till 1970. Samlingen, som inte är monterad kronologiskt, består till största delen av ** fyrblock med ett flertal bättre. Mycket högt katalogvärde. Det ingår även lite **/* singelm[..]
via Grisslehamn enligt notering, avstämplat "STOCKHOLM 1.7.1856". De två nedre märkena med en avvikande stämpel (streck under 7:an). Omkarterat från 34 till 2. Intyg Frans Obermüller (1[..]
F.173-188, dels fyrblock av alla tre Zeppelinpåtrycken (F.162-164), dels ett fyrblock av F.115 Frederik VIII 10 aur röd. I Alltingetserien har 1 kr-valören ett litet hörnveck medan 5 kr[..]
Briefmarken-Album från 1901. Tillsammans täcker de, som det verkar, in alla världens länder från tiden. Ett av albumen innehåller lite märken medan det andra är helt tomt. Albumens låsa[..]
lösa blad etc samt tvättade märken i 2 lådor. Massor att gå igenom.
Vapentyp till ca 2009 i 11 album. De flesta album rejält fyllda med överlappande märken. Massor att gå igenom med vackra stämplar inemellan och en del uppstämplat LYX på den modernare d[..]
dels Italien O/**/* i en mängd insticksalbum och på lösblad. Mestadels enklare material. Många av insticksalbumen är i mycket gott skick.
Hela världen, överst skolåda Tyskland ** mest 1970-1990 talet fortfarande i abonnemangskuvert samt låda Sverige ** mest 1970-1990 talet, Nominal drygt 1.000 kr.
med massor av dubbletter löst, i pergamynkuvert samt i album och askar. 10.000-tals märken att sortera.
+ lösa blad och mappar. Massor att gå igenom äldre-modernt.
och kolonier klassiskt till modernt O/**/* i 6 album. Stark klassisk del på själva Portugal med många bättre märken. De moderna märkena är ofta **, inkl. många block. Imponerande och vä[..]
+ stor mängd lösa blad. Varierat innehåll med bla: 1 album svenska äldre helsaker, Maxikort, Samling Belgien Klassiskt-modernt + en mängd olika länder på lösa blad. Även låda med mest h[..]
samt Indien. Medföljande välfylld kontorspärm med kopior ur böcker om portosatser över området.
och Sverige. Storbritannien med lite stämplat, men framför allt stora mängder modernt ** med t.ex. en hel del fixvärdesmärken. Även ett album prestigehäften. Nominal oräknad men den bor[..]
inemellan även något från övriga världen.
en stämplad samling BRD med alla de bättre tidiga märkena. Även t.ex. Storbritannien stämplat och **/* (hygglig total nominal), Frankrike O/**/*, motiv djur samt några Norden-samlingar.
inemellan även häften från övriga världen.
mest enklare stämplat Sverige, flera album med **/*(*) häften samt skolåda med delvis fuktskadade märken, med en hel del **, helt oräknad nominal.
i 44 st album samt drygt 100 lösa blad. Prydligt monterad samling oftast med beskrivande text och notering om vad varje objekt kostat. Allt från ** märken, feltryck, varianter, öv[..]
Safe Dual-album. Nominal drygt 18.800 kr med mycket stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 70 st rabattfrimärken/Företagspost.
på ca 34 vykort av äldre format. Medföljer och en stor karta i styv papp (1910) i nytryck (ca 60x90 cm) över Manhattan och dess broar etc. (Bör hämtas, pga kartans storlek).
i 1 album, Dag Hammarskjöld i 2 specialalbum, 2 album kända personer **, Låda med ca 250 st engelska vykort av äldre format samt myntalbum med mest svenska mynt med lite silver från 10 [..]
form av årssatser, presentsatser och löst i album. Nominal drygt 2700 kr med mervärde för lite rabattfrimärken.
inklusive några FDC. Främst Norge, Färöarna, Island, Finland, äldre-modernt.
38 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
på drygt 2700 kr i form av årssatser, häften, lösa märken och en glest besatt Sverigesamling **/*. Mest 1970- och 1980-tal men även t.ex. lite äldre automathäften. I övrigt innehåller l[..]
16.1.50. Utgivningsdag 1.12.49. Mi. €2200. Blocket har garantistämpel "LIPPSCHUTZ" å baksida.
100 kr (1), 50 kr (1), 2 kr (1), 1 kr äldre (5), 1 kr nyare (8), 50 öre (3), 25 öre äldre (22), 10 öre (164). Även 5 och 10 kr sedlar 5 av varje samt låda med diverse svenska koppar[..]
äldre-modernt, inklusive några album välgörenhetsmärken mest **/*. Även bunt Nordiska ** årssatser samt några försändelser.
med frimärken i 6 album, 3 askar häften och lösa blad. Massor av dubbletter av mest lägre valörer samt en bunt försändelser. Helt oräknad hög nominal.
med fickor. Samlingen är nästan komplett 1948-90, endast Mi. nr. 19,20,68 och block1 saknas, i slutet saknas 5 automat märken och 5 3sidiga tandningsvarianter från häften. Reko[..]
års- och häftesårssatser 1971-2005. Även årsböcker för 2003 och 2005 samt ett antal motivblad och presentsatser etc. Total nominal drygt 25.000 kr med stort mervärde för mer än 680 st r[..]