Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 900 kr

i vars ett visiralbum. Frankrike 1850-1950 med trevlig klassisk del och delvis många dubbletter. Kolonier från Västindien, Oceanien, Asien och Europa med flera bättre märken.

Avslutat rop
1 900 kr

Hela världen. Delvis samlat i album med ett trevligt album svenska kungligheter och kända personer med bla cirkuskort. Även mycket utländskt runt 1900-1920. Låda + album äldre bokmä[..]

Avslutat rop
1 900 kr

och Sverige. Storbritannien med lite stämplat, men framför allt stora mängder modernt ** med t.ex. en hel del fixvärdesmärken. Även ett album prestigehäften. Nominal oräknad men den bor[..]

Avslutat rop
1 900 kr

i början blandat stämplat och **/* från 1977 nästan enbart **. Även 2 album FDC 1940-1970 talet.

Avslutat rop
1 900 kr

andel **/*, bl a ingår ett hundratal ** finska fixvärdesmärken. Även fixvärdesmärken från Åland samt samlingsvärda finska märken såsom stortandade och ett ostämplat Zeppelinpåtryck från[..]

Avslutat rop
1 900 kr

häftesårssatser 1970-1989, men även några häften och lösa märken på instickskort. Nominal drygt 5100 kr med mervärde för hela 268 st rabattfrimärken. Även ett antal Sverige Brev ingår.

Avslutat rop
1 900 kr

stämplat FRA SVERRIG 23.12.1870. Intyg HOW (1993) "Mycket gott exemplar 3, 3, 3". Facit 6500 kr.

Avslutat rop
1 900 kr

mer än hälften modernare A6-kort, resten av äldre format.

Avslutat rop
1 900 kr

Åland i 4 album 1984-2009 samt Finland i 9 album 1900-2009 inklusive 1 album automathäften.

Avslutat rop
1 900 kr

Äldre-modernt i 17 album. Ofta 1-2 länder per album: Bulgarien, Jugoslavien, Ryssland (från 1865), Serbien, Montenegro, Kroatien, Bosnien, Lettland, Estland, Albanien, Litauen, Ukraina [..]

Avslutat rop
1 900 kr

i 12 album. Burundi, Rhodesia, Rwanda, Ghana, Egypten, Tchad, Portugisiska kolonier, Malawi, Liberia, Etiopien.

Avslutat rop
1 900 kr

Blandad kvalitet med alla album från Danmark, antingen kompletta med alla bilder eller med några bilder som saknas. Dyrefabler (4 st), Bonzo/Godt Humor II (2 st), Hojt Humor (3 st). D[..]

Avslutat rop
1 900 kr

stämplade märken i pergamynkuvert, löst i askar sorterat efter utgåva samt buntar. Vapen till en bit in på 2000-talet. MASSOR att gå igenom. Fyndchanser. Även bunt försändelser. Lådan v[..]

Avslutat rop
1 900 kr

samlingar 1855-1979, 2 album svenska ** häften ca 1958-1988 Nominal drygt 1.200 kr samt 2 pärmar med motivsamlingar på vykort: Oscar II samt Broar över kanaler i Göteborg med främst vyk[..]

Avslutat rop
1 900 kr

Vapentyp. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 900 kr

Välordnat efter facitnummer, finns en del vackra stämplar inemellan. Även parkombinationer. Vidare stämplad samling 1948-73 på Vinjettblad i klämalbum. Bok Sveriges frankotecken 1963 me[..]

Avslutat rop
1 900 kr

frankerat med 3 öre Liggande Lejon (F.14n c2) + 24 öre Vapentyp (F.10 h2). Mycket vackert på litet brevomslag till Preussen med "FRANCO." inom ram. Intyg HOW (1990) Mycket gott objekt.

Avslutat rop
1 900 kr

originalförpackning. Även 4 lösa figurer, Tintin och Dupond + Dupont. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
1 900 kr

album och insticksböcker + plus bunt lösa blad. Lådan innehåller mycket olika motiv samlingar men även klassiskt material från diverse länder, lite bättre har setts inemellan. Mycket at[..]

Avslutat rop
1 900 kr

Välfylld samling med bl.a 18 st skillingar. Finns några snygga stämplar inemellan, några ytterst få märken är ostämplade (Nordkap).

Avslutat rop
1 900 kr

egengjorda blad. Nyanser, varianter, vackra stämplar, försändelser etc. Totalt ingår 150 Ringtypsmärken, 7 Oscarsmärken samt 10 försändelser.

Avslutat rop
1 900 kr

med mycket från Brittiska samväldet i 12 album + ask tvättat samt påse med klipp.

