100 kr

av Martin Mörck. Inbunden, 2000, 103 sidor. Fräsch bok med en liten reva på främre omslaget.

500 kr

Die Sammlung Silvain Wyler. Inbunden med skyddsomslag, 2012, 200 sidor. Boken redovisar hela utställningsexponatet. All text på tyska. Nyskick. (1,6 kg)

500 kr

Altdeutschland- und Österreich-Raritätrn des 19.Jahrhunderts. Inbunden med skyddsomslag, 2012, 213 sidor. Boken visar vacker filateli av hög kvalitet från Tyska Stater och Klassiskt Öst[..]

200 kr

av J. Schmidt-Andersen. Limmad rygg, 1951, 293 sidor, med skyddsomslag. Fräscht begagnat skick med exlibris från tidigare ägare. (1,5 kg)

250 kr

av Walter Kruschel. Inbunden med skyddsomslag, 1987, 377 sidor + karta i ficka på slutet. Fräscht exemplar. (1,9 kg)

200 kr

av Galen D. Harrison. Inbunden, 1997, 307 sidor. Union and Confederate covers from 83 Union and 58 Confederate Prisons, compiled from a census of over 2,700 covers, earliest and latest[..]

200 kr

A guide to Across-the-Lines Postal History av Steven C. Walske och Scott R. Trepel. Inbunden, 2008, 283 sidor. Fräscht exemplar.

300 kr

Band 1-4 och 6 i gröna vackert privat inbundna band. En av filatelins biblar. Fräscha band med lätt avskavda ryggändar och bruntonad inlaga. (3 kg)

200 kr

av E.D. Bacon. Stanley Gibbons Philatelic Handbooks No 6. Limmad rygg, 1899, 168 sidor. Övre delen av ryggen saknas (ca 2 cm) bindningen intakt, ryggen och kanterna av omslaget lätt m[..]

300 kr

Vol 1 + 2 av Lester Brookman. Inbundna utan skyddsomslag, 1:a utgåva 1947, bägge volymerna signerade av författaren, 319+305 sidor. Gåvoexemplar dedikerat till Fredrik Benzinger på 80-å[..]

200 kr

300 kr

2 000 kr

av Emanuel J. Lee. Halvfransk inbindning i grönt skinn, 1931, 388 sidor. Ett uttömmande referensverk med många illustrationer speciellt gällande plåtning av de litografiska utgåvorna. M[..]

300 kr

200 kr

Helt i nyskick, fortfarande inplastade. (2,8 kg)