Auktionsobjekt

Avslutat rop
750 kr

i visiralbum, börjar med 3 visirblad Stater inklusive nytryck och förfalskningar, på slutet även något Lösen, Paketpost, Lombardiet-Venetien, Fiume etc.

Avslutat rop
3 500 kr

78 st märken många med vackra stämplar. Facit 35.000 kr.

Avslutat rop
550 kr

med ca 750 st märken i visiralbum, äldre-modernt från Mocambique, Nyassa, Azorerna, Kap Verde, Guinea, S.Tomé, Angola etc.

Avslutat rop
1 300 kr

märken, mest 1980-talet. Nominal drygt 750 kr. Därutöver 10 rabatthäften (varav 8 för nordiskt porto) samt 18 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
300 kr

med 1 öre överfrankering. "HELSINGBORG 20.8.1874" till Landskrona. Mycket vackert.

Avslutat rop
800 kr

5 st visirblad. En hel del Prakt/Lyx Klassiskt-modernt samt bättre märken inemellan.

Avslutat rop
300 kr

SÖDERHAMN 1858.05.20.

Avslutat rop
225 kr

"STOCKHOLM 6.6.1856" till Söderköping. Märket med litet riss i nedre marginalen, i övrigt mycket fräscht.

Avslutat rop
1 700 kr

med 44 st märken på 2 visirblad, Totalt 10 st kronvalörer. Oftast välcentrerade exemplar.

Avslutat rop
1 100 kr

(F.19-27) Facit 10.000 kr.

Avslutat rop
350 kr

"TÅGARP 9.3.1903" ankomststämplat 5/4.

Avslutat rop
500 kr

på 4 visirblad. Även en vacker serie från Monaco. Högt katalogvärde.

Avslutat rop
900 kr

insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]

Avslutat rop
800 kr

"FALUN 27.10.1908". Vacker avsändare i röd relief "C.L. Sundborn" på baksidan.

Avslutat rop
3 700 kr

Tvåfärgad siffertyp komplett, Oscar överkomplett med åtminstone de svårare valörerna *, Posthuset * och med veck, Medaljong komplett förutom Värnamo med åtminstone de svårare valörerna [..]

Avslutat rop
2 000 kr

till styrmannen och därefter Kaptenen Otto Ekman. Alla brev avstämplade i Göteborg 1877-1898 och sända till Otto på olika fartyg i Tyskland, England, Danmark, Ryssland, Irland och Kana[..]

Avslutat rop
400 kr

både brev och vykort Hela världen på 1900-talet, mycket Sverige.

Avslutat rop
175 kr

23.12.1871" och avstämplat "SUNDSVALL 23.12.1871". Sänt till Stockholm.

Avslutat rop
2 650 kr

från 1648-1941. Brev till admiralitetet under Drottning Kristinas regeringsperiod, Fraktmeddelande om gods, Emigrantpengar, Notislösen, Konnossement, Fra Sverige, Rederikuvert, P[..]

Avslutat rop
1 900 kr

frankerat med 3 öre Liggande Lejon (F.14n c2) + 24 öre Vapentyp (F.10 h2). Mycket vackert på litet brevomslag till Preussen med "FRANCO." inom ram. Intyg HOW (1990) Mycket gott objekt.

Avslutat rop
500 kr

sända till Sverige 1898-1954 från Argentina, Spanien, Kanalzonen, Monte-Carlo, Indien, Brasilien och Sydafrika.