- Alla
- Postal Dokument.
- Lösenförsändelser
- Fyrkantstämplar
- Utlandsanknytning
- Förfilateli Samlingar & Poster
- Skilling Banco
- Vapentyp
- Liggande Lejon
- Ringtyp tandning 14
- Ringtyp tandning 13
- Ringtyp Posthorn
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Små Tjänstemärken
- Lösen t.13
- Oscar II
- Medaljong
- Stående Lejon
- Gustav V Profil Vänster
- Bandmärken övrigt
- 1930-talet
- 1960-talet
- 1980-talet
- Crashpost
- Lokalpost
- Helsaker
- Militär
- Postal Kuriosa
- Bältespännarmaterial
- Olympiska Spelen
- Göteborg
- Övriga Vykort
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ångbåts PXP
- Norge
- Danmark
- Danmark Samlingar & Poster
- Färöarna
- Island
- Music
- Scouting
- China
- USA
Auktionsobjekt
Tjeckoslovakien, Spanien och Grekland i 14 album + lösa blad. Klassiskt-modernt i trevlig blandning.
Ringtyp Posthorn sänt rekommenderat "RIALA 11.3.1891" till Stockholm.
mängder av lösa blad. Klassiskt-modernt med massor att gå igenom.
10 öre Oscar II boktryck samt 3x 4 öre + 50 öre Ringtyp Posthorn avstämplat "BOLLNÄS 30.9.1890" och sänt till Gefle med ankomststämpel dito 1.10.1890.
Karibien med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och en uppsjö olika länder representerade, t.ex. Anti[..]
från Karlskrona via Stralsund.
i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom i flera restsamlingar.
20+50 öre Ringtyp Posthorn avstämplat "UPSALA 2.10.1886", dock försenat och avstämplat igen vid avgång "UPSALA 4.10.1886" och därefter sänt till Tärnsjö.
+ 2 påsar med ** valörer 4 kr - 5:80 kr. Nominal ca 9.000 kr
inemellan även en del lösa frimärken och frimärken i pergamynkuvert.
brev till Uppsala. Avstämplat "KRISTDALA 1.12.1872" med 4 Kristdala vaxoblat på baksidan av kuvertet, transit "WIMMERBY 2.12.1872". Kuvertet skadat på höger sida i samband med öppning.
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Australien, Nya Guin[..]
på lösa blad och löst i lådor samt massor av pergamynkuvert. Allt huller om buller i välfylld flyttlåda.
10 öre Oscar II boktryck samt 30 öre Ringtyp Posthorn på inrikes ASS till Göteborg. Avstämplat "TVÄRRED 27.12.1889".
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i plastficka. **/* med enstaka stämplade inemellan. Märken från främst Storbritannien, Cypern, Gibraltar och Malta. Katalogvärde enlig[..]
Int. Svarskupong övertryckt "Övningsblankett" samt frimärkt brev avstämplat "Åstad 1, Övn.Kassa". Även Rek och Ass etikett dito.
några häften samt lösa märken från abonnemang, mest 1980-1990-tal. Total nominal drygt 4600 DKK.
vackert avstämplad "FILIPSTAD 14.8.1880".
mestadels välfyllda visirblad. I slutet av albumet även några stora tjänste. I denna post ingår även ett visirblad med varianter på klassiska märken, mest Ringtyp.
Många olika länder med massor att gå igenom av främst äldre frimärken.
Ringtyp Posthorn på inrikes ASS till Stockholm. Avstämplat "LEKSAND 6.4.1891".
Utställningsmonterad samling med ca 140 st försändelser. Börjar med 2 äldre Kaptensbrev sända med ångfartygen Swithiod och Storfursten forstsätter med båtbrev från 1892 med stämplar "FR[..]