4 300 kr

mest olika med flera mindre orter.

11 500 kr

650 kr

mest försändelser men även lösa svarsmärken och klipp.

500 kr

i 3 album, Schaubek Tyska Riket, DDR, 2 specialalbum i kassetter Norge OS i Lillehammer 1994. Även påsar med klipp samt några lösa blad.

500 kr

album + plastfickor från 7 kontorspärmar. Äldre-modernt.

1 000 kr

från Hela världen, mycket Danmark.

1 000 kr

intyg från The Philatelic Foundation (1975) med omperforerad höger marginal, reparerat riss och tunn fläck.

800 kr

med enstaka modernare märken i 2 välfyllda visiralbum, det första albumet med enbart Vapentyp och mängder av Ringtyp och Oscar II med många dubbletter och snygga stämplar inemellan. Bla[..]

500 kr

800 kr

Bläckskrift på baksidan. Mycket vackert, rent och fräscht. Signerad "Gordon" på baksidan. Gott Exemplar 2,3,2. Facit 4.000 kr.

1 200 kr

land för land i välfyllt visiralbum.

800 kr

"GAMLEBY 3.9.1857". Intyg HOW (2005) Ett vackert och fräscht exemplar med en sliten plåt, typiskt för denna nyans, samt en klichéskada vid höger "M". Mycket gott exemplar 3,3,4.

500 kr

av frimärken i pergamynkuvert. Även låda med lite mynt och klockor.

4 500 kr

med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper delvis med många dubbletter på 8 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken oc[..]

3 500 kr

och stämplat i 8 Lindner Falzlos-album. Mycket välbesatt både vad gäller ** och stämplat, Till synes finns alla de tidiga bättre märkena och blocken med. Även t.ex. de ovanliga ZKD-tjä[..]

1 900 kr

7 600 kr

De första två albumen innehåller en mycket välbesatt samling Berlin med såväl ** (möjligen enstaka *) som stämplat, vilket ju är själva vitsen med den här typen av album. Tillsammans t[..]

1 700 kr

varav 32 st Napoleon III otandade 1853-års utgåva samt 23 st 1862. Även 12 st av Ceres 1870. På slutet även 27 st äldre försändelser Tyskland, Schweiz, Luxemburg.

2 500 kr

8 200 kr

**/*/O i ett Lindner Falzlos-album. Serbien (med bl a ett par dyra ** block), Allenstein, Oberschlesien, Marienwerder, Belgien, Etappengebiet West, Postgebiet Ober-Ost, Tysk post i[..]

500 kr

5 pärmar. Bland de bättre titlarna: Julmärkeskatalog Norden 2005, Facit Norden 2020 (nära nyskick), Nordisk Filateli:s Färglikare (Lösblad i pärm), Michel Sydeuropa 2012 etc.

1 600 kr

i 7 album med bättre märken inemellan. Blandad kvalitet.

500 kr

lösa blad och mängder av pergamynkuvert. Klassiskt-modernt.

4 400 kr

1 800 kr

O/**/* i 3 album. Provisoriska med 4 öre blå halverad på klipp samt korsbandshalvering på klipp och 2/5 öre på klipp. Även F.5-6 på klipp samt hela serien (F.4-8) på filatelistiskt rek-[..]

1 000 kr

6 400 kr

Västindien i Lindner Falzlos-album. Endast enstaka luckor och ofta både stämplade och ostämplade exemplar. Tvåfärgad typ specialsamlad för några av valörerna. Även privata skeppspos[..]

325 kr

LYX stämplad "FALUN 18.12.1872".

275 kr

LYX stämplad "EKSJÖ 3.3.1871" med mindre del av andrastämpel.

275 kr

"TÖREBODA 5.8.1870".

300 kr

Praktstämplad "KARLSBORG 13.2.1872".

150 kr

Praktstämplad "GAMLEBY 10.6.1862", 2 ktt.

475 kr

Praktstämplat "STOCKHOLM 24.10.1868". Praktexemplar.

750 kr

"ÖDESHÖG 2.3.1871". Praktexemplar.

200 kr

Praktstämplad "NORRKÖPING 24.12.1866".

750 kr

Praktstämplad "LINKÖPING 16.7.1869".

550 kr

Praktstämplad "WREDSTORP 6.11.1866".

250 kr

Praktstämplat "ÖREGRUND 11.7.1862" och välcentrerat dock med horisontellt veck nedtill.

1 500 kr

LYX stämplad "EKOLSUND 16.4.1859".

300 kr

stämplat "19.10.1862" med överskott av tryckfärg i övre högra hörnet.