Auktionsobjekt
på 20 st monterade blad med beskrivande text. Totalt 10 st albatrossvykort samt 3 brev med militära stämplar, i övrigt också 16 andra försändelser relaterade till tiden. Medföljer också[..]
Danmark 1851-1991 O/**/* med flera bättre klassiska märken. Island 1876-1987 blandat O/**/*. Flera lite bättre märken finns.
på 32 visirblad. Märken från främst första halvan av 1900-talet.
5 st inbundna volymer 1780-84 + 1807-27 samt bunt med drygt 100 st inplastade och prismärkta kungörelser mest från 1700-talet. Många olika ämnen, sjöfart, skatter, Sverige i relation ti[..]
Samlarbilder av filmstjärnor, sportstjärnor etc. Många samlade i individuella små plastfickor, andra löst i lådor. Blandad kvalitet.
pergamynkuvert samt löst i askar. Mest Danmark, Finland, Norge och Island Klassiskt-modernt med bla stortandade från Finland. Massor att gå igenom.
i visiralbum. Många prakt, vissa orter i flera exemplar.
till modernt i mängder av album, på lösblad och i kartonger etc. Massor att gå igenom med några lite bättre märken inemellan. Lådan väger drygt 30 kg.
i 7 album + 2 överfulla skolådor med märken löst och i pergamynkuvert. Större samlingar Belgien, Frankrike, Luxemburg, Österrike, Spanien med mindre avsnitt Grekland, Kreta, Liech[..]
Mest Klassiskt-ca1960 talet i blandad kvalitet.
Det roligaste är kanske två album med totalt ca 320 mestadels topografiska kort. I lådan ingår även två album med totalt ca 250 topografiska STF-kort, ett album svenska slott och herre[..]
+ lösa blad samt bunt med enklare försändelser
samt låda med automathäften från nr 7 och framåt. Hög nominal och katalogvärde ca 23.000 kr.
handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.
Topografiska kort från Mellansverige samt Göteborgs skärgård och Halland. Även t.ex. drygt 60 kort järnväg samt ett antal kort signerade Jenny Nyström och Max Hänel. Mestadels prismärk[..]
varav 32 st Napoleon III otandade 1853-års utgåva samt 23 st 1862. Även 12 st av Ceres 1870. På