Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 800 kr

på 20 st monterade blad med beskrivande text. Totalt 10 st albatrossvykort samt 3 brev med militära stämplar, i övrigt också 16 andra försändelser relaterade till tiden. Medföljer också[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Danmark 1851-1991 O/**/* med flera bättre klassiska märken. Island 1876-1987 blandat O/**/*. Flera lite bättre märken finns.

Avslutat rop
1 700 kr

på 32 visirblad. Märken från främst första halvan av 1900-talet.

Avslutat rop
1 700 kr

5 st inbundna volymer 1780-84 + 1807-27 samt bunt med drygt 100 st inplastade och prismärkta kungörelser mest från 1700-talet. Många olika ämnen, sjöfart, skatter, Sverige i relation ti[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Samlarbilder av filmstjärnor, sportstjärnor etc. Många samlade i individuella små plastfickor, andra löst i lådor. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 700 kr

pergamynkuvert samt löst i askar. Mest Danmark, Finland, Norge och Island Klassiskt-modernt med bla stortandade från Finland. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 700 kr

i visiralbum. Många prakt, vissa orter i flera exemplar.

Avslutat rop
1 700 kr

till modernt i mängder av album, på lösblad och i kartonger etc. Massor att gå igenom med några lite bättre märken inemellan. Lådan väger drygt 30 kg.

Avslutat rop
1 700 kr

i 7 album + 2 överfulla skolådor med märken löst och i pergamynkuvert. Större samlingar Belgien, Frankrike, Luxemburg, Österrike, Spanien med mindre avsnitt Grekland, Kreta, Liech[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Mest Klassiskt-ca1960 talet i blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 700 kr

Det roligaste är kanske två album med totalt ca 320 mestadels topografiska kort. I lådan ingår även två album med totalt ca 250 topografiska STF-kort, ett album svenska slott och herre[..]

Avslutat rop
1 700 kr

+ lösa blad samt bunt med enklare försändelser

Avslutat rop
1 700 kr

samt låda med automathäften från nr 7 och framåt. Hög nominal och katalogvärde ca 23.000 kr.

Avslutat rop
1 700 kr

handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 700 kr

Topografiska kort från Mellansverige samt Göteborgs skärgård och Halland. Även t.ex. drygt 60 kort järnväg samt ett antal kort signerade Jenny Nyström och Max Hänel. Mestadels prismärk[..]

Avslutat rop
1 700 kr

varav 32 st Napoleon III otandade 1853-års utgåva samt 23 st 1862. Även 12 st av Ceres 1870. På slutet även 27 st äldre försändelser Tyskland, Schweiz, Luxemburg.

Avslutat rop
1 700 kr

med Praktstämpel "FUNÄSDALEN 3.10.1858".

Avslutat rop
1 700 kr

till London med "FRANCO." inom ram. Avstämplat "Ö.S.B. 20.9.1870" och "PKXP N:r 1, 20.9.1870, transit "PKXP N:r 2, 21.9.1870"och ankomststämplat London 24/9.

Avslutat rop
1 700 kr

Ett relativt glest besatt visiralbum med utvalda bättre märken och serier, ett visiralbum med stor mängd block från South Arabia (många med höga katalogvärden), lite danska och norska *[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Nästan allt **/* men ett mindre antal stämplade märken inemellan. Delvis glest besatt men totalt sett stor mängd märken. Till denna post hör även ett proppfullt visiralbum med Österr[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Vapentyp-modernt i 13 album + lösa blad. Inklusive 1 vykortsalbum äldre format samt några album övriga världen. Även bunt brev hela världen samt spännande skolåda med mest utvalda märke[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Mest avstämplade med flera dubbletter.

Avslutat rop
1 700 kr

i 11 album + lösa blad och löst i ask. Mest Jul och Välgörenhetsmärken i lösa märken, häften och ark.

Avslutat rop
1 700 kr

i massor av lösa pergamynkuvert.

Avslutat rop
1 700 kr

1866-2011 i två fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Perfekt samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
1 700 kr

fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Lite glest besatt de första och de sista åren, i övrigt relativt välbesatt med en hel del **/*. Perfekt samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
1 700 kr

Oscar II till Bandmärken + Lösen. papperstyper, vm, varianter samt nyanser. Även 5 album Välgörenhetsmärken etc med en nära komplett samling **/* God Helgmärken, postala etiketter etc i[..]

Avslutat rop
1 700 kr

med mest Sverige i 8 insticksalbum 1940-tal till 1978 **/*, låda häften 1950-tal till runt 1980-tal, nominal drygt 5.000 kr, FDC samling 1930-tal till 1990-tal i pärm. Enklare sa[..]

Avslutat rop
1 700 kr

"DERBY AU 29 1840". Märket med tre goda marginaler och reva i kuvertet upptill. Världens första frimärke.

Avslutat rop
1 700 kr

i 3 st Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Inemellan även mindre mängd **/*. Några Vapentyp och Liggande lejon, välbesatt Ringtyp (om än ej komplett), Landstorm utom de tre svår[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Dinky toys etc. Mest bilar/Fordon samt 4 Oceanångare, många i sina originalkartonger. Även 4 Napoleon figurer samt låda gammalt med tex tennsoldater. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
1 700 kr

Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.

Avslutat rop
1 700 kr

gravyrer av bla Slania. Numrerad 237 av 350 st. Eftersökt.

Avslutat rop
1 700 kr

på inrikes brev avstämplat "NOV 29 Wills Barre, Pa". Scott $1.500

Avslutat rop
1 700 kr

En trevlig samling i 5 album med egengjorda blad, klassiskt till modernt, lite bättre märken har setts.

Avslutat rop
1 700 kr

Många från Victoria-tiden med bl. a. ett penny black (veck), Även flera med vackra nummerstämplar, REK, censur, lösen, express etc.

Avslutat rop
1 700 kr

till F.258. Relativt starkt bandmärkesavsnitt. Facit enligt inlämnaren ca 46.000 kr.

Avslutat rop
1 700 kr

Ett fåtal inkompletta häften, trots detta ändå Nominal drygt 7.000 kr med plusvärde av rabattfrimärken.

Avslutat rop
1 700 kr

samlat i alfabetisk ordning (med dubbletter) i visiralbum.

Avslutat rop
1 700 kr

närmare hälften av gamla formatet. Nästan alla kort svenska och mest topografi. Lådan väger drygt 20 kg.