400 kr

av Schmidt-Andersen. Inbunden, 1951, 293 sidor. Handboksklassiker komplett med 10 nytryck. Fräscht exemplar.

200 kr

av August Dietz. Inbunden, nytryck 1989 Laurence edition, 439 sidor. Lätt kantstött omslag.

1 000 kr

of Stamps and Postal History av Confederate Stamp Alliance. Halvfransk inbindning, 2012, 528 sidor. The catalog covers numerous facets of Confederate Philately: Postmaster[..]

200 kr

Benevolences av Alvin och Marjorie Kantor. Inbunden, 1992, 304 sidor. each Fair is individually covered with respect to both the philatelic and historic aspects with many illustrations[..]

400 kr

av William R. Weiss Jr. Inbunden, 1995, 839 sidor. Över 5.000 illustrationer. (3 kg)

500 kr

av Antonio de Guezala Ayrivié. Inbunden, 1940, 355 sidor. En heltäckande bok om frimärksutgåvan: Plåtning, varianter, tryckfel, nytryck och stämplar, med många och detaljerade illust[..]

400 kr

300 kr

del I-V. Limmad rygg, 1954, totalt 1506 sidor i 5 volymer. Enkla omslag i blå kartong med delvis blekta och smutsiga ryggar och några veck, inlagor fräscha delvis med smuts på bla[..]

200 kr

300 kr

Vol 1 + 2 av Lester Brookman. Inbundna utan skyddsomslag, 1:a utgåva 1947, bägge volymerna signerade av författaren, 319+305 sidor. Gåvoexemplar dedikerat till Fredrik Benzinger på 80-å[..]

300 kr

300 kr