Auktionsobjekt
mit Eröffnungsdatum und Schlussdatum von amtlichen Unterlagen zusammengestellt. (The Postmarks of the Postal services of Estonia 1918-1940 with opening and closing dates, compiled by [..]
(2015) 1 kort tand. Ett fräscht exemplar 2,3,2.
broschyrer, häften och trycksaker/bältesspännarmaterial. Kulturhistoria med många trevliga annonser etc.
papper etc på Gustaf V en Face, Gustaf II Adolf, Gustaf Vasa, Stående Lejon, Postemblem och Profil vänster. Delvis många dubbletter.
av Schmidt-Andersen. Inbunden, 1951, 293 sidor. Handboksklassiker komplett med 10 nytryck. Fräscht exemplar.
album med fickor och kassetter (det ena albumet trasigt i låsningen) helt komplett t.o.m. 1996 sedan luckor inemellan. Nominal drygt 13.000 kr.
dubbletter i välfyllt visiralbum inemellan även klipp, Oscar II-modernt i visiralbum samt instickalbum med vackra stämplar mest på klipp.
utvalda märken Skilling Banco-modernt i visiralbum. Massor av vackra stämplar även på lite svårare märken.
av Frederic J. Patka. Inbunden, 1989, 871 sidor. A magnificent postal history study. This enormous volume covers in great detail the postal history of the Austrian Navy prior to the[..]
Första Världskriget (1916-1918), mest sända från Tyskland till Danmark och Schweiz. Många olika stämplar.
i olika former och språk Svenska, Danska, Tyska och Engelska. Gammalt och nytt, bl.a specialböcker, kataloger, inbundna tidskrifter 1880-tal till 1890 m.m. Intressant och rolig låda fö[..]
med ca 930 st stämplar från ca 178 st olika Postkontor. Många vackra och svåra bla: Gärdagården, Vilske-Marka etc.
hyrverk, 2 veck vertikalt över kortet.
av Otto Kugelberg. Inbunden, 1894, 280 sidor. Knäckt och delvis lagad rygg.
Posten med mycket historisk information i 9 lyxalbum, i ett har infattningen lossnat.
Tyskland i 20 album, mestadels efter 1945, några av albumen glest besatta.
i 2 album. Några 100-tals märken samt några försändelser. Riktigt trevlig på det äldre materialet inkl. en del förfilateli.
av SFF. Helt läderinbunden specialutgåva numrerat exemplar 56/60, 1952, 396 sidor. Svensk handboksklassiker i utsökt skick. (1,1 kg)
Michelnr. 456-58 €4.300
i 5 tjocka pärmar och större låda ifrån Tyskland, DDR, BERLIN och BUND. Flera praktstämplar har setts. Intressant låda för den som samlar Tyskland.
47 st nyare 2 kr samt 9 st 5 kr + skinnbörs.
av SFF. Helt läderinbunden specialutgåva numrerat exemplar 152/200, 1936, 238 sidor. Fräscht exemplar med lätta avskavningar på ryggen.
(Mi.438y och 439x) komplett serie €3.500.
lösa märken och Postens motivblad. Nominal drygt 19.000 kr (med Sverige Brev räknat som 15 kr, numera är ju portot 18 kr, varför nominalen är något högre än angivet). I den här posten i[..]
1918-1938 bla Trestjärneorden.
av SFF. Inbunden Bibliofilupplaga numrerat exemplar 126/200. 1946, 360 sidor. Fräscht exemplar i rött band med avskavningar på kanten av de guldpläterade bladen.
Gummeringen har krackelerat och dragit ihop sig så papperet har blivit något vågigt.