Auktionsobjekt
i vars ett visiralbum. Frankrike 1850-1950 med trevlig klassisk del och delvis många dubbletter. Kolonier från Västindien, Oceanien, Asien och Europa med flera bättre märken.
Hela världen. Delvis samlat i album med ett trevligt album svenska kungligheter och kända personer med bla cirkuskort. Även mycket utländskt runt 1900-1920. Låda + album äldre bokmä[..]
och Sverige. Storbritannien med lite stämplat, men framför allt stora mängder modernt ** med t.ex. en hel del fixvärdesmärken. Även ett album prestigehäften. Nominal oräknad men den bor[..]
i början blandat stämplat och **/* från 1977 nästan enbart **. Även 2 album FDC 1940-1970 talet.
andel **/*, bl a ingår ett hundratal ** finska fixvärdesmärken. Även fixvärdesmärken från Åland samt samlingsvärda finska märken såsom stortandade och ett ostämplat Zeppelinpåtryck från[..]
häftesårssatser 1970-1989, men även några häften och lösa märken på instickskort. Nominal drygt 5100 kr med mervärde för hela 268 st rabattfrimärken. Även ett antal Sverige Brev ingår.
stämplat FRA SVERRIG 23.12.1870. Intyg HOW (1993) "Mycket gott exemplar 3, 3, 3". Facit 6500 kr.
mer än hälften modernare A6-kort, resten av äldre format.
Åland i 4 album 1984-2009 samt Finland i 9 album 1900-2009 inklusive 1 album automathäften.
Äldre-modernt i 17 album. Ofta 1-2 länder per album: Bulgarien, Jugoslavien, Ryssland (från 1865), Serbien, Montenegro, Kroatien, Bosnien, Lettland, Estland, Albanien, Litauen, Ukraina [..]
i 12 album. Burundi, Rhodesia, Rwanda, Ghana, Egypten, Tchad, Portugisiska kolonier, Malawi, Liberia, Etiopien.
Blandad kvalitet med alla album från Danmark, antingen kompletta med alla bilder eller med några bilder som saknas. Dyrefabler (4 st), Bonzo/Godt Humor II (2 st), Hojt Humor (3 st). D[..]
stämplade märken i pergamynkuvert, löst i askar sorterat efter utgåva samt buntar. Vapen till en bit in på 2000-talet. MASSOR att gå igenom. Fyndchanser. Även bunt försändelser. Lådan v[..]
samlingar 1855-1979, 2 album svenska ** häften ca 1958-1988 Nominal drygt 1.200 kr samt 2 pärmar med motivsamlingar på vykort: Oscar II samt Broar över kanaler i Göteborg med främst vyk[..]
Vapentyp. Ex Göran Fredrikson.
Välordnat efter facitnummer, finns en del vackra stämplar inemellan. Även parkombinationer. Vidare stämplad samling 1948-73 på Vinjettblad i klämalbum. Bok Sveriges frankotecken 1963 me[..]
frankerat med 3 öre Liggande Lejon (F.14n c2) + 24 öre Vapentyp (F.10 h2). Mycket vackert på litet brevomslag till Preussen med "FRANCO." inom ram. Intyg HOW (1990) Mycket gott objekt.
originalförpackning. Även 4 lösa figurer, Tintin och Dupond + Dupont. Högt anskaffningsvärde.
album och insticksböcker + plus bunt lösa blad. Lådan innehåller mycket olika motiv samlingar men även klassiskt material från diverse länder, lite bättre har setts inemellan. Mycket at[..]
Välfylld samling med bl.a 18 st skillingar. Finns några snygga stämplar inemellan, några ytterst få märken är ostämplade (Nordkap).
egengjorda blad. Nyanser, varianter, vackra stämplar, försändelser etc. Totalt ingår 150 Ringtypsmärken, 7 Oscarsmärken samt 10 försändelser.
med mycket från Brittiska samväldet i 12 album + ask tvättat samt påse med klipp.
samlat i bokstavsordning i 9 album. Även 5 insticksalbum Sverige stämplat tom 2010.
t.14, 13. Snyggt uppsatt i 2 visiralbum.
tyngdpunkt på 1940- till 1960-talet. Ca två tredjedelar av häftena är mjuka, medan den resterande tredjedelen utgörs av automathäften. Bland de sistnämnda ingår t.ex. flera HA 1 O och ä[..]
