Auktionsobjekt

Avslutat rop
2 200 kr

på 3 visirblad med bla: 7 st Kaptrianglar.

Avslutat rop
2 200 kr

Äldre-2000 talet i 13 album + lösa blad.

Avslutat rop
2 200 kr

vikta 1837-1869. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
2 200 kr

Även presentböcker/foldrar. Nom. ca 5.000 kr.

Avslutat rop
2 200 kr

mestadels välfyllda visirblad. I slutet av albumet även några stora tjänste. I denna post ingår även ett visirblad med varianter på klassiska märken, mest Ringtyp.

Avslutat rop
2 200 kr

Leuchtturm-album med fickor. I den klassiska delen är albumet mycket specialiserat med plats för olika plåtar etc, och kan därför se lite extra glest besatt ut där. En hel del skill[..]

Avslutat rop
2 200 kr

Mycket fräsch kvalitet. Facit 26.100 kr ++.

Avslutat rop
2 100 kr

Estett-album. Till synes komplett t.o.m. 2006 med undantag av 3 kr Pakkeporto samt Danmark befriet-påtrycken. Förutom 8 Pakkeporto-märken (varav 6 st **) ingår alltså t.ex. Olika motiv [..]

Avslutat rop
2 100 kr

och ostämplade mest moderna märken samt FDC i diverse, ofta fina, album samt löst och i stor mängd årssatser (framför allt från 1990- och 2000-talet). Bl a ingår drygt 250 finska fixvär[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt olika områden i Syrien, Algeriet, Cilicien, Libanon, Marocko, Tanger och Tunisien. Klassiskt till 1950-talet. Något blandad kvalitet.

Avslutat rop
2 100 kr

Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Senegal, Niger, Guinea, Elfenbenskusten, Dahomey, Benin, Sudan, Mauretanien och Övre Volta. Märken från 1890- till 1970-talet med tungd[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Märken från framför allt Guadeloupe, St. Pierre et Miquelon, Martinique, Franska Guyana, Inini, Franska Somalikusten, Djibouti och Obock. Tyngdpunkt på märken från första halvan av 1900[..]

Avslutat rop
2 100 kr

med frimärken från diverse länder. Ganska stor andel Sverige med vackra stämplar inemellan. Överst i lådan finns också några svenska årssatser med bl a totalt 40 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
2 100 kr

äldre-modernt med mycket från Australien, Argentina, Andorra, Sydamerika, Cypern, Kuba, Liberia, Mexiko, Monaco, Nya Zeeland, Vatikanen, Grekland etc.

Avslutat rop
2 100 kr

äldre-modernt i 17 insticksalbum med 1 album Kina. Allt från välfyllda till glest besatta album.

Avslutat rop
2 100 kr

(ej Oscar II) i visiralbum, Många prakt.

Avslutat rop
2 100 kr

med mest äldre frimärken i pergamynkuvert och på kort. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
2 100 kr

38 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
2 100 kr

med förtryck för olika tyska områden, Bund till 1971, Riket till 1933 och en hel del besittningar, omröstnings områden och zoner. Utmärkta album att samla vidare i. Även 5 insticks albu[..]

Avslutat rop
2 100 kr

årsböcker 1989-2012, 5 st årssatser 2010-2014, 9 st häftesårssatser 2000-2008 och 34 st presentsatser. Lådan väger 21 kg.

Avslutat rop
2 100 kr

Utomeuropa, äldre-modernt i trevlig blandning. Del av prismärkt handlarlager med de flesta försändelser i plastfickor.

Avslutat rop
2 100 kr

äldre till modernt i några album samt i mängder av pergamynkuvert i två kartonger. Några lite bättre märken inemellan och några vackra stämplar. Ett av albumen innehåller bara försändel[..]

Avslutat rop
2 100 kr

egenmonterade blad. Några lite bättre märken finns med, men en del av BC-/CB-paren ser klippta ut. Även vackra stämplar inemellan, inte minst gäller detta märkena från 1960-talet.

Avslutat rop
2 100 kr

i trevlig blandning med en del filatelistisk korrespondens och uppstämplad LYX.

Avslutat rop
2 100 kr

etc från 1970-2020 talet. Nominal drygt 7.600 kr.

Avslutat rop
2 100 kr

gratulationsvykort av äldre format, något topografi inemellan.

Avslutat rop
2 100 kr

en samling O/**/* 1862-1895 på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar. Stark klassisk del med många bättre märken. I lådan ingår också ytterligare två album Rumänien, lite oorganiserat m[..]

Avslutat rop
2 100 kr

6 visirblad med 200 st stämplar 9-605, blandad kvalitet.

Avslutat rop
2 100 kr

bestående av en samling på egengjorda förtrycksblad 1871-2005 i 4 tjocka pärmar, dels 4 insticksalbum med dubbletter. I lådan finns också ett album försändelser från Ungern och andra lä[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Bland det lite bättre kan nämnas ett album Kina med en hel del märken, ett album Japan, en stämplad samling Mongoliet 1930-1991 på egengjorda förtrycksblad i pärm (som även innehåller e[..]

Avslutat rop
2 100 kr

samling stämplad DDR på specialgjorda blad från början till slutet, mycket välbesatt. Vidare 2 samlingar på samma typ av blad Böhmen und Mähren och Generalguvernement, flera luckor men [..]

Avslutat rop
2 100 kr

Facit förtrycksblad 1858-1969. Gott om läsbara stämplar till prakt på det äldre materialet.

Avslutat rop
2 100 kr

i 4 pärmar och 2 insticksböcker med dubbletter. Berlin 1948-1990 stämplat/ostämplat i början sedan övergår det till postfriskt. I huvudnummer komplett förutom Svartövertrycken 1948 och [..]

Avslutat rop
2 100 kr

"STOCKHOLM 7.7.1857".

Avslutat rop
2 100 kr

1915 Tj.54x2 Okänt enligt Ferdén.

Avslutat rop
2 100 kr

+ 2 påsar med ** valörer 4 kr - 5:80 kr. Nominal ca 9.000 kr

Avslutat rop
2 100 kr

insticksalbum + ca 250 st lösa klippta visirblad. Äldre-modernt med mest enklare märken.

Avslutat rop
2 100 kr

med Lokalpost på slutet. Många vackra stämplar i dubblett samlat efter frimärksutgåva, bla 24 st Vapentyp, 18 st Ringtyp t.14, 60 st t.13 etc. Drygt 300 st märken med enstaka försä[..]

Avslutat rop
2 000 kr

i form av häften, årssatser och lösa märken insatta i olika typer av album. Nominal drygt 7900 kr med mervärde för 30 st rabattfrimärken/Företagspost. Några lite bättre bandmärken ingår[..]

Avslutat rop
2 000 kr

(Mi.438y och 439x) komplett serie €3.500.

Avslutat rop
2 000 kr

Intyg HOW (1999) Ett vackert och fräscht exemplar av den första nyansen. Praktexemplar 4,4,3.

Avslutat rop
2 000 kr

Något suddigt stämplad "GÖTHEBORG 3.x.1857". Intyg Grenstedt (1978) Ett mycket vackert exemplar i hög nyansstyrka.

Avslutat rop
2 000 kr

200 kr minnesmynt i vardera 92,5 % silver, totalt 250 gram rent silver med ett nominellt värde av 2000 kr.