Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 200 kr

med enstaka modernare märken. På slutet även lite kolonier. Trevlig klassisk del med bättre valörer inemellan.

Avslutat rop
3 100 kr

**/försändelser i 11 album. Mest Engelsk lokalpost: Davaar, Herm Island, Sanda, Stroma, Calf of Man, Eynhallow, Lundy, Isle of Soay, Thomond, Sark, Bardsey, Easdale, Gugh Island samt I[..]

Avslutat rop
4 000 kr

"STOCKHOLM PAKET STADEN 17.4.1885". Facit 25 4-block =28.000 kr. Mycket sällsynt objekt.

Avslutat rop
6 400 kr

andel Sverige Brev, varav många från de allra senaste åren ända fram t.o.m. 2023. Även många högvalörer upp till 100 kr. Nominal drygt 20.000 kr. Ett rabatthäfte ingår också.

Avslutat rop
3 200 kr

insticksalbum, varav 7 st 64-sidiga. Tyngdpunkt på modernt material med stor andel 2000-talet inkl. många block. Bland det lite äldre materialet finns bl a ett antal Röda Korset-block. [..]

Avslutat rop
14 000 kr

Enstaka äldre häften samt samling automathäften från HA 2 (oräknad nominal) Tyngdpunkt 1990-tal till 2009. Gott om Brevmärken. Mycket lågt utrop !

Avslutat rop
1 700 kr

samlat i alfabetisk ordning (med dubbletter) i visiralbum.

Avslutat rop
6 600 kr

en del silver: 10 öre (46 st), 25 öre äldre (18 st), 25 öre nyare (39 st), 50 öre (20 st), 1 kr -42 (6 st), 1 kr -68 (35 st), 2 kr -41 (5 st), 2 kr -66 (12 st), 5 ke (4 st), 10 kr (2 st[..]

Avslutat rop
1 400 kr

med samlingar av bla: Danzig, DDR, BRD, Berlin etc.

Avslutat rop
4 400 kr

6 visiralbum och 6 insticksalbum från slutet av 1800-talet till 1980-talet med flera lite bättre serier och block.

Avslutat rop
1 700 kr

i massor av lösa pergamynkuvert.

Avslutat rop
3 500 kr

topografiska vykort av äldre formatet. Alla län representerade utom A och O. Alla kort ligger i plastfickor. Många trevliga. Korten är sorterade länsvis i buntar och på hemsidans bilde[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt olika områden i Syrien, Algeriet, Cilicien, Libanon, Marocko, Tanger och Tunisien. Klassiskt till 1950-talet. Något blandad kvalitet.

Avslutat rop
29 000 kr

efter valör: 1 kr -1941 (572 st), 1 kr -1967 (85 st), 50 öre -1939 (174 st), 25 öre -1941 (485 st) samt 10 öre (700 st)

Avslutat rop
1 300 kr

Persson brev, mest 1950-60 talet många med utvalda ortsstämplar från mindre orter.

Avslutat rop
600 kr

med några lite bättre klassiska märken, en omfattande samling Tjeckoslovakien O/**/*, en mindre samling Rumänien O/**/*, ett tjockt hela världen-album med många olika länder repres[..]

Avslutat rop
1 100 kr

1849-1976 i lyxigt Leuchtturm-album med kassett. En hel del lite bättre märken.

Avslutat rop
1 600 kr

både oanvända och använda. Stor variation med flera bättre inemellan.

Avslutat rop
1 900 kr

samlingar 1855-1979, 2 album svenska ** häften ca 1958-1988 Nominal drygt 1.200 kr samt 2 pärmar med motivsamlingar på vykort: Oscar II samt Broar över kanaler i Göteborg med främst vyk[..]

200 kr

av SFF. Inbunden Bibliofilupplaga numrerat exemplar 126/200. 1946, 360 sidor. Fräscht exemplar i rött band med avskavningar på kanten av de guldpläterade bladen.

Avslutat rop
3 200 kr

prismärkt till 17.550 kr. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
425 kr

kvalitet i blandade färger, oftast fyllda med vackra stämplade motivmärken från exotiska länder.

Avslutat rop
2 000 kr

samling försändelser på blad motsvarande 2 fulla pärmar. Även ett insticksalbum med frimärken. Samlingen ser ut att vara komplett i huvudnummer 1949-1985 (dock ej Tjänstemärken) och öve[..]