32-sidiga insticksalbum. Djur, blommor, båtar mm. Många block och kompletta serier från ett stort antal olika länder.
1930-talet till ca: 1980-talet i 3 insticksalbum, 2 visiralbum, buntar med häften, små till prestigehäften allt troligen postfriskt **. Försändelser bl.a noterat ett bättre FDC från 195[..]
äldre till modernt i 11 insticksalbum och på lösblad. En hel del trevligt material med bl a mycket utom-Europa. I denna låda ingår också ett par kartonger med totalt närmare 2 kg tvätta[..]
en stor mängd storformatiga jul- och presentalbum etc, dels ett stort antal utgåvor i pocketformat. Bra spridning. Några av titlarna som synts är bland de storformatiga Agust, 91:an, 47[..]
mest ** från Hela världen i 5 album samt sport i 2 halvfulla album. Även ask med ytterligare 100-tals block samt diverse i plastfickor. Äldre-modernt med något O/* inemellan.
i 2 visiralbum. Ofta många ex av varje märke, vilket inte minst gäller de tidiga klassiska märkena, många med relativt höga katalogvärden. I slutet av andra albumet även tjänste-, lösen[..]
av lösa blad. Restsamlingar och lösa blad från HV-album. Klassiskt-modernt med flera bättre märken. Massor att gå igenom.
års serier. Även ca 200 ** svenska häften, mest 1965-1975, ett antal insticksalbum och pergamynkuvert med frimärken hela världen samt ett mindre antal försändelser.
1950-tal till mitten av 1970-talet, totalt drygt 260 häften inkl. ett mindre antal dubbletter. Bl a ingår ett par bättre Svanar-häften och fyra häften Bildsten. Även t.ex. många häften [..]
bl a en samling 1851-1995 i ett Leuchtturmalbum med fickor. Flera lite bättre märken ingår. Fram till 1930 mestadels stämplat, därefter i stort sett bara **/* och i det närmaste kompl[..]
samt 2 Mark Lejontyp M/30 (F.157) "ZEPPELIN 1930" från "HELSINKI 24 IX 30" till Tyskland.
O/**/* i 3 album. Provisoriska med 4 öre blå halverad på klipp samt korsbandshalvering på klipp och 2/5 öre på klipp. Även F.5-6 på klipp samt hela serien (F.4-8) på filatelistiskt rek-[..]
papper etc på Gustaf V en Face, Gustaf II Adolf, Gustaf Vasa, Stående Lejon, Postemblem och Profil vänster. Delvis många dubbletter.
visiralbum. Från läsbart till Prakt med en mindre del på klipp. Blandad kvalitet med massor att gå igenom.
i 20 album + lösa blad. Oftast 1 eller 2 länder per album: Turkiet, Indien, Palestina, Butan, Nepal, Korea, Laos, Mongoliet, Pakistan, Jordanien, Japan, Thailand, Filippinerna, V[..]
av äldre format (ca 10-20% A6). Mycket Västergötland och Bohuslän, delvis i plastfickor.
England, frankerat med 4x 12 öre Vapentyp (trestrip) samt via notering " Malmö, Copenhagen, Körsör, Kiel, Preussen-Belgium". Inga transit eller ankomststämplar.
6.1.1885" F.35 x 2 +F.33 +F.29 x 2. Okänd enligt Ferdén.
Komplett serie postfrisk **. Michel: Dänische Legion I,II,III €1.200
med delar av 5 förskjutna påtryck (ej noterad i Facit) de två nedersta påtrycken endast på tandspetsarna i nedre marginalen.