i visiralbum, börjar med 3 visirblad Stater inklusive nytryck och förfalskningar, på slutet även något Lösen, Paketpost, Lombardiet-Venetien, Fiume etc.
78 st märken många med vackra stämplar. Facit 35.000 kr.
med ca 750 st märken i visiralbum, äldre-modernt från Mocambique, Nyassa, Azorerna, Kap Verde, Guinea, S.Tomé, Angola etc.
märken, mest 1980-talet. Nominal drygt 750 kr. Därutöver 10 rabatthäften (varav 8 för nordiskt porto) samt 18 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
med 1 öre överfrankering. "HELSINGBORG 20.8.1874" till Landskrona. Mycket vackert.
"STOCKHOLM 6.6.1856" till Söderköping. Märket med litet riss i nedre marginalen, i övrigt mycket fräscht.
"TÅGARP 9.3.1903" ankomststämplat 5/4.
insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]
"FALUN 27.10.1908". Vacker avsändare i röd relief "C.L. Sundborn" på baksidan.
till styrmannen och därefter Kaptenen Otto Ekman. Alla brev avstämplade i Göteborg 1877-1898 och sända till Otto på olika fartyg i Tyskland, England, Danmark, Ryssland, Irland och Kana[..]
både brev och vykort Hela världen på 1900-talet, mycket Sverige.
23.12.1871" och avstämplat "SUNDSVALL 23.12.1871". Sänt till Stockholm.
frankerat med 3 öre Liggande Lejon (F.14n c2) + 24 öre Vapentyp (F.10 h2). Mycket vackert på litet brevomslag till Preussen med "FRANCO." inom ram. Intyg HOW (1990) Mycket gott objekt.