Avslutat rop
8 500 kr

hörnstämplat Smedjebacken. Mycket svår tandningsvariant. Endast 3 kända enligt Facit.

Avslutat rop
2 000 kr

koppartryck samt Tvåfärgad siffertyp. Vackra stämplar, olika nyanser och vm samt diverse varianter. Stor mängd.

Avslutat rop
1 800 kr

års serier. Även ca 200 ** svenska häften, mest 1965-1975, ett antal insticksalbum och pergamynkuvert med frimärken hela världen samt ett mindre antal försändelser.

Avslutat rop
700 kr

14 egengjorda blad.

Avslutat rop
2 600 kr

postkontor, kolonier och Am. Eng. zonen med band och nätövertrycken Mi. 36-51. Sammanfattningsvis gott om mellansvåra frimärken, katalogvärdet är mkt högt. Noggrann genomgång rekomme[..]

Avslutat rop
1 550 kr

i 3 album + lösa blad samt diverse i ask och bunt brev. Bland de bättre finns Island med 4 Skilling 1873 liten tunn fläck (intyg BPA 1975) Övertrycksserien 1940 ** och Danmark Tjänste 3[..]

Avslutat rop
3 600 kr

med kassetter. I början mest ostämplat * med enstaka ** inemellan, från 1940-talet och framåt nästan bara **. Välfyllt bandmärkesavsnitt och därefter. Nominal ca: 1.900 kr. Trevlig sam[..]

Avslutat rop
1 500 kr

handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
450 kr

6 visiralbum och ett album med FDC från 1960-talet och framåt. Sammanfattningsvis mycket välbesatt samling från 1960 och framåt. Stickprov har gjorts och alla var **. Ev. kan något ens[..]

Avslutat rop
900 kr

på lösblad och löst i ett par mindre lådor. Några lite bättre märken inemellan, inte minst från Island. Även en stor låda norskt klipp som inte ser helt ointressant ut.

Avslutat rop
250 kr

burk med tenn, verktyg. Stor låda med äldre tändsticksaskar, låda + 2 album med ransoneringskort, Sparbössa etc.

Avslutat rop
1 700 kr

på inrikes brev avstämplat "NOV 29 Wills Barre, Pa". Scott $1.500

Avslutat rop
8 900 kr

på baksidan. Äkta med särade tänder vertikalt, Hela upplagan troligen 200 exemplar, Fyrblock ytterst sällsynt. Intyg F.Obermuller (1981) och HOW (2007). Facit utan tillägg för fyrblock [..]

Avslutat rop
7 600 kr

British New Guinea 1901-1960 O/**/*. Många bättre märken, nyanser och varianter. Katalogvärde enligt inlämnaren närmare 70.000 kr. Hela samlingen avbildas på hemsidan. Ovanligt utbud.

Avslutat rop
1 400 kr

1990-2017 med frimärken mest från 1990-talet och ett album med något äldre häften 1980-90 tal. Totalt är nominalen drygt 4.200 kr.

Avslutat rop
800 kr

(nära A3) med mestadels topografi från stora delar av Sverige, det mindre (ca A4) med äldre gratulationskort, Jul, Påsk etc. Även 8 st tomma brefkortsalbum av äldre design.

Avslutat rop
2 200 kr

från Hela världen 1880-1930 talet. Även 4 insticksalbum frimärken samt både frimärken och försändelser på ytterligare 100-tals lösa blad.

Avslutat rop
4 700 kr

i mängder av lösa pergamyn- och vanliga kuvert. Även pergamynlåda med äldre 100-buntar. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 500 kr

mängder av lösa märken i skolåda. Samling Tyska Riket samt Stater i 2 visiralbum + 2 specialalbum ** Tysklands Återförenande 1990.

Avslutat rop
300 kr

stämplade ex Vapen 5 öre grön, ett stämplat ex Vapen 30 öre brun, 2 st stämplade ex Vapen 24 öre orange/gul samt ett ostämplat ex u.g. 3 öre Liggande lejon typ I. De tre sistnämnda märk[..]

Avslutat rop
250 kr

märken Hela världen.

Avslutat rop
1 200 kr

i 12 album + lösa blad, delvis med många dubbletter.

Avslutat rop
2 000 kr

varav 4 visiralbum med drygt 200 st nästan nya visirblad. Mycket att gå igenom bla: 2 album Albanien etc.