Auktionsobjekt
i DAVO album med egenmonterade fickor. Trevligt välfylld samling som egentligen bara saknar de högsta valörerna. På slutet även Schweiz Förenta Nationerna.
Det mesta rättvänt och i praktkvalitet.
Allt från samma dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 5/5 i följd.
på lösa blad samt i urvalshäften Bla mycket Frankrike och Sverige men även från övriga världen. Äldre-modernt.
på lösa blad och löst i lådor samt massor av pergamynkuvert. Allt huller om buller i välfylld flyttlåda.
några häften samt lösa märken från abonnemang, mest 1980-1990-tal. Total nominal drygt 4600 DKK.
av tre enheter. 1. Mapp med stor mängd helark. 2. Tjockt insticksalbum med fyrblock samt några Röda kors-häften. 3. Samling med enkelmärken i kontorspärm. Totalt sett mycket stor mängd [..]
37 st årssatser 1983-2018. Nominal drygt 29.200 kr.
kvalitet. Även 2 läsvärda svenska böcker om frimärken.
äldre visiralbum. Helt Frankokuvert, 2 x F2, det ena rundklippt, Stortandade i nyanser av både finska och ryska typer, Köpenhamnstrycket och övrigt bra urval med många dubbletter m/75[..]
med mycket från Sverige. Mest topografi med gratulationskort etc inemellan.
på drygt 2700 kr i form av årssatser, häften, lösa märken och en glest besatt Sverigesamling **/*. Mest 1970- och 1980-tal men även t.ex. lite äldre automathäften. I övrigt innehåller l[..]
i välfyllt visiralbum delvis med många dubbletter, nyanser, stämplar etc. Bra klassisk del från nr 1, bägge tidningsmärkena 1858, likaså 1861, bra urval Franz Joseph, Komplett F.Jose[..]
med enstaka modernare inemellan. Trevlig klassisk del med dubbletter, nyanser etc och på slutet även Cuba och Filippinerna samt Lokalpost och diverse udda märken.
i 9 album. Två av dem är en samling i Verbisalbum 1881-1976. Flera lite bättre märken ingår. Av övriga 7 album innehåller ett bara häften (mest 1980-tal) medan övriga 6 innehåller lösa [..]
med fickor 1949-2010. Samlingen är i huvudnummer komplett till 2001 förutom 2 Heuss fluor och 5 liggande vm, efter 2001 ganska många märken. Ett av albumen innehåller samling park[..]
flera olika tidningar utgivna på ca 1940 talet. Tidningar av olika typ och design (förmodligen avskurna i samband med jultidningsförsäljning), mycket julalbum med intressant och vacker [..]
Vapentyp-modernt i 15 album + några kuvert med välgörenhetsmärken i ark/delar.
lösa blad etc samt tvättade märken i 2 lådor. Massor att gå igenom.
lösa blad samt lösa märken i ask, Klassiskt-modernt. Även full skolåda med tvättat hela världen med mycket äldre märken.
+ stor mängd lösa blad. Varierat innehåll med bla: 1 album svenska äldre helsaker, Maxikort, Samling Belgien Klassiskt-modernt + en mängd olika länder på lösa blad. Även låda med mest h[..]
I flyttlåda. 16 årsböcker mellan 1986 och 2003 ej kompletta år men dubletter förekommer. Årsatser mellan 1979-1996 ej kompletta år men dubletter förekommer. En lite låda med häften, någ[..]
avstämplat Stockholm, ankomststämplad Rangoon Special delivery 7 MY.02, återsänt till avsändaren med ny frankering 2x 1/2 Anna (satt rakt ovanpå Oscarsmärket) "RANGOON 10 MY 02", transi[..]
stämplade ex Vapen 5 öre grön, ett stämplat ex Vapen 30 öre brun, 2 st stämplade ex Vapen 24 öre orange/gul samt ett ostämplat ex u.g. 3 öre Liggande lejon typ I. De tre sistnämnda märk[..]
3 visiralbum. Även många häften, inte minst från de senare åren. Nominal drygt 11.200 kr med relativt stor andel Sverige Brev (inte minst pga alla Sverige Brev-häften). Även mervärde fö[..]
i 2 bruna Leuchtturm album med VARIO fickor. Delvis mycket markeringar. Nominal drygt 7.000 kr.
i 3 visiralbum samt **/* 1950-80 talet i ytterligare 2 visiralbum. Häften ** i 3 album Nominal drygt 1.500 kr. Album med 500 st moderna LYX stämplade Örebro mest 1980 talet.
1900 talet. Mest Sverige från Vapentyp till 1960 talet, men även några pärmar med USA och övriga världen.
Patrick Maselis Samling dokumenterad på 324 sidor inbunden bok med skyddsomslag. Några veck på skyddsomslaget annars i fint skick.
Kongressen t.o.m. 1 kr + 5 kr ostämplad utan gummering. Föreningen helt komplett. I båda serierna ingår också båda nyanserna av 30 öre blå samt alla vm på 10 öre grön. 5 kr Föreningen v[..]
äldre-modernt i 8 album, inemellan även lite utlandet.
från Hela världen, mycket Danmark.
av Guillermo F. Gallegos och Joseph D. Hahn. 2021. 878 sidor. Resultatet av 40 års forskning av frimärksutgåvor och posthistoria. Beskriver tryckning, typer, varianter, essäer och pro[..]
Förlagsinbundet numrerat band nr 3/6 av alla utgivna specialnummer som såldes separat utanför tidningens prenumeration. #1. 5 kr Posthuset, #2. Kung Oscar II Jubileumsbrevkortet 1897, #[..]
Robson Lowe 1962-1964 tillsammans med reklamfolder av Maurice Burrus samlingar Engelska Samväldet etc. Alla kataloger med bilagd resultatlista. Bla: Godahoppsudden, Australienska [..]
fåtal topografiska inemellan.
8 st svarta Lindner Falzslos album med fickor. Något glest besatt i början men nära komplett både stämplat och ** från 1967. Även 1 insticksalbum med dubbletter.
i 3 st välfyllda "skolådor" samt 3 glest besatta album. Äldre-modernt.
mängder av lösa blad och klipp i låda. Mycket Sverige bla 2 samlingar från Vapentyp och framåt. Även diverse svensk filatelistisk litteratur.
25 st 1990-talsårssatser Portugal/Madeira/Azorerna (relativt få frimärken per år), tjock bunt ** block hela världen vackert monterade på var sitt blad inom utgåvan "BLOCKS - Briefm[..]
vackert avstämplad "FILIPSTAD 14.8.1880".
Oscar II. Ex Göran Fredrikson.