Auktionsobjekt
insticksalbum, varav 7 st 64-sidiga. Tyngdpunkt på modernt material med stor andel 2000-talet inkl. många block. Bland det lite äldre materialet finns bl a ett antal Röda Korset-block. [..]
Südwesteuropa 2017, Mitteleuropa 2020 och Westeuropa 2021. Alla tre katalogerna är i gott skick och Mitteleuropa-katalogen är t.o.m. oöppnad med plasten kvar.
2001 och 2014. Bra kvalitet, en av katalogerna är t.o.m. oöppnad med plasten kvar.
av olika typ. Mestadels riktigt modernt material inkl. många block, men även lite äldre, ofta i form av BOB-material. Lådan väger drygt 20 kg.
Ett hela världen album med frimärken, ett Sverige album glest i början + ett par insticksalbum. Ytterligare 2 insticksalbum blandat. Några försändelser och massor av häften mest 1960-7[..]
i 25 mindre insticksalbum. En hel del vackra stämplar och även många märken med nummer på baksidan. Även ett visiralbum med ca 500 rek- och ass-etiketter. Trevlig låda som kan vara värd[..]
vackra och några lite svårare.
varav 5 visir. Märken från främst Spanien (mest kolonier), Frankrike (riktigt moderna stämplade märken), Nordkorea, Vietnam (mycket), klassiskt Turkiet samt två motivsamlingar (båtar oc[..]
Vackra stämplar inemellan och även mängder av märken med nummer på baksidan.
Jugoslavien, Israel, Italien samt Österrike (3 album). 9 av albumen är visiralbum med totalt drygt 400 st nästan nya visirblad.
Vackra stämplar inemellan och även mängder med märken med nummer på baksidan.
Vackra stämplar inemellan och en hel del märken med nummer på baksidan.
nya visirblad (mest 8:or) samt halva lådan fylld med nya Leuchtturmblad med fickor 2012-2021 för flera Nordiska länder.
lösa blad. Även några kataloger: Michel Mittel- und Ostasien 2006, Facit Special 2011 samt specialkatalog Slania.
bunt med drygt 200 st FDC och minnespoststämplar samt 2 album Ungern stämplat.
Många med vackra sidenbilder, dubbletter förekommer.
i 3 st välfyllda "skolådor" samt 3 glest besatta album. Äldre-modernt.
3 st välfyllda bananlådor. 31 st hemmabyggda trälådor (39 cm långa) med pergamynkuvert från Oscar II till 2017. Oftast mycket välfyllda kuvert som tunnas ut lite på slutet med sista låd[..]
porto, samt 54 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
form av häften samt lösa märken i album. Nominal drygt 7400 kr.
begagnade visirblad (100 svarta och 100 vita). Även låda med ca 25 st förpackningar klämfix i blandade storlekar och både svarta och genomskinliga fickor. UV-lampa, Lumagny Microscope, [..]
till 1980-talet. Några lite bättre häften ingår, och även flera som kan vara bra om det är en svårare variant av ett i grunden enkelt häfte. Därför ett spännande parti för specialsaml[..]
både oanvända och använda. Stor variation med flera bättre inemellan.
i 12 album + lösa blad. Olika restsamlingar och dubblettsamlingar som både kompletterar och överlappar varandra.
Leuchtturm album med fickor. Glest besatt i början med 3 öre Liggande lejon *, enstaka Ringtyp t.13 +Ph, Oscar II till 50 öre, Kongressen komplett *, Föreningen till 1 kr *, många BC/C[..]
lösa blandade topografiska vykort av äldre formatet. Även monterade vykort på lösblad, med bl a topografi från Halmstad och Linköping, samt två album med enklare icke-topografiska vykor[..]
vykort från Örebro, Stockholm samt Göteborg med omnejd. Även lite icke-topografiska svenska vykort, utländska vykort, fotografier etc. samt svenska helsaker (dessvärre hålslagna.).
1. 2 insticksalbum med närmare 2000 ortstämplar äldre till modernt. En hel del vackra stämplar. Många småorter ingår, t.ex. Hjertum (P), Slussfors (AC), Svannavattnet (AC). 2. Två mindr[..]
två visiralbum. Några lite bättre märken och en del vackra stämplar ingår.
Topografi och gratulationskort blandat.
mängder av lösa blad och klipp i låda. Mycket Sverige bla 2 samlingar från Vapentyp och framåt. Även diverse svensk filatelistisk litteratur.
11 st cigarraskar. Mest äldre frimärken, orörda sedan länge.
i 2 skolådor samt lösa blad etc. Mest äldre försändelser med en hel del trevligt inemellan.
modernt sorterat i pergamynkuvert i stor kartong. Massor att gå igenom. Stämplar?
sorterade i pergamynkuvert i stor kartong. Äldre till modernt. Massor att gå igenom. Stämplar?
i pergamynkuvert i tolv kartonger i flyttlåda. F.9 till F.2168. Massor att gå igenom. Stämplar?
Delvis mycket glest besatta men sammanlagt många märken. Även samling Canada i 3 album O/* Klassiskt-modernt, även lösa blad, bunt försändelser och lösa märken i ask. Samling Nya Zealan[..]
Oscar II till Bandmärken + Lösen. papperstyper, vm, varianter samt nyanser. Även 5 album Välgörenhetsmärken etc med en nära komplett samling **/* God Helgmärken, postala etiketter etc i[..]
svenska stämplade märken sorterade i pergamynkuvert efter Facitnummer. Äldre till modernt. Ser trevlig ut. Till denna post hör även en cigarrask med diverse 3-, 4- och 5-strip.
stämplade märken i pergamynkuvert, löst i askar sorterat efter utgåva samt buntar. Vapen till en bit in på 2000-talet. MASSOR att gå igenom. Fyndchanser. Även bunt försändelser. Lådan v[..]
25 st 1990-talsårssatser Portugal/Madeira/Azorerna (relativt få frimärken per år), tjock bunt ** block hela världen vackert monterade på var sitt blad inom utgåvan "BLOCKS - Briefm[..]
Proppfull flyttkartong med albumblad, instickskort, påsar mm. Troligen bara enklare material (typ ungdomssamling) i form av småsamlingar och dubbletter. Kräver noggrann genomgång. Sve[..]
äldre till modernt i ett antal album, på lösblad och i olika typer av förpackningar etc. Bl a ingår en hel del Brittiska samväldet samt motivmärken inom sport, fåglar och övriga djur. Ä[..]