Auktionsobjekt

Avslutat rop
2 600 kr

och på lösblad. Mest BRD, Berlin och DDR men även lite annat. Stor andel **/* inkl. större enheter, block (särskilt från DDR) och några häften. De flesta album välfyllda och ofta med må[..]

Avslutat rop
2 600 kr

Äldre till modernt med stor andel **/*. Mycket stor mängd. Trevlig post.

Avslutat rop
2 600 kr

dels 2006-2015. Nominal drygt 8500 kr med stor andel Sverige Brev.

Avslutat rop
2 600 kr

i 12 album + lösa blad. Olika restsamlingar och dubblettsamlingar som både kompletterar och överlappar varandra.

Avslutat rop
2 600 kr

brev till Uppsala. Avstämplat "KRISTDALA 1.12.1872" med 4 Kristdala vaxoblat på baksidan av kuvertet, transit "WIMMERBY 2.12.1872". Kuvertet skadat på höger sida i samband med öppning.

Avslutat rop
2 600 kr

Tyskland Bundespost och Finland. Även blandat i plastficka samt bunt med frimärken på visirkort. Mest O/* med bra Schweiz och Island.

Avslutat rop
2 600 kr

på mest egengjorda blad. Samlingen troligen orörd sedan 1970-talet, mycket omfattande beträffande antalet länder och kolonier men naturligtvis mest enklare material dock finns även någo[..]

Avslutat rop
2 600 kr

Alla utgivna av SFF med olika utställningsexponat i varje bok. Fräscht begagnat set.

Avslutat rop
2 600 kr

på 4 Skilling banco frimärke. Endast känd 1855. Postal 8.000 kr.

Avslutat rop
2 600 kr

brev till Frankrike, eftersänt till Stockholm 15/5-1875 med röd "AFFR. INSUFF. P.2".

Avslutat rop
2 600 kr

postkontor, kolonier och Am. Eng. zonen med band och nätövertrycken Mi. 36-51. Sammanfattningsvis gott om mellansvåra frimärken, katalogvärdet är mkt högt. Noggrann genomgång rekomme[..]

Avslutat rop
2 600 kr

Oscar II i 9 insticksalbum sorterat i Länsordning, 3 album äldre-modernt samt 1 album med en gles specialsamling "Ortsstämplar i Enköpings Kommun".

Avslutat rop
2 600 kr

försändelser och dokument i 3 album + 1 album med ca 140 st vykort. Flera bra stämplar och försändelser Vapentyp-Ringtyps perioden.

Avslutat rop
2 500 kr

fortsätter sedan ** 1980-2003 i Leuchtturmalbum (nominal drygt 8.300 kr). Även liten ask med äldre buntar, några presentfoldrar med ** märken, bunt häften 60-70-tal och 4 kompletta raba[..]

Avslutat rop
2 500 kr

Michelnr. 456-58 €4.300

Avslutat rop
2 500 kr

Mest 1980- och 1990-talet. Nominal drygt 10300 kr.

Avslutat rop
2 500 kr

Nominal 5.880 kr med nuvarande portosats.

Avslutat rop
2 500 kr

1938-1949 (+ Tre kronor). Mängder med BC-/CB-par (dock inga Berzelius eller Slottet), varav några få ser lite tveksamma ut. Även gott om högvalörer med höga katalogvärden, ofta i stort [..]

Avslutat rop
2 500 kr

Från 1850 till ca: 1920 i två Visiralbum. Delvis många dubbletter, nyanser etc. Bättre märken inemellan. Blandad kvalitet och eventuellt något eftertryck eller förfalskning. Även lite o[..]

Avslutat rop
2 500 kr

i visiralbum. Bla 2 blad med äldre Kina, Afganistan, Armenien, Azerbadjan, Irak, Iran, Japan, Thailand etc.

Avslutat rop
2 500 kr

flera med markeringar och varianter.