Avslutat rop
1 900 kr

samlat i bokstavsordning i 9 album. Även 5 insticksalbum Sverige stämplat tom 2010.

Avslutat rop
1 900 kr

t.14, 13. Snyggt uppsatt i 2 visiralbum.

Avslutat rop
1 800 kr

tyngdpunkt på 1940- till 1960-talet. Ca två tredjedelar av häftena är mjuka, medan den resterande tredjedelen utgörs av automathäften. Bland de sistnämnda ingår t.ex. flera HA 1 O och ä[..]

Avslutat rop
1 800 kr

32-sidiga insticksalbum. Djur, blommor, båtar mm. Många block och kompletta serier från ett stort antal olika länder.

Avslutat rop
1 800 kr

1930-talet till ca: 1980-talet i 3 insticksalbum, 2 visiralbum, buntar med häften, små till prestigehäften allt troligen postfriskt **. Försändelser bl.a noterat ett bättre FDC från 195[..]

Avslutat rop
1 800 kr

äldre till modernt i 11 insticksalbum och på lösblad. En hel del trevligt material med bl a mycket utom-Europa. I denna låda ingår också ett par kartonger med totalt närmare 2 kg tvätta[..]

Avslutat rop
1 800 kr

en stor mängd storformatiga jul- och presentalbum etc, dels ett stort antal utgåvor i pocketformat. Bra spridning. Några av titlarna som synts är bland de storformatiga Agust, 91:an, 47[..]

Avslutat rop
1 800 kr

mest ** från Hela världen i 5 album samt sport i 2 halvfulla album. Även ask med ytterligare 100-tals block samt diverse i plastfickor. Äldre-modernt med något O/* inemellan.

Avslutat rop
1 800 kr

i 2 visiralbum. Ofta många ex av varje märke, vilket inte minst gäller de tidiga klassiska märkena, många med relativt höga katalogvärden. I slutet av andra albumet även tjänste-, lösen[..]

Avslutat rop
1 800 kr

av lösa blad. Restsamlingar och lösa blad från HV-album. Klassiskt-modernt med flera bättre märken. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 800 kr

års serier. Även ca 200 ** svenska häften, mest 1965-1975, ett antal insticksalbum och pergamynkuvert med frimärken hela världen samt ett mindre antal försändelser.

Avslutat rop
1 800 kr

1950-tal till mitten av 1970-talet, totalt drygt 260 häften inkl. ett mindre antal dubbletter. Bl a ingår ett par bättre Svanar-häften och fyra häften Bildsten. Även t.ex. många häften [..]

Avslutat rop
1 800 kr

bl a en samling 1851-1995 i ett Leuchtturmalbum med fickor. Flera lite bättre märken ingår. Fram till 1930 mestadels stämplat, därefter i stort sett bara **/* och i det närmaste kompl[..]

Avslutat rop
1 800 kr

samt 2 Mark Lejontyp M/30 (F.157) "ZEPPELIN 1930" från "HELSINKI 24 IX 30" till Tyskland.

Avslutat rop
1 800 kr

O/**/* i 3 album. Provisoriska med 4 öre blå halverad på klipp samt korsbandshalvering på klipp och 2/5 öre på klipp. Även F.5-6 på klipp samt hela serien (F.4-8) på filatelistiskt rek-[..]

Avslutat rop
1 800 kr

papper etc på Gustaf V en Face, Gustaf II Adolf, Gustaf Vasa, Stående Lejon, Postemblem och Profil vänster. Delvis många dubbletter.

Avslutat rop
1 800 kr

visiralbum. Från läsbart till Prakt med en mindre del på klipp. Blandad kvalitet med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 800 kr

i 20 album + lösa blad. Oftast 1 eller 2 länder per album: Turkiet, Indien, Palestina, Butan, Nepal, Korea, Laos, Mongoliet, Pakistan, Jordanien, Japan, Thailand, Filippinerna, V[..]

Avslutat rop
1 800 kr

av äldre format (ca 10-20% A6). Mycket Västergötland och Bohuslän, delvis i plastfickor.

Avslutat rop
1 800 kr

England, frankerat med 4x 12 öre Vapentyp (trestrip) samt via notering " Malmö, Copenhagen, Körsör, Kiel, Preussen-Belgium". Inga transit eller ankomststämplar.

Avslutat rop
1 800 kr

6.1.1885" F.35 x 2 +F.33 +F.29 x 2. Okänd enligt Ferdén.

Avslutat rop
1 800 kr

Komplett serie postfrisk **. Michel: Dänische Legion I,II,III €1.200

Avslutat rop
1 800 kr

med delar av 5 förskjutna påtryck (ej noterad i Facit) de två nedersta påtrycken endast på tandspetsarna i nedre marginalen.