Auktionsobjekt

Avslutat rop
2 000 kr

i DAVO album med egenmonterade fickor. Trevligt välfylld samling som egentligen bara saknar de högsta valörerna. På slutet även Schweiz Förenta Nationerna.

Avslutat rop
800 kr

i visiralbum. Många Prakt.

Avslutat rop
500 kr

Det mesta rättvänt och i praktkvalitet.

Avslutat rop
500 kr

Allt från samma dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 5/5 i följd.

Avslutat rop
400 kr

på lösa blad samt i urvalshäften Bla mycket Frankrike och Sverige men även från övriga världen. Äldre-modernt.

Avslutat rop
800 kr

på lösa blad och löst i lådor samt massor av pergamynkuvert. Allt huller om buller i välfylld flyttlåda.

Avslutat rop
900 kr

några häften samt lösa märken från abonnemang, mest 1980-1990-tal. Total nominal drygt 4600 DKK.

Avslutat rop
1 500 kr

av tre enheter. 1. Mapp med stor mängd helark. 2. Tjockt insticksalbum med fyrblock samt några Röda kors-häften. 3. Samling med enkelmärken i kontorspärm. Totalt sett mycket stor mängd [..]

Avslutat rop
8 600 kr

37 st årssatser 1983-2018. Nominal drygt 29.200 kr.

Avslutat rop
400 kr

kvalitet. Även 2 läsvärda svenska böcker om frimärken.

Avslutat rop
3 500 kr

äldre visiralbum. Helt Frankokuvert, 2 x F2, det ena rundklippt, Stortandade i nyanser av både finska och ryska typer, Köpenhamnstrycket och övrigt bra urval med många dubbletter m/75[..]

Avslutat rop
400 kr

med mycket från Sverige. Mest topografi med gratulationskort etc inemellan.

Avslutat rop
650 kr

på drygt 2700 kr i form av årssatser, häften, lösa märken och en glest besatt Sverigesamling **/*. Mest 1970- och 1980-tal men även t.ex. lite äldre automathäften. I övrigt innehåller l[..]

Avslutat rop
3 000 kr

i välfyllt visiralbum delvis med många dubbletter, nyanser, stämplar etc. Bra klassisk del från nr 1, bägge tidningsmärkena 1858, likaså 1861, bra urval Franz Joseph, Komplett F.Jose[..]

Avslutat rop
2 000 kr

med enstaka modernare inemellan. Trevlig klassisk del med dubbletter, nyanser etc och på slutet även Cuba och Filippinerna samt Lokalpost och diverse udda märken.

Avslutat rop
1 800 kr

i 9 album. Två av dem är en samling i Verbisalbum 1881-1976. Flera lite bättre märken ingår. Av övriga 7 album innehåller ett bara häften (mest 1980-tal) medan övriga 6 innehåller lösa [..]

Avslutat rop
1 500 kr

med fickor 1949-2010. Samlingen är i huvudnummer komplett till 2001 förutom 2 Heuss fluor och 5 liggande vm, efter 2001 ganska många märken. Ett av albumen innehåller samling park[..]

Avslutat rop
100 kr

flera olika tidningar utgivna på ca 1940 talet. Tidningar av olika typ och design (förmodligen avskurna i samband med jultidningsförsäljning), mycket julalbum med intressant och vacker [..]

Avslutat rop
400 kr

Vapentyp-modernt i 15 album + några kuvert med välgörenhetsmärken i ark/delar.

Avslutat rop
500 kr

lösa blad etc samt tvättade märken i 2 lådor. Massor att gå igenom.

800 kr

lösa blad samt lösa märken i ask, Klassiskt-modernt. Även full skolåda med tvättat hela världen med mycket äldre märken.

Avslutat rop
500 kr

+ stor mängd lösa blad. Varierat innehåll med bla: 1 album svenska äldre helsaker, Maxikort, Samling Belgien Klassiskt-modernt + en mängd olika länder på lösa blad. Även låda med mest h[..]

