Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 500 kr

Häftena kommer från en samling så det är ganska många med markeringar bl.a H377 trippel. Tillkommer även några block. Nominal drygt 4.500kr.

Avslutat rop
600 kr

O/*/* äldre till modernt i 15 album och på lösblad. Även två skokartonger med tvättade märken, lite isländskt klipp, en bunt vykort och en bunt andra försändelser samt två böcker - "Vad[..]

Avslutat rop
1 100 kr

och en samling 1858-1992 på Facit förtrycksblad, vidare liten samling häften på visirblad bl.a 2 rabatthäften. Även en massa frimärken i plastfickor och pergamynkuvert, en del utländ[..]

Avslutat rop
500 kr

17 insticksalbum med frimärken ganska stor andel motiv, vidare 2 andra album varav ett Facit Gripen med en Danmarksamling. Mycket att gå igenom.

Avslutat rop
1 000 kr

1860- till 2000-talet varav ca 50 Norden. Övriga 250 blandat hela världen med stor spridning, dock inget Afrika. Restvärde ca 45.000 kr.

Avslutat rop
3 200 kr

från Oscar II med nyanser och avarter, bra bandmärkesavsnitt med vm. Kongress/Förening och Landstorm komplett etc. Samlat i äldre svart album med läderrygg och guldskrift.

Avslutat rop
2 200 kr

två insticksalbum samt i kartong med stor mängd märken i pergamynkuvert. Flera lite bättre märken inemellan. Nominal oräknad men den är långt ifrån obetydlig.

Avslutat rop
2 200 kr

med nyanser, varianter etc. i äldre sammanställning.

Avslutat rop
300 kr

varav en i box "John Player Special" samma bil som Ronnie Pettersson körde. 2 Transformatorer (kablar till själva banan saknas), 4 handkontroller, bunt räcken, 14 rakor fullängd, 3 hal[..]

Avslutat rop
1 600 kr

hela världen 1860- till 2000-talet. Bra spridning, dock inget Afrika. Restvärde ca 40000 kr.

Avslutat rop
15 500 kr

nyanser, varianter och plåtfel på 13 äldre monterade blad. Bla Rufftandning, abklatsch, tillfälliga punkter och fläckar i trycket samt etablerade varianter. En gammal samling orörd seda[..]

Avslutat rop
30 000 kr

En fokuserad äldre samling enbart med Skilling banco, Vapentyp, Lokalmärken, Liggande lejon och Ringtyp samt St. tjänste och Lösen. Börjar med en lätt stämplad 3 Sk, 15 st 4 Sk i nyanse[..]

Avslutat rop
750 kr

samt 2 stämplade 1944-1980. Även låda med stämplat modernt samt låda med delade 100-buntar med en del vackra stämplar på framförallt Oscar II.

Avslutat rop
800 kr

insticksalbum och en mapp. Mest Oscar men även lite Ringtyp och några andra utgåvor. Läsbart-Prakt.

Avslutat rop
22 000 kr

Börjar med en fräsch 4 Sk (*), Vapentyp komplett * med 30 öre (*), 3 öre brunt lokalmärke *, Liggande lejon med 17 öre GRÅ * intyg HOW (1991) godtagbart exemplar, Bra urval Ringtyp *, O[..]

Avslutat rop
4 600 kr

Praktexemplar 4, (5), 4. Facit 26.000 kr.

Avslutat rop
3 300 kr

del av stämpel "STOCKHOLM 28.7.1857". Intyg Sjöman (1968) Mycket gott exemplar. Facit 18.000 kr.

Avslutat rop
4 800 kr

Mycket gott exemplar 3,3,4. Facit 18.000 kr.

Avslutat rop
4 100 kr

med kassett. Flera silvermynt/Medaljer, Euromynt etc.

Avslutat rop
2 900 kr

med svansarna mot varandra + ett extra märke till höger. Signerad "BG". Facit 14.000 kr.

Avslutat rop
45 000 kr

SAFE Dual album. Börjar med 3 öre svart Lokal och brun Nytryck, komplett Vapentyp *, Liggande lejon med 3 öre typ I samt 17 öre GRÅ *, komplett Ringtyp * (ej F.23), t.13 med 12+30 öre [..]

Avslutat rop
700 kr

med vykort samt ** märken.

Avslutat rop
2 100 kr

årsböcker 1989-2012, 5 st årssatser 2010-2014, 9 st häftesårssatser 2000-2008 och 34 st presentsatser. Lådan väger 21 kg.

Avslutat rop
950 kr

Första samlingen löper från 1855-1989, blandat O/**/* i Leuchtturmalbum med fickor, andra samlingen är genomgående stämplad och går från 1856-1985 på Facitblad (de allra sista åren på L[..]

