Auktionsobjekt
i 2 röda SAFE Dual album. Mest stämplat glest besatt i början sedan välfyllt **/* från 1950-talet och framåt.
I flyttlåda. 16 årsböcker mellan 1986 och 2003 ej kompletta år men dubletter förekommer. Årsatser mellan 1979-1996 ej kompletta år men dubletter förekommer. En lite låda med häften, någ[..]
i visiralbum. Bland de bättre: H29-31, H33CB, H34BC och CB, H35CB, H36CB, H37BC och CB, H40BC Berzelius, H41BC Linné, H43BC samt H52-79. Bra kvalitet. Facit 126.000 kr enligt i[..]
Leuchtturmalbum med fickor tom 1936, på slutet insatt några visirblad för tjänste och lösenmärken. En fräsch ostämplad samling med bla Liggande lejon komplett i grundnummer, något glest[..]
bla: 8 medaljer och pins Odd-Fellow, För rikets försvar etc samt 10 st 100/200 kr minnesmynt i silver (Nominal 1.400 kr) samt 200 kr i 5/10 kr sedlar. Även silvermynt: 10 kr (1), 5 kr ([..]
Samling EU-myntbrev på drygt 30 st samlarblad, album Papua myntbrev, låda med diverse svenska myntset 1990-2007. Även 3 årsböcker med frimärken Belgien 2000, Singapore 1999, Australien [..]
+ lösa blad och mängder av frimärken i plastfickor. Även 2 sidor i album med mest BREV-märken utan gummering (*). Äldre-modernt med massor att gå igenom.
utgivna av Myntverket Moneta i Malmö. 25 brev med udda mynt/medaljer + 8 st med äldre svenska 2 kr i silver samt ytterligare 46 silvermynt/medaljer. Högt anskaffnings- och silvervärde.
23 st medaljer från serien Sveriges regenter, diverse mynt med utländska valörer, dito medaljer, Olympiadmotiv, Moderna minnes silverdollar USA etc. De flesta med 92,5% silver. Högt ans[..]
begagnat skick mestadels fulla med frimärken hela världen, mest enklare material med mycket Norden. Lådan väger drygt 20 kg.
begagnat skick. Albumen är fulla med frimärken från hela världen, mest enklare material. Uppskattningsvis ca 30.000 märken totalt. Lådan väger drygt 21 kg.
med enstaka ostämplade inemellan. Två av samlingarna löper från 1855 till 1969, medan den tredje går från 1858 till 1956. 2 st 4-skillingar, en defekt 24-skilling, hyfsade avsnitt Vapen[..]
till modernt i 8 album och på lösa blad. Blandad kvalitet på det klassiska materialet. På det moderna en del PFA-uppstämplad lyx och även nominal för drygt 2300 kr, mest Sverige Brev. Ä[..]
Mest Klassiskt-ca1960 talet i blandad kvalitet.
i 15 oftast välfyllda album och löst i plastlåda. Frimärken mest från Norden, Australien, Kanada, Storbritannien och Nya Zeeland. Stor mängd.
eftersökta stämpeln "ANK:MED POST-DILIGENCE" inom oval, transit "HELSINGBORG 2.1.1863" samt röd lösennotering "16". Sällsynt. Postal 15.000 kr.
Helark. Facit 16.500 kr + 10 serier vm Cz = 5.000 kr. Facit tillsammans 21.500 kr.
Nederländerna med kolonier. Även ett album hela världen med delvis trevligt innehåll, en samling Storbritannien med bl a en del ** modernt, ett mindre album med block hela världen, en l[..]
makulerade med två olika datum. HALMSTAD 26.10.1894 (48 st) samt 21.11.1894 (52 st) Oftast rättvända stämplar. Facit för 25 st 4-block= 35.000 kr.
"STOCKHOLM PAKET STADEN 17.4.1885". Facit 25 4-block =28.000 kr. Mycket sällsynt objekt.
