Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 700 kr

i visiralbum. Många prakt, vissa orter i flera exemplar.

Avslutat rop
2 300 kr

i 2 SAFE Dual album. Trevlig samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
350 kr

3 lådor samt lösa blad. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 300 kr

format, mest topografi.

Avslutat rop
600 kr

skolåda med mest äldre FDC, flera bättre. Även 1 album stämplat samt blandad låda mest lösa märken + bunt äldre brev och vykort.

Avslutat rop
1 600 kr

Benedict (Bengt) Oxenstierna (Korsholm och Wasa) ca 1680.

Avslutat rop
1 700 kr

i 11 album + lösa blad och löst i ask. Mest Jul och Välgörenhetsmärken i lösa märken, häften och ark.

Avslutat rop
2 700 kr

utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.

Avslutat rop
4 200 kr

med 23 försändelser på egenmonterade blad.

Avslutat rop
1 000 kr

plaketter samt en del silversmycken.

Avslutat rop
3 000 kr

i fräsch kvalitet och alla kronvalörer med bra centrering. Facit 27.000 kr ++.

Avslutat rop
2 600 kr

försändelser och dokument i 3 album + 1 album med ca 140 st vykort. Flera bra stämplar och försändelser Vapentyp-Ringtyps perioden.

400 kr

av SFF. Helt läderinbunden specialutgåva numrerat exemplar 56/60, 1952, 396 sidor. Svensk handboksklassiker i utsökt skick. (1,1 kg)

Avslutat rop
1 000 kr

med många dubbletter och markeringar. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 600 kr

i 13 album med en del uppstämplat LYX från 1970-talet samt en del äldre ortsstämplar. Även ** häftessamling 1956-1968 med bla Bildsten H211. Även lite övriga världen inemellan.

Avslutat rop
2 500 kr

** Slania-graverade frimärken från främst Monaco, Danmark, Färöarna, Grönland, Island, Polen, Jamaica, San Marino, Storbritannien, Singapore, FN, USA, Vatikanstaten och naturligtvis Sve[..]

Avslutat rop
5 800 kr

makulerade med två olika datum. HALMSTAD 26.10.1894 (48 st) samt 21.11.1894 (52 st) Oftast rättvända stämplar. Facit för 25 st 4-block= 35.000 kr.

Avslutat rop
5 400 kr

Mest stämplat fram till 1924, bla svart och brun Lokal, Vapenserien (9 öre med intyg), Liggande Lejon, Ringtyp, Stora Tjänste, Lösen t.14, Kongressen komplett */O, Föreningen komplett s[..]

Avslutat rop
2 100 kr

bestående av en samling på egengjorda förtrycksblad 1871-2005 i 4 tjocka pärmar, dels 4 insticksalbum med dubbletter. I lådan finns också ett album försändelser från Ungern och andra lä[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Dinky toys etc. Mest bilar/Fordon samt 4 Oceanångare, många i sina originalkartonger. Även 4 Napoleon figurer samt låda gammalt med tex tennsoldater. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
4 300 kr

men också Mörlunda, Bockara, Högsby, Tuna, Hjorted etc. Mest äldre format med flera bättre kort.

Avslutat rop
4 400 kr

kontorspärm + 3 specialalbum: Upper Deck album med fotbollsbilder från World Cup USA 94, Hocker collectors trading cards i 2 album, blandade äldre sportbilder samt ca 220 st äldre Ame[..]

Avslutat rop
425 kr

Privata övertryck, Königsberg enligt skrift på sidan.

Avslutat rop
6 400 kr

i 16 st Leuchtturm Vario-album. Blandat **/*/O och även försändelser. Relativt stor andel ** inkl. många block, ofta från exotiska länder. Lådan väger drygt 32 kg.

Avslutat rop
2 100 kr

"STOCKHOLM 7.7.1857".

Avslutat rop
800 kr

med 10 försändelser från Sverige Vapentyp-Medaljong och 14 från England etc till Sverige inkl några till Norge.

Avslutat rop
1 500 kr

äldre till modernt i 15 album och på lösblad. Bra spridning med en hel del trevligt material.

Avslutat rop
1 100 kr

i 2 insticksalbum. Läsbart-uppstämplad LYX.

Avslutat rop
2 600 kr

Äldre till modernt med stor andel **/*. Mycket stor mängd. Trevlig post.

Avslutat rop
2 800 kr

DDR, Bundespost, Riket, Berlin, Zoner etc med flera bättre märken, enstaka **.

Avslutat rop
4 000 kr

Läsbart till LYX. Bland de bättre: Bergslags Hörken, Espö, Fogdhyttan, Gärdsrum, Färgaryd, Hinneryd, Hedentorp, Hyttan, Långrådna, Kullsveden, Myckleby, Mörlunda, Näsinge, Tjernö, Torna[..]

Avslutat rop
175 kr

med mycket från Sverige, äldre-modernt.

Avslutat rop
175 kr

samlingar och samling Färöarna, proppad skolåda med Danmark i pergamynkuvert och 3 små insticksalbum med Tyskland.

Avslutat rop
2 100 kr

äldre till modernt i några album samt i mängder av pergamynkuvert i två kartonger. Några lite bättre märken inemellan och några vackra stämplar. Ett av albumen innehåller bara försändel[..]

Avslutat rop
2 200 kr

på 3 visirblad med bla: 7 st Kaptrianglar.

Avslutat rop
1 200 kr

tjockare insticksalbum från klassiskt till modernt långt in på 2000-talet. Tillkommer en trevlig bunt FDC och diverse presentfoldrar och årssatser.

Avslutat rop
1 200 kr

äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.

Avslutat rop
1 400 kr

i 11 album + lösa blad samt löst i ask.

Avslutat rop
13 000 kr

Utställningsmonterad samling med ca 140 st försändelser. Börjar med 2 äldre Kaptensbrev sända med ångfartygen Swithiod och Storfursten forstsätter med båtbrev från 1892 med stämplar "FR[..]

Avslutat rop
475 kr

och H34 CB (5 öre Nya Sverige-minnet). Facit 4475 kr. Postverket-häftet har en minimal reva på omslaget medan det andra häftet är i bra skick.

Avslutat rop
650 kr

"Ehrenkreuz der Deutschen Mutter", medalj som delades ut till fertila mödrar. Denna medalj har måtten ca: B18mm H21mm vilket troligen är lite mer ovanligt och en valfri semi-officiell g[..]

Avslutat rop
1 600 kr

Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 200 kr

med enstaka modernare märken. På slutet även lite kolonier. Trevlig klassisk del med bättre valörer inemellan.

Avslutat rop
3 100 kr

**/försändelser i 11 album. Mest Engelsk lokalpost: Davaar, Herm Island, Sanda, Stroma, Calf of Man, Eynhallow, Lundy, Isle of Soay, Thomond, Sark, Bardsey, Easdale, Gugh Island samt I[..]