Avslutat rop
800 kr

mängder av lösa blad samt märken i presentsatser och löst i askar.

Avslutat rop
600 kr

med frimärken, FDC och myntbrev uppsatta på blad med mycket information om Kungahuset.

Avslutat rop
1 300 kr

något Åland O/**/* i 4 album + mängder av årssatser tom 2019.

Avslutat rop
1 200 kr

i 2 gröna Leuchtturmalbum med fickor. I början mest stämplat tom 1929, från 1930-2009 mest **/*. Även 5 andra album + mängder av lösa blad med dubbletter, lite FDC, häften etc.

Avslutat rop
1 800 kr

bl a en samling 1851-1995 i ett Leuchtturmalbum med fickor. Flera lite bättre märken ingår. Fram till 1930 mestadels stämplat, därefter i stort sett bara **/* och i det närmaste kompl[..]

Avslutat rop
1 600 kr

inklusive flera ** årssatser på den modernare delen, samt Grönland 1915-2009 i grönt Leuchtturm album med fickor med bla Olika motiv etc. Även dubbletter och lite övrigt.

Avslutat rop
4 700 kr

19 st årsböcker 1992-2009, 6 st årssatser 2010-2015, en mycket välbesatt samling 1996-2009 i ett Leuchtturmalbum, stor mängd häften 1979-2009, samt diverse häftesblock och presen[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Estland ** 1991-2008, Litauen ** 1990-2008 samt Lettland ** 1991-2008. I vars ett blått Leuchtturm album med fickor och kassett. Fräsch kvalitet.

Avslutat rop
1 500 kr

presentsatser 1996-2000 samt dito med FDC 2000-2002. Även album med ** häften ca 1980-2004 samt Postens OL-bok och specialalbum OL-1994. Oräknad nominal.

Avslutat rop
1 600 kr

Leuchtturm album med fickor och kassett. Komplett **/* från 1944. Mest stämplat mer glest besatt i början och mer välfyllt och mest */** från 1920-talet. En trevlig samling att bygga vi[..]

Avslutat rop
1 200 kr

gamla formatet samt i separat album 68 vykort Borås, varav 53 avbildar Allégatan. Även här idel gamla formatet. Många trevliga kort.

Avslutat rop
800 kr

av gamla formatet. Många trevliga kort.

Avslutat rop
16 500 kr

1800-1900 talet uppsatta land för land med en del silver inemellan. Samt svenska silvermynt i 5 album + löst i låda: 10 kr (7 st), 5 kr -66 (18 st), 2 kr -40 (53 st), 2 kr -66 (57 st), [..]

Avslutat rop
800 kr

svenska vykort med militäranknytning, alla av gamla formatet. Mestadels bilder av kasernbyggnader men även vyer från fältövningar och bilder på krigsfartyg etc. Enstaka tecknade, varav [..]

Avslutat rop
3 100 kr

från 1 öre till 5 kr uppsatta i 6 album och samlade årtalsvis, samt löst i 4 lådor. Även några sedlar hela världen inklusive svenska från 5 kr till 100 kr.

Avslutat rop
1 500 kr

gamla formatet. Många trevliga kort.

Avslutat rop
325 kr

av enklare sort samt 10 st mest öppnade årssatser ** 1978-1988. Nominal drygt 1.000 kr.

Avslutat rop
1 700 kr

Det roligaste är kanske två album med totalt ca 320 mestadels topografiska kort. I lådan ingår även två album med totalt ca 250 topografiska STF-kort, ett album svenska slott och herre[..]

Avslutat rop
1 500 kr

1954-1990 och Facitalbum 1977-1992 samt låda med frimärken och häften 1970-1990 talet inklusive 3 rabatthäften. Nominal 6.200 kr.

Avslutat rop
2 200 kr

Nr stämpel "25" Bergen, stämpel med 12 streck, 2x stämpel med 11 streck, Prakt Bergen 26.3.1860, Bläckmakulering. Alla märken med goda marginaler.

Avslutat rop
1 700 kr

+ lösa blad samt bunt med enklare försändelser

Avslutat rop
4 100 kr

Äldre-modernt med Island i 2 album, Danmark 1 album och Norge i 1 album, 1 album äldre FDC Norden. Även chokladlåda Bundespost ** mest 1970-80 talet samt intressant bok "Deutsche Bes[..]

Avslutat rop
1 100 kr

ca 110 st ortsstämplar på försändelser och postala dokument. Prismärkta upp till 200 kr. Ex Göran Fredrikson.