8 000 kr

1 500 kr

5 800 kr

makulerade med två olika datum. HALMSTAD 26.10.1894 (48 st) samt 21.11.1894 (52 st) Oftast rättvända stämplar. Facit för 25 st 4-block= 35.000 kr.

4 000 kr

36 000 kr

Postsparbanken, signerad av konstnären E. Forseth 1933 med egenhändig anteckning "Alternativ utan Posthorn i enlighet med 1.a Intendentens önskan".

450 kr

fyrblock med arkmarginal, tandningen något separerad i mitten. Välcentrerat med 2 praktstämplar 1:a Dag "STOCKHOLM CONGRES POSTAL UNIVERSEL 4.7.24".

475 kr

1 200 kr

6 400 kr

Vapenbrev med innehåll daterat Wenersborg 27 oktober 1866. Bläckmakulerat märke sänt till Uddevalla.

2 700 kr

affärsinnehåll från Adolph Meyer & Co, Göteborg till Kampenhofs Spinneri i Uddevalla. Ej frimärkt men avstämplat "GÖTHEBORG 3.12.1859". Märkt "3" för tredje viktklass, troligen frankera[..]

375 kr

med porträttbilden förskjuten uppåt.