Avslutat rop
2 500 kr

på 13 lösa äldre albumblad. Börjar med Oxögon 30 och 60 R (Intyg äkta med veck) sedan trevligt urval av både rådjursögon och kattögon, komplett Pedro II tom 1879. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
2 500 kr

** Slania-graverade frimärken från främst Monaco, Danmark, Färöarna, Grönland, Island, Polen, Jamaica, San Marino, Storbritannien, Singapore, FN, USA, Vatikanstaten och naturligtvis Sve[..]

Avslutat rop
2 500 kr

uppsatta i 3 visiralbum, det sista albumet med 87 försändelser enbart till utlandet. Många försändelseslag, olika frankeringar på alla utgivna Oscarsmärken, inemellan även några **/* mä[..]

Avslutat rop
2 500 kr

Falzlos-album. Mycket välbesatt både **/* och stämplat. T.ex. ingår posthornsserien **, dock utan intyg. I ett åttonde album, som också ingår i den här posten, finns lite häftesblock oc[..]

Avslutat rop
2 500 kr

Nominal ca 10.000 kr.

Avslutat rop
2 500 kr

Till denna post hör även en plastficka med lite enklare nordiskt material inkl. svensk nominal för ca 200 kr.

Avslutat rop
2 500 kr

i fyra vackra Safe Dual-album. Kan eventuellt finnas enstaka *, men vi har kollat alla de bättre märkena och BC-/CB-paren, och de är alla **. Bra kvalitet. Ett femte Safe Dual-album (t[..]

Avslutat rop
2 500 kr

egenmonterade blad med mängder av lyxstämplar, även på sådana märken man sällan ser vackert stämplade. Fram till 1988 är de flesta märkena stämplade Luleå (oftast Luleå 1), därefter Kir[..]

Avslutat rop
2 500 kr

många dubbletter. Några lite bättre häften finns med liksom en hel del med markeringar. Nominal drygt 11500 kr.

Avslutat rop
2 500 kr

1858-1993 i fyra tjocka och välfyllda 6-ringade visiralbum. Stark klassisk del med flera bättre märken. I övrigt en hel del luckor från de första åren, därefter allt mer välfyllt. Även [..]

Avslutat rop
2 500 kr

Vackra stämplar inemellan och en hel del märken med nummer på baksidan.

Avslutat rop
2 500 kr

1963, 1965, 1966, 1967.

Avslutat rop
2 500 kr

F.45 + F.47. Okänd enligt Ferdén.

Avslutat rop
2 500 kr

Facitblad med egenmonterade fickor i två album. Fram till 1980 en hel del vackra stämplar inemellan, därefter är de flesta märkena prakt-/lyxstämplade med mycket Karlskrona 1, Marst[..]

Avslutat rop
2 500 kr

med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper, delvis med många dubbletter på 14 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken [..]

Avslutat rop
2 500 kr

förändring eller återtagande" av Postförskott. Blankett nr 131. "FALUN 21.6.1915".

Avslutat rop
2 500 kr

Vapentyp-modernt, allt från läsbart till LYX. Extra mycket Ringtyp men även klipp och vanliga frimärken utan läsbara stämplar.

Avslutat rop
2 400 kr

30 st lösa rabattfrimärken.

Avslutat rop
2 400 kr

i 10 album + lösa blad. Mest **/* tom 1980-talet. Oräknad nominal. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
2 400 kr

Slesvig, Färöarna, Grönland med 7 st olika Pakkeporto, Danska Västindien 1874-1905. Även enklare separat samling Danmark 1851-1945 på SAFE-Dual blad.

Avslutat rop
2 400 kr

Vapentyp till ca 2009 i 11 album. De flesta album rejält fyllda med överlappande märken. Massor att gå igenom med vackra stämplar inemellan och en del uppstämplat LYX på den modernare d[..]

Avslutat rop
2 400 kr

på vackert brevomslag till London. Avstämplat "GÖTEBORG 26.5.1871" med notering "pr Hull Steamer".