Auktionsobjekt

Avslutat rop
600 kr

Allt från samma dödsbo, klassiskt-modernt. Låda 1/5 i följd.

Avslutat rop
2 200 kr

med fickor, i det närmaste komplett. Bl a ingår ca 360 fixvärdesmärken och en del del pundvalörer. Hög total nominal.

Avslutat rop
12 000 kr

mängd * och stämplat. Bl a ingår 40 Pakkeportomärken, 99 märken från serien Olika motiv samt 36 märken med Danmark befriet-påtryck. Även en hel del andra lite bättre märken, inte sällan[..]

Avslutat rop
2 300 kr

påse med pergamynkuvert. Mest enklare märken men även nyare Sverige ** 2002-2012 med nominal drygt 9.000 kr (då vi räknat 15 kr för Sverige Brev, numera är ju dessa värda 18 kr/st)

Avslutat rop
800 kr

mängder av lösa blad samt märken i presentsatser och löst i askar.

Avslutat rop
4 800 kr

Leuchtturm-album med fickor. Nominal ca 19.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev (mer än 500 st) och även drygt 80 julpostmärken (frankeringsvärde 17 kr/st). Dessutom mervärde för 7[..]

Avslutat rop
4 500 kr

talets början i 9 album + lösa blad. Mycket från Danmark. Många vackra färgglada märken från många olika motivområden. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
7 600 kr

Leuchtturm-album med fickor. Relativt välbesatt med gott om bättre märken, t.ex. F 14 A, 31, 33, 36, 37, 75, 90, 107, 120, 122, 123, 157, 259 och Tj 54 (dessa 14 märken sitter separat p[..]

Avslutat rop
2 400 kr

på visirblad. Nyanser, varianter och några vackra stämplar. Även Barnens Dags Flygpost. Facit enligt inlämnaren ca 20.000 kr om bara märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen av[..]

Avslutat rop
2 500 kr

fortsätter sedan ** 1980-2003 i Leuchtturmalbum (nominal drygt 8.300 kr). Även liten ask med äldre buntar, några presentfoldrar med ** märken, bunt häften 60-70-tal och 4 kompletta raba[..]

Avslutat rop
900 kr

komplett ** set med arkmarginal. Michel €1.000

Avslutat rop
200 kr

Vackert handmålat original till Herrarnas kalender 1953 med porträtt av Lennart Hyland (inramad med glas), Handkolorerat originaltryck Olympiska Spelen inramad i passepartout, Inramad t[..]

Avslutat rop
2 300 kr

äldre till modernt i en mängd album och på lösblad. Några vackra stämplar, i övrigt ingenting alltför märkvärdigt, men modern nominal på drygt 4000 kr enligt inlämnaren. Även lite försä[..]

Avslutat rop
550 kr

stämplat "RONNEBY 11.4.1856" på litet klipp.

Avslutat rop
1 400 kr

lejon på vackert brev till Braunschweig, Tyskland. "STOCKHOLM 1.12.1871" med "FRANCO." inom ram.

Avslutat rop
2 500 kr

Falzlos-album. Mycket välbesatt både **/* och stämplat. T.ex. ingår posthornsserien **, dock utan intyg. I ett åttonde album, som också ingår i den här posten, finns lite häftesblock oc[..]

Avslutat rop
750 kr

närmare 3000 kr. Även en USA-samling O/**/* samt några insticksalbum och pergamynkuvert hela världen, några kuvert med klipp samt diverse PFA-utgåvor etc.

Avslutat rop
1 800 kr

i 20 album + lösa blad. Oftast 1 eller 2 länder per album: Turkiet, Indien, Palestina, Butan, Nepal, Korea, Laos, Mongoliet, Pakistan, Jordanien, Japan, Thailand, Filippinerna, V[..]

Avslutat rop
600 kr

En hel del Tyskland, en samling Luxemburg O/* klassiskt till 1963, ett litet insticksalbum med några lite bättre märken från Schweiz och Liechtenstein (de två sittande Helvetia-märkena [..]

Avslutat rop
3 000 kr

visiralbum. Två st. fyrskillingar, Vapen och Liggande lejon i nyanser (de dyraste valörerna saknas), mängder med Ringtypsmärken i olika nyanser och ibland med varianter, vilket även kan[..]