Postsparbanken, signerad av konstnären E. Forseth 1933 med egenhändig anteckning "Alternativ utan Posthorn i enlighet med 1.a Intendentens önskan".
exemplar med fastsättare i marginalen, 3 öre dock *, alla med posthorn eller marginalvm.
fyrblock med arkmarginal, tandningen något separerad i mitten. Välcentrerat med 2 praktstämplar 1:a Dag "STOCKHOLM CONGRES POSTAL UNIVERSEL 4.7.24".
mängder av album (många av dem lite glest besatta) och några lösblad. Bl a ingår en till synes komplett samling Färöarna ** 1975-2004 i ett Leuchtturm-album med fickor samt ett instic[..]
affärsinnehåll från Adolph Meyer & Co, Göteborg till Kampenhofs Spinneri i Uddevalla. Ej frimärkt men avstämplat "GÖTHEBORG 3.12.1859". Märkt "3" för tredje viktklass, troligen frankera[..]
Vapenbrev med innehåll daterat Wenersborg 27 oktober 1866. Bläckmakulerat märke sänt till Uddevalla.
med vänster arkmarginal.
med porträttbilden förskjuten uppåt.
ca 570 olika stämplar i visiralbum. Många Prakt/Lyx stämplar inemellan några på klipp. Bland de bättre: Bössgård, Eringsboda, Espö, Fanthyttan, Fulltofta 1879, Hinneryd, Malingbo, Mjell[..]
märken i 2 album med många Prakt/Lyx stämplar inemellan även några klipp. Bland de bättre: Björneröd, Fredros, Fisketorp, Gråmanstorp, Gärdhem, Gärds Lyngby, Göddelöf, Hörks, Härsjön, H[..]
och vackert Schaubek ILLUSTRIERTES BRIEFMARKEN ALBUM från 1889, elfte upplagan. Ett mindre antal märken i. Även samling Schweiz O/* 1854-1944 med en hel del märken, låda Schweiz dubb[..]
utländska årssatser, bl a 3 st Kina, svenska dubbletter i pergamynkuvert, 2 album hela världen, motivsamling djur (nästan allt **/*), ett Norden-album med lite märken i samt drygt 50 st[..]
på brevstycke stämplad Carlskrona 15.9.1856. Intyg Sjöman (1971) "Mycket gott objekt".
stämplade ex Vapen 5 öre grön, ett stämplat ex Vapen 30 öre brun, 2 st stämplade ex Vapen 24 öre orange/gul samt ett ostämplat ex u.g. 3 öre Liggande lejon typ I. De tre sistnämnda märk[..]
Fyrkantstämpel Wrigstad 21.10 1856. Intyg Sjöman (1968) "Mycket gott exemplar". Tidigare okänd i Postal.
med 50 märken vardera (Totalt 15 Helark) Facit tillsammans 54.000 kr.
i äldre EW Larsson album. Island med 4,8,16 Skilling av billigaste tandning, flera aur-valörer, 3 pris liten stil, Alltinget komplett, Bra Gildi, komplett Christian IX och Fredrik V[..]
Besatta till nästan tomma album, mest Europeiska länder, en liten samling hundar på blad och en låda full med Safe små instickskort. (F)
i pergamynpåsar och askar, mycket att gå igenom. Bäst torde vara svensk nominal, drygt 1.600 kr + 29 rabattmärken.
med förtryck för olika tyska områden, Bund till 1971, Riket till 1933 och en hel del besittningar, omröstnings områden och zoner. Utmärkta album att samla vidare i. Även 5 insticks albu[..]
äldre och nyare olika perioder i 2 album och 8 insticksalbum, bl.a lager DDR, enklare samling Bundes, diverse områden och zoner, övertryck "Port Gdansk" m.m.
i 7 tjocka 64 sidiga insticksalbum och 2 med färre sidor. Flera av albumen i gott skick.