Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 600 kr

Tjeckoslovakien, Spanien och Grekland i 14 album + lösa blad. Klassiskt-modernt i trevlig blandning.

Avslutat rop
150 kr

Ringtyp Posthorn sänt rekommenderat "RIALA 11.3.1891" till Stockholm.

Avslutat rop
1 300 kr

mängder av lösa blad. Klassiskt-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
450 kr

10 öre Oscar II boktryck samt 3x 4 öre + 50 öre Ringtyp Posthorn avstämplat "BOLLNÄS 30.9.1890" och sänt till Gefle med ankomststämpel dito 1.10.1890.

Avslutat rop
13 000 kr

Karibien med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och en uppsjö olika länder representerade, t.ex. Anti[..]

Ingen sluttid
400 kr

från Karlskrona via Stralsund.

Avslutat rop
3 200 kr

i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom i flera restsamlingar.

Avslutat rop
200 kr

20+50 öre Ringtyp Posthorn avstämplat "UPSALA 2.10.1886", dock försenat och avstämplat igen vid avgång "UPSALA 4.10.1886" och därefter sänt till Tärnsjö.

Avslutat rop
2 100 kr

+ 2 påsar med ** valörer 4 kr - 5:80 kr. Nominal ca 9.000 kr

Avslutat rop
450 kr

inemellan även en del lösa frimärken och frimärken i pergamynkuvert.

Avslutat rop
2 600 kr

brev till Uppsala. Avstämplat "KRISTDALA 1.12.1872" med 4 Kristdala vaxoblat på baksidan av kuvertet, transit "WIMMERBY 2.12.1872". Kuvertet skadat på höger sida i samband med öppning.

Avslutat rop
10 500 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Australien, Nya Guin[..]

Avslutat rop
800 kr

på lösa blad och löst i lådor samt massor av pergamynkuvert. Allt huller om buller i välfylld flyttlåda.

Avslutat rop
250 kr

10 öre Oscar II boktryck samt 30 öre Ringtyp Posthorn på inrikes ASS till Göteborg. Avstämplat "TVÄRRED 27.12.1889".

Avslutat rop
1 600 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i plastficka. **/* med enstaka stämplade inemellan. Märken från främst Storbritannien, Cypern, Gibraltar och Malta. Katalogvärde enlig[..]

Ingen sluttid
200 kr

Int. Svarskupong övertryckt "Övningsblankett" samt frimärkt brev avstämplat "Åstad 1, Övn.Kassa". Även Rek och Ass etikett dito.

Avslutat rop
900 kr

några häften samt lösa märken från abonnemang, mest 1980-1990-tal. Total nominal drygt 4600 DKK.

Avslutat rop
250 kr

vackert avstämplad "FILIPSTAD 14.8.1880".

Avslutat rop
2 200 kr

mestadels välfyllda visirblad. I slutet av albumet även några stora tjänste. I denna post ingår även ett visirblad med varianter på klassiska märken, mest Ringtyp.

Avslutat rop
1 300 kr

Många olika länder med massor att gå igenom av främst äldre frimärken.

Avslutat rop
200 kr

Ringtyp Posthorn på inrikes ASS till Stockholm. Avstämplat "LEKSAND 6.4.1891".

Avslutat rop
13 000 kr

Utställningsmonterad samling med ca 140 st försändelser. Börjar med 2 äldre Kaptensbrev sända med ångfartygen Swithiod och Storfursten forstsätter med båtbrev från 1892 med stämplar "FR[..]