Avslutat rop
1 700 kr

med 44 st märken på 2 visirblad, Totalt 10 st kronvalörer. Oftast välcentrerade exemplar.

200 kr

av Otto Kugelberg. Inbunden, 1894, 280 sidor. Knäckt och delvis lagad rygg.

Avslutat rop
4 000 kr

lösa märken och Postens motivblad. Nominal drygt 19.000 kr (med Sverige Brev räknat som 15 kr, numera är ju portot 18 kr, varför nominalen är något högre än angivet). I den här posten i[..]

Avslutat rop
1 600 kr

i 2 DAVO album med fickor och kassetter. Trevlig samling att bygga vidare på från 4 Skilling, Kongressen till 1 kr. Föreningen till 80 öre etc. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 500 kr

i 11 album + lösa blad samt diverse i ask. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 800 kr

i 2 visiralbum. Ofta många ex av varje märke, vilket inte minst gäller de tidiga klassiska märkena, många med relativt höga katalogvärden. I slutet av andra albumet även tjänste-, lösen[..]

Avslutat rop
2 000 kr

grönt Leuchtturmalbum med fickor. Välfylld enligt grundnummer med få luckor tom 1982 senare mer luckor men också en del uppstämplad LYX. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
2 500 kr

i visiralbum. Bla 2 blad med äldre Kina, Afganistan, Armenien, Azerbadjan, Irak, Iran, Japan, Thailand etc.

Avslutat rop
450 kr

i 7 tjocka 64 sidiga insticksalbum och 2 med färre sidor. Flera av albumen i gott skick.

Avslutat rop
1 000 kr

1991-2009 samt 9 st Åland Berättar ** 1994-2009 + 24 st ** Årssatser 1994-2017. Oräknad Nominal.

Avslutat rop
1 100 kr

till modernt i 11 album. Stor andel **/*. Rejäl mängd och bättre märken inemellan.

Avslutat rop
1 400 kr

från Sverige. Blandad med försändelser i album och lösa. Flera bättre Tyskland samt intressanta vykort Sverige.

Avslutat rop
1 900 kr

t.14, 13. Snyggt uppsatt i 2 visiralbum.

Avslutat rop
1 500 kr

och 3 av dem t.o.m. inplastade. Katalog 1: Västeuropa (franska Andorra, Frankrike och Monaco). Katalog 2: Iberiska halvön (spanska Andorra, Portugal och Spanien), Katalog 3: Apenninska [..]

Avslutat rop
400 kr

på ** fyrsidigt fyrblock av Gustaf II Adolf (F.152C).

Avslutat rop
2 000 kr

modernt i 21 album + lösa blad, inemellan även något **/*. Delvis många dubbletter med trevlig klassisk del från 3x 4 Skilling, 3x 5 kr Posthuset, Kongress/Förening komplett, många park[..]

Avslutat rop
5 400 kr

från bandmärken till 1971, totalt drygt 480 st. Mängder med bättre bandmärken ingår och även många bättre valörer från 1930- och 1940-talet. Många av 5-stripen är helt **, medan andra h[..]

Avslutat rop
1 000 kr

äldre och nyare olika perioder i 2 album och 8 insticksalbum, bl.a lager DDR, enklare samling Bundes, diverse områden och zoner, övertryck "Port Gdansk" m.m.

Avslutat rop
2 000 kr

2 buntar med helsaker, 6 pergamynlådor med stämplade dubbletter Sverige samt låda med ** häften (mest 1990-2000 talet) Nominal drygt 6.600 kr. Inemellan även något från övriga världen.

Avslutat rop
3 000 kr

Innehåll daterat Horn 13/10-1855 och adresserat till Gustafsfors.

Avslutat rop
1 300 kr

10 album + lösa blad.

Avslutat rop
1 600 kr

få kan vara*. Består av 2 album **/*/O Ka-Be (börjar med Sovjetiska zonen) och Leuchtturm. Ett Behrens album ** 1965-72 och en tjock pärm med dataförtrycksblad 1972-90. Därefter 2 insti[..]

Avslutat rop
1 300 kr

större instickskort. Förutom Riket även t.ex. Saar, Memel, Danzig, kolonier, tysk post i Kina m.m. Blandat O/**/*.