Auktionsobjekt
område. Avstämplat "Lagmansholm 11.4.40".
(15,20 kr) "VÅNGA 13.2.1907" för snusdosor sända till Hook.
format med flera bättre vykort.
stämplade "STOCKHOLM 13.12.1857" samt liten del av röd stämpel. Intyg HOW (2008) Äkta sammanhängande par. Fräscht och ovanligt. Facit 36.000 kr.
Pakkeporto. Från 1938-2000 komplett förutom påtrycken "Danmark Befriet", i början */** sedan övergår det till postfriskt**. Det är 8 st "Pakkeporto"
i visiralbum, den andra på förtrycksblad i klämpärm. Mest äldre material inkl. kompletta serier och bättre märken. Spännande post.
i olika typer av album. Mycket stor andel prakt-/lyxstämplat. Även många häftesblock, som naturligtvis också de i allmänhet är välstämplade. De många bilderna på hemsidan ger en bra bil[..]
A selection of Thai stamps and related material from Pre-stamp period (ca 1835) to 1910. Inbunden bok med skyddsomslag i kraftig kassett. Utgiven 1989, 240 sidor i färg av en [..]
Det första numret i en ny design och med ny redaktör. 95 sidor. Eftersökt.
av Kurt Hansen og Ole Maintz. Inbunden, 1996, 169 sidor, omslaget med stukat övre främre hörn.
av Gunnar Dahlvig och Jonas Hällström. Inbunden, 2011, 125 sidor. Numrerad upplaga 004/100. Nyskick.
With the dates when they were issued. Compiled from the records at the General Post Office av H.C.Westley. inbunden med rött skyddsomslag, 1950, 170 sidor. Fräsch bok med slitet s[..]
av Martin Mörck. Inbunden, 2000, 103 sidor. Fräsch bok med en liten reva på främre omslaget.
av Fredrik Nilsson. Inbunden, 2024, 293 sidor. Utgiven i en första upplaga om 200 exemplar. Helt ny bok, fortfarande inplastad.
av Hugo Krötzsch. Inbunden, 1908, 116 sidor. Fräsch kvalitet med några veck på omslaget och ett borttaget exlibris på insidan av omslaget. Ex. Biblioteket SFF
av Mats Ingers. Inbunden, 2021, 336 sidor. En guidad visningen av författarens exponat på 128 sidor samt en inledande handbok om Vapenperiodens traditionella filateli och posthistoria 1[..]
& Liggande Lejon av Mikael Carlsson. Inbunden, 2022, 276 sidor. Boken innehåller 5147 brev till utlandet där Vapentyp öre eller Liggande Lejon ingår i frankeringen. 1132 inrikes brev (e[..]
av Bernt Fossum. Inbunden, 2003, 136 sidor. Ett komplett utställningsexponat om Norges två första utgåvor. Begagnat exemplar med något kantstött omslag och några avskavningar.
1870-1871 av Ernst M. Cohn. Inbunden, 1995, 113 sidor. Fräsch kvalitet med mindre reva i skyddsomslaget.
Die Sammlung Silvain Wyler. Inbunden med skyddsomslag, 2012, 200 sidor. Boken redovisar hela utställningsexponatet. All text på tyska. Nyskick. (1,6 kg)
Altdeutschland- und Österreich-Raritätrn des 19.Jahrhunderts. Inbunden med skyddsomslag, 2012, 213 sidor. Boken visar vacker filateli av hög kvalitet från Tyska Stater och Klassiskt Öst[..]
La collection "Besancon". Inbunden med skyddsomslag, ca 2012, 112 sidor. Helt ny bok fortfarande inplastad. Fransk text.
and Important Collections Sold in public 1907-2020 av Thomas Bjäringer och Jonas Hällström. Inbunden, 2020, 75 sidor. I denna bibliografi dokumenteras 233 auktionstillfällen i världen f[..]
Oval design av Gustaf Douglas. Inbunden, 2019, 140 sidor. Nummer 155 av 175. den 28 februari 2019 presenterade Gustaf Douglas sin samling Klassiskt Finland 1845-1859 i London för "The [..]
Den första publicerade tillägget till de fyra originalvolymerna i separat kassett. Inbunden, 2020. Totalt utgivet 104 exemplar: 64 numrerade, 35 identifierade XXX samt 5 f[..]
av Rev. L.L.Tann. Limmad rygg, kopierad inlaga, 1980, 257 sidor. Specialiserad handbok om Vapenutgåvan Ryssland 1902-1920. Svaga fläckar på bakre omslaget, förstärkt rygg med blå tejp.
av Melitonyan, Tsukanov, Larina och Velichko. Inbunden, 2004, 127 sidor. Tvåspråkig med Rysk och Engelsk text. Fräscht begagnat exemplar.
av Ernst Killander. Halvfransk inbindning, 1929, 368 sidor. Inlaga med komplett set av 1928-års jubileumsfrimärken övertryckta "Makuleras". Kantstött omslag med små fläckar och avskr[..]
av Crüsemann och Schlimgen band II del 1-7. Limmad rygg, 7 st häften i fräsch kvalitet. Text på Tyska.
del I-VI av Lasse Nielsen, 6 st inbundna band, 2001. Begagnat set i fräsch kvalitet. (5,6 kg)
stämplar år 1819-1982 av Åke Persson, Västerbottens Läns makuleringsstämplar 1819-1986 av Erik Idhult, Handbok över Kristianstads Läns Makuleringsstämplar av Handbok över Malmöhus Läns [..]
Utgiven av SFF som en minnesskrift vid de svenska frimärkenas 50-års jubileum. Inbunden med guldtryck i relief, 1905, 322 sidor. Mycket fräscht välbevarat exemplar i mörkblå färg med lä[..]
Ebel 1985: Grand-Prix-Collection Schweden "Ulf Ivarsson", Feldman 1990: incl. John Ahlström, Feldman 2009 The "Gute" collection part II, Ebel 1980 Spezialteil Schweden.
Danska Postverkets gåva på UPU Kongressen i Cairo 1934. Med inklistrade frimärksutgåvor 1929-1934 bla. cancermärkena, Chr. X Födelsedag, Luftpost 50 öre/1 kr, Böljelinjer/Karavell typ 1[..]
av J. Schmidt-Andersen. Limmad rygg, 1951, 293 sidor, med skyddsomslag. Fräscht begagnat skick med exlibris från tidigare ägare. (1,5 kg)
av Peer Lorentzen. Privat inbunden färgkopia av utställningsexponat på 8 ramar som erhålligt en Guldmedalj på Nordia 2002. Avskavning på nedre ryggslutet.
Bägge med halvfransk inbindning och 415 respektive 503 sidor. 1920 års postfördrag genomfördes i Madrid och 1929 i London. Den tidigare boken med avskavningar på rygg och omslagets kant[..]
av Dimitri P. Zaphiriou. Inbunden i stort format med skyddsomslag, 1987, 560 sidor. Fräscht begagnat exemplar. (2,9 kg)
av O.Koefoed. Vackert inbunden med upphöjd guldrelief av Postverkets Vapen, 1901, 152 sidor. Med nytryck av bla Rigsbankskilling. En sällsynt bok i mycket bra begagnat skick.
av Hugh J. Baker och J. David Baker. Inbunden med skyddsomslag, 1985, 343 sidor. En sammanställning av artiklar tidigare publicerade i Stamps Magazine 1962-1969. Fräscht begagnat skick [..]
Festschrift zur erinnerung an die 50 jährige wiederkehr des gründungstages des Hamburg-Altonaer Briefmarken-sammler-vereins zu hamburg R.V. Inbunden, 1935, 153 sidor + separat häfte på [..]
av Jean J. Winkler. Inbunden, 1968, 554 sidor. Lätt kantstött omslag, Fräscht exemplar.