Auktionsobjekt
på 26 visirblad i album, delvis många dubbletter. Börjar med 12 st stora drakar och 21 st små drakar i nyanser och olika stämplar, fortsätter med flera bättre märken: Stämpelmärken 1 oc[..]
Från 1850 till ca: 1920 i två Visiralbum. Delvis många dubbletter, nyanser etc. Bättre märken inemellan. Blandad kvalitet och eventuellt något eftertryck eller förfalskning. Även lite o[..]
i 2 SAFE Dual album. Trevlig samling att bygga vidare på.
pärmar på egenmonterade blad. Första pärmen med Kina, mest äldre men märken fram till 1980 talet förekommer. Pärm två innehåller bla: Indien, Japan, Korea, Thailand, Laos och Indonesie[..]
modernt från de flesta östeuropeiska länderna i 5 visiralbum, 2 insticksalbum samt överfull skolåda med märken, löst och i pergamynkuvert. Massor att gå igenom med enbart Rysslan[..]
i 7 album + 2 överfulla skolådor med märken löst och i pergamynkuvert. Större samlingar Belgien, Frankrike, Luxemburg, Österrike, Spanien med mindre avsnitt Grekland, Kreta, Liech[..]
i 2 SAFE-Dual album. En trevlig samling mest stämplad, bäst på brukssköldarna med lite svårare märken, sedan välfylld utan de allra dyraste blocken och frimärkena. Utmärkt att samla vid[..]
i vars ett visiralbum. Frankrike 1850-1950 med trevlig klassisk del och delvis många dubbletter. Kolonier från Västindien, Oceanien, Asien och Europa med flera bättre märken.
med mycket från FN, Holland med kolonier, Europa Cept, Cuba, Vatikanen, Indien med stater samt massor av märken löst i skolåda.
mängder av lösa märken i skolåda. Samling Tyska Riket samt Stater i 2 visiralbum + 2 specialalbum ** Tysklands Återförenande 1990.
i 15 album + låda med lösa märken. England **/* 1887-1982 i 2 bruna Leuchtturm album med fickor och kassetter samt visiralbum block etc. Stämplad samling i visiralbum från fräsch 1 penn[..]
lösa blad samt skolåda med mängder av frimärken löst och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i blandad kvalitet.
Mest stämplade singelmärken och serier. Sport i 8 album, Konst i 12 album, Båtar i 3 album samt Djur i 1 album + mängder av lösa visirblad i 3 mappar. Diverse motiv i 6 album + 1 mapp m[..]
med mest från England på 1900-talet med enstaka äldre samt flera äldre Australien med stater. Även 2 st äldre plomberade Engelska ** frimärksrullar, nominellt värde £54.
flera bättre märken i 3 visiralbum med vardera Asien, Oceanien, Amerika+Europa. Bra Australienska Stater, Indien med stater, Kanada samt Västindien och specialsamling Malta i 2 in[..]
lösa och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i trevlig blandning.
i visiralbum. Bla 2 blad med äldre Kina, Afganistan, Armenien, Azerbadjan, Irak, Iran, Japan, Thailand etc.
delvis i Facit album och delvis på visirblad. Glest besatt i början dock mycket kompletterande och även dubbletter på visirbladen. Från 1981-2006 nära komplett **. Även separat album me[..]
märken, mest 1980-talet. Nominal drygt 750 kr. Därutöver 10 rabatthäften (varav 8 för nordiskt porto) samt 18 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
med ca 750 st märken i visiralbum, äldre-modernt från Mocambique, Nyassa, Azorerna, Kap Verde, Guinea, S.Tomé, Angola etc.
Sverige O/**/* (även lokalpost) i olika typer av album och på lösblad. Många 12 öre Vapen och en hel del Ringtyp. Bland det ostämplade dels några lite bättre märken, dels lite nominal, [..]
i visiralbum, börjar med 3 visirblad Stater inklusive nytryck och förfalskningar, på slutet även något Lösen, Paketpost, Lombardiet-Venetien, Fiume etc.
insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]
Torrskog Kyrka med notering "afg. fr. D vik (Dingelvik) d. 20 maj fort genast befaller Kylander". Kungörelsen är tryckt i Vänersborg.
Vapentyp-modernt i 15 album + några kuvert med välgörenhetsmärken i ark/delar.
både brev och vykort Hela världen på 1900-talet, mycket Sverige.
massor med frimärken, lösa och i pergamynkuvert samt på visirkort. Vapentyp-modernt med massor att gå igenom och sortera. Överst i lådan 100-tals ortsstämplar, äldre-modernt.
lösa blad. Bättre Tyskland, äldre-modernt i 6 album.
i 21 album + lösa blad samt låda. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
Allt från lösa märken, till pergamynkuvert och visirkort. Äldre-modernt med massor att gå igenom och sortera.
Äldre-modernt, både gratulation och topografi med mycket kort från Sverige.
Svenska sedlar nominellt värde 1.050 kr med (1) 500 kr, (2) 100 kr, (21) 10 kr och (28) 5 kr samt 2 st olika 1 kr.
brev och vykort från Hela världen, dock mest Sverige.
Hela världen. Delvis samlat i album med ett trevligt album svenska kungligheter och kända personer med bla cirkuskort. Även mycket utländskt runt 1900-1920. Låda + album äldre bokmä[..]
brevalbum, 2 SAFE Dual med sverigeblad 1970-1980 tomt samt 1972-1980 med ** frimärken. Även extra blad av olika modeller. Färgkartan "55" samt rejäl bunt Nordisk Filateli som enligt inl[..]
samt häften i lådor, många med markeringar. Även låda lite äldre frimärken (1940-70) med oräknad nominal. Nominal på det räknade drygt 21.000 kr.
varav 270 st självhäftande. Nominal 12.690 kr.
Mycket Färöarna och Grönland med flera bättre häften i dubbletter.
halvmodernt i ett par album och på mängder av lösblad. Stor mängd och bra variation med några lite bättre märken inemellan. Även mindre mängd försändelser.
flera med markeringar och varianter.
lösa blad. Ca två tredjedelar God helg och en tredjedel topografi. Många Göteborgskort, varav flera trevliga, bland de topografiska. Så gott som alla av gamla formatet (eller mini[..]
i 5 lådor + 8 album. Mycket från Sverige men också övriga världen. Värderingskataloger från Sverige och Finland medföljer. Ett bortglömt samlingsområde, passa på tillfället. Massor att [..]
bägge i blandade färger samt 4 insticksalbum dito. Även välfylld skolåda med blandade klämfix.