Auktionsobjekt
En specialiserad samling som sällan erbjuds i Sverige, något för Tysklandsspecialisten. Vi kan särskilt nämna en Coeln stämpel med ett intressant datum, potentiellt tidigast kända på br[..]
album och insticksböcker + plus bunt lösa blad. Lådan innehåller mycket olika motiv samlingar men även klassiskt material från diverse länder, lite bättre har setts inemellan. Mycket at[..]
Hela världen. Delvis samlat i album med ett trevligt album svenska kungligheter och kända personer med bla cirkuskort. Även mycket utländskt runt 1900-1920. Låda + album äldre bokmä[..]
Nr stämpel "25" Bergen, stämpel med 12 streck, 2x stämpel med 11 streck, Prakt Bergen 26.3.1860, Bläckmakulering. Alla märken med goda marginaler.
på 8 blad i 6-ringat visiralbum. Totalt ca 190 märken varav en mindre del på klipp. Alla bladen avbildas på hemsidan.
5 insticksalbum med Sverige klassiskt till 1980-talet. Även lösa blad och visirblad med märken. Det mesta är delsamlingar, restsamlingar och blad med märken. Läsbara stämplar till prakt[..]
län i visiralbum. Totalt 338 stämplar, varav många vackra. Bland de svårare orterna kan nämnas Abbetorp, Billarp, Boarp, Bröms, Fanaholm, Fredriksdal, Fröseke, Gryteryd, Gårdveda, Gädde[..]
topografiska vykort av äldre formatet.
4 vackra brev stämplade 12-13/2 1990 i Eksjö. Facit 3.000 kr.
Trevlig samling som börjar med skillingar och framåt i 2 Leuchtturm album, har bl.a noterat båda posthusen (varav det ena i luckfyllarkvalitet). Efter år 2000 mycket glest, för[..]
i visiralbum (ej Oscar II). Många praktstämplar.
+ lösa blad. Bla äldre HV album, restsamlingar och landssamlingar från flera olika länder.
De flesta med olika portokombinationer, flera bättre.
Nominal drygt 34.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev och även mervärde för drygt 170 st rabattfrimärken/Företagspost. Inemellan sitter också stämplade märken.
trevlig blandning av topografi och gratulationskort.
lösa och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i trevlig blandning.
halvmodernt i ett par album och på mängder av lösblad. Stor mängd och bra variation med några lite bättre märken inemellan. Även mindre mängd försändelser.
Verbisblad i 3 album. Delvis glest besatt med de flesta BC/CB paren samt vackra stämplar inemellan. En del prakt på 1950-60-70 talet med uppstämplat LYX från 1980 talet.
med Praktstämpel "FUNÄSDALEN 3.10.1858".
1918-1938 bla Trestjärneorden.
Silver bla: Sverige 5 kr (31 st), 2 kr -42 (13 st), 2 kr -66 (12 st), 1 kr -42 (13 st), 1 kr -68 (6 st) även något USA med 1 st dollar 1884 samt 6 st 1972 och 6 st 1/2 dollar. Några sv[..]
hela världen, mest från Sverige. Även några album med mest enklare frimärken. Helt ogenomgånget av oss.
avstämplat Stockholm, ankomststämplad Rangoon Special delivery 7 MY.02, återsänt till avsändaren med ny frankering 2x 1/2 Anna (satt rakt ovanpå Oscarsmärket) "RANGOON 10 MY 02", transi[..]
"STOCKHOLM 13.7.1857". Några korta tandspetsar i högra marginalen och två brutna hörntänder nertill.
I botten ett lager av försändelser, sedan (mest) moderna A6-kort med ett lager av äldre vykort överst. Massor att gå igenom (32 kg).
8 st svarta Lindner Falzslos album med fickor. Något glest besatt i början men nära komplett både stämplat och ** från 1967. Även 1 insticksalbum med dubbletter.
i 25 mindre insticksalbum. En hel del vackra stämplar och även många märken med nummer på baksidan. Även ett visiralbum med ca 500 rek- och ass-etiketter. Trevlig låda som kan vara värd[..]
Facitblad med egenmonterade fickor i två album. Fram till 1980 en hel del vackra stämplar inemellan, därefter är de flesta märkena prakt-/lyxstämplade med mycket Karlskrona 1, Marst[..]
på 7 försändelser + visirblad med diverse skeppsstämplar Finland, Danmark, England bla 11 st siluettstämplar.
visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet. I lådan finns också ett glest besatt för[..]
tvättade märken och klipp, äldre-modernt. Blandad kvalitet. Fyndchanser med massor att gå igenom.
mängd * och stämplat. Bl a ingår 40 Pakkeportomärken, 99 märken från serien Olika motiv samt 36 märken med Danmark befriet-påtryck. Även en hel del andra lite bättre märken, inte sällan[..]
Postsparbanken, signerad av konstnären E. Forseth 1933 med egenhändig anteckning "Alternativ utan Posthorn i enlighet med 1.a Intendentens önskan".
av gamla formatet. Många trevliga kort.
Mycket ** Prestigehäften, Bok, Danmarks förste frimaerke med nytrycken, Modernt Kina, diverse bättre singelmärken HV i plastfickor och på kort (Även en del intressanta förfalskningar), [..]
Sverige. Överst 4 album varav 2 är enbart topografiska vyer (ca 400 st) av äldre format. Även gratulation och humor samt stor mängd blandade moderna brev.
varav 4 visiralbum med drygt 200 st nästan nya visirblad. Mycket att gå igenom bla: 2 album Albanien etc.
och på några lösblad etc. Bl a ingår en hygglig Sverige-samling O/**/* 1858-1971, 15 danska årssatser i obruten svit 1996-2010, lite svenska ** häften, ett album danskt bälte[..]
tre visiralbum. Gott om lite bättre märken och serier, bl a flera dyra klassiska. Även BOB med t.ex. många järnvägsmärken.
med en hel del silvermynt.
samling i Leuchtturm-album med fickor. Danmark 1851-2000, relativt välbesatt men de klassiska märkena i blandad kvalitet. Finland 1875-2011 (blad från starten). Svag klassisk del dä[..]
uppsatta i 6 album + löst i 2 skolådor, drygt 75% av samlingen är av äldre format.
självhäftande. Nominal 2.174 kr.
Första Världskriget (1916-1918), mest sända från Tyskland till Danmark och Schweiz. Många olika stämplar.