Avslutat rop
3 200 kr

I flyttlåda. 16 årsböcker mellan 1986 och 2003 ej kompletta år men dubletter förekommer. Årsatser mellan 1979-1996 ej kompletta år men dubletter förekommer. En lite låda med häften, någ[..]

Avslutat rop
1 000 kr

avstämplat Stockholm, ankomststämplad Rangoon Special delivery 7 MY.02, återsänt till avsändaren med ny frankering 2x 1/2 Anna (satt rakt ovanpå Oscarsmärket) "RANGOON 10 MY 02", transi[..]

Avslutat rop
300 kr

stämplade ex Vapen 5 öre grön, ett stämplat ex Vapen 30 öre brun, 2 st stämplade ex Vapen 24 öre orange/gul samt ett ostämplat ex u.g. 3 öre Liggande lejon typ I. De tre sistnämnda märk[..]

Avslutat rop
2 800 kr

3 visiralbum. Även många häften, inte minst från de senare åren. Nominal drygt 11.200 kr med relativt stor andel Sverige Brev (inte minst pga alla Sverige Brev-häften). Även mervärde fö[..]

Avslutat rop
1 700 kr

i 2 bruna Leuchtturm album med VARIO fickor. Delvis mycket markeringar. Nominal drygt 7.000 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

i 3 visiralbum samt **/* 1950-80 talet i ytterligare 2 visiralbum. Häften ** i 3 album Nominal drygt 1.500 kr. Album med 500 st moderna LYX stämplade Örebro mest 1980 talet.

Avslutat rop
500 kr

1900 talet. Mest Sverige från Vapentyp till 1960 talet, men även några pärmar med USA och övriga världen.

100 kr

Patrick Maselis Samling dokumenterad på 324 sidor inbunden bok med skyddsomslag. Några veck på skyddsomslaget annars i fint skick.

Avslutat rop
1 000 kr

Kongressen t.o.m. 1 kr + 5 kr ostämplad utan gummering. Föreningen helt komplett. I båda serierna ingår också båda nyanserna av 30 öre blå samt alla vm på 10 öre grön. 5 kr Föreningen v[..]

Avslutat rop
500 kr

äldre-modernt i 8 album, inemellan även lite utlandet.

Avslutat rop
1 000 kr

från Hela världen, mycket Danmark.

500 kr

av Guillermo F. Gallegos och Joseph D. Hahn. 2021. 878 sidor. Resultatet av 40 års forskning av frimärksutgåvor och posthistoria. Beskriver tryckning, typer, varianter, essäer och pro[..]

1 000 kr

Förlagsinbundet numrerat band nr 3/6 av alla utgivna specialnummer som såldes separat utanför tidningens prenumeration. #1. 5 kr Posthuset, #2. Kung Oscar II Jubileumsbrevkortet 1897, #[..]

1 000 kr

Robson Lowe 1962-1964 tillsammans med reklamfolder av Maurice Burrus samlingar Engelska Samväldet etc. Alla kataloger med bilagd resultatlista. Bla: Godahoppsudden, Australienska [..]

Avslutat rop
200 kr

fåtal topografiska inemellan.

Avslutat rop
1 500 kr

8 st svarta Lindner Falzslos album med fickor. Något glest besatt i början men nära komplett både stämplat och ** från 1967. Även 1 insticksalbum med dubbletter.

Avslutat rop
500 kr

i 3 st välfyllda "skolådor" samt 3 glest besatta album. Äldre-modernt.

Avslutat rop
800 kr

vykort av gamla formatet.

Avslutat rop
500 kr

mängder av lösa blad och klipp i låda. Mycket Sverige bla 2 samlingar från Vapentyp och framåt. Även diverse svensk filatelistisk litteratur.

Avslutat rop
300 kr

25 st 1990-talsårssatser Portugal/Madeira/Azorerna (relativt få frimärken per år), tjock bunt ** block hela världen vackert monterade på var sitt blad inom utgåvan "BLOCKS - Briefm[..]

Avslutat rop
250 kr

vackert avstämplad "FILIPSTAD 14.8.1880".

Avslutat rop
400 kr

Oscar II. Ex Göran Fredrikson.