mest olika med flera mindre orter.
mest försändelser men även lösa svarsmärken och klipp.
i 3 album, Schaubek Tyska Riket, DDR, 2 specialalbum i kassetter Norge OS i Lillehammer 1994. Även påsar med klipp samt några lösa blad.
album + plastfickor från 7 kontorspärmar. Äldre-modernt.
från Hela världen, mycket Danmark.
intyg från The Philatelic Foundation (1975) med omperforerad höger marginal, reparerat riss och tunn fläck.
med enstaka modernare märken i 2 välfyllda visiralbum, det första albumet med enbart Vapentyp och mängder av Ringtyp och Oscar II med många dubbletter och snygga stämplar inemellan. Bla[..]
Bläckskrift på baksidan. Mycket vackert, rent och fräscht. Signerad "Gordon" på baksidan. Gott Exemplar 2,3,2. Facit 4.000 kr.
land för land i välfyllt visiralbum.
"GAMLEBY 3.9.1857". Intyg HOW (2005) Ett vackert och fräscht exemplar med en sliten plåt, typiskt för denna nyans, samt en klichéskada vid höger "M". Mycket gott exemplar 3,3,4.
av frimärken i pergamynkuvert. Även låda med lite mynt och klockor.
med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper delvis med många dubbletter på 8 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken oc[..]
och stämplat i 8 Lindner Falzlos-album. Mycket välbesatt både vad gäller ** och stämplat, Till synes finns alla de tidiga bättre märkena och blocken med. Även t.ex. de ovanliga ZKD-tjä[..]
i början blandat stämplat och **/* från 1977 nästan enbart **. Även 2 album FDC 1940-1970 talet.
De första två albumen innehåller en mycket välbesatt samling Berlin med såväl ** (möjligen enstaka *) som stämplat, vilket ju är själva vitsen med den här typen av album. Tillsammans t[..]
varav 32 st Napoleon III otandade 1853-års utgåva samt 23 st 1862. Även 12 st av Ceres 1870. På slutet även 27 st äldre försändelser Tyskland, Schweiz, Luxemburg.
Falzlos-album. Mycket välbesatt både **/* och stämplat. T.ex. ingår posthornsserien **, dock utan intyg. I ett åttonde album, som också ingår i den här posten, finns lite häftesblock oc[..]
**/*/O i ett Lindner Falzlos-album. Serbien (med bl a ett par dyra ** block), Allenstein, Oberschlesien, Marienwerder, Belgien, Etappengebiet West, Postgebiet Ober-Ost, Tysk post i[..]
5 pärmar. Bland de bättre titlarna: Julmärkeskatalog Norden 2005, Facit Norden 2020 (nära nyskick), Nordisk Filateli:s Färglikare (Lösblad i pärm), Michel Sydeuropa 2012 etc.
i 7 album med bättre märken inemellan. Blandad kvalitet.
lösa blad och mängder av pergamynkuvert. Klassiskt-modernt.
O/**/* i 3 album. Provisoriska med 4 öre blå halverad på klipp samt korsbandshalvering på klipp och 2/5 öre på klipp. Även F.5-6 på klipp samt hela serien (F.4-8) på filatelistiskt rek-[..]
Västindien i Lindner Falzlos-album. Endast enstaka luckor och ofta både stämplade och ostämplade exemplar. Tvåfärgad typ specialsamlad för några av valörerna. Även privata skeppspos[..]
LYX stämplad "EKSJÖ 3.3.1871" med mindre del av andrastämpel.
Praktstämplad "KARLSBORG 13.2.1872".
Praktstämplad "GAMLEBY 10.6.1862", 2 ktt.
Praktstämplat "STOCKHOLM 24.10.1868". Praktexemplar.
Praktstämplad "LINKÖPING 16.7.1869".
Praktstämplat "ÖREGRUND 11.7.1862" och välcentrerat dock med horisontellt veck nedtill.
stämplat "19.10.1862" med överskott av tryckfärg i övre högra hörnet.