Auktionsobjekt
och presentsatser etc. Mest 1970- till 1990-tal. Stor mängd. Enstaka stämplade inemellan.
+ lösa blad och mängder av presentsatser och årssatser.
Mest avstämplade med flera dubbletter.
i strip om 10 märken med en avslutande tab på bägge sidor, 1 strip med en dubbel perforering. Totalt 4 strip med 40 st märken.
varav 4 st bruna med blad Bundespost 1949-1969, 1983-1997, 2003-2007, 5 st svarta med mest tomma blad samt 2 röda av olika typ och ett visiralbum.
I botten ett lager av försändelser, sedan (mest) moderna A6-kort med ett lager av äldre vykort överst. Massor att gå igenom (32 kg).
fåtal topografiska inemellan.
med mest från Sverige i 3 album och löst i låda. Inget svenskt silver. Tungt, bör hämtas.
i form av års- och häftesårssatser, varav många från 2000-talet. Även lite presentsatser, miniblock samt löst i låda etc. Nominal drygt 35.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även stort[..]
med mest Sverige pergamynkuvert i botten av lådan och överst mängder av lagda 100-buntar.
med massor att gå igenom. Bör hämtas 45 kg.
lagerböcker i 13 st mest större insticksalbum med lite bättre inemellan. Bra parti för att få ihop hyfsade startsamlingar. Tillkommer ett tomt fint Lindner Falzlos album Bund med blad 1[..]
visiralbum. Från läsbart till Prakt med en mindre del på klipp. Blandad kvalitet med massor att gå igenom.
tjockare insticksalbum. 2 album Sverige med bara ringtyp med massor av läsbara stämplar. Norge mest ** samling 1974 till 2000, nominal drygt 3000:- enl. inlämnare. Danmark mest ** sa[..]
många dubbletter. Några lite bättre häften finns med liksom en hel del med markeringar. Nominal drygt 11500 kr.
mängder av ** presentsatser inklusive 2 st ** årsböcker Sverige 1994 + 1995 samt 2x Images of Sweden, Samlad Nominal drygt 1.100 kr. Svensk plomberad kilovara 1973 och dito Norge 1968. [..]
tjockare insticksalbum från klassiskt till modernt långt in på 2000-talet. Tillkommer en trevlig bunt FDC och diverse presentfoldrar och årssatser.
etc från 1970-2020 talet. Nominal drygt 7.600 kr.
alla avstämplade med många dubbletter.
dubbletter i pergamynkuvert. Massor att gå igenom.
traditionell gummering (endast 18 st självhäftande). Samtliga märken sitter i kompletta häften. Nominal 24.390 kr.
välfylld flyttlåda. Mest 1970-1990 talet med enstaka modernare. Ingenting från Sverige.
3 häften för inrikes porto, resten för Nordiskt porto.
på 2000-talet. Inga Sverige Brev, däremot en hel del Julpost (frankeringsvärde 17 kr/st). I övrigt bara häften med valörsiffror. Många av häftena har markeringar. Nominal drygt 65.000 k[..]
Bla 3 st HA1 med 1 st rättvänd inhäftning, HA 2 x 4 etc. Delvis uppsorterat med registerkort och anteckningar på pergamynkuvert.
dels 2006-2015. Nominal drygt 8500 kr med stor andel Sverige Brev.
bara äldre material med bl a mycket Ringtyp, Oscar och bandmärken. Även t.ex. lite Vapen, Liggande lejon och Kongress/Förening. Vackra stämplar inemellan.
äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.
äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.
+ lösa blad. Ett fåtal album med äldre märken Vapentyp-bandmärken resten modernt. Massor att gå igenom.
visiralbum och två insticksalbum med märken främst från Lilla Riksvapnet till mitten av 1970-talet, dels ingår drygt 190 kompletta häften från Medaljong till 1965 (varav några lite bätt[..]
i 12 album + lösa blad, delvis med många dubbletter.
Äldre-2000 talet i 13 album + lösa blad.
i välfylld flyttlåda med 2 st fullpackade skolådor samt lösa försändelser i buntar. Mest 1900-talet med massor att gå igenom.
i 4 album, delvis med många dubbletter. Även 2 specialalbum OL 1994.
Åland i 4 album 1984-2009 samt Finland i 9 album 1900-2009 inklusive 1 album automathäften.
Det bästa i lådan är en mycket välbesatt samling O/* 1918-1975 i ett Schaubek-album. Vidare ingår två separata samlingar i vardera två album, ett album med bara block, ett album med bl [..]
1840-1966 i Lindner Falzlos-album av den bättre typen (SAFE Dual-snitt). Välbesatt Victoria-avsnitt och även välbesatta avsnitt med kungarna som följde efter henne. Många bättre märken[..]
i 7, ofta tjocka och välfyllda, insticksalbum. Dels ingår två separata samlingar om tre album vardera, dels ett album med bara lösenmärken. Ofta många exemplar av varje märke och relati[..]
i 14 album. 8 av albumen är 32-sidiga insticksalbum med dubbletter kronologiskt monterade. Dessutom ingår 3 insticksalbum med mängder av miniark, många av dem **. I ett av dessa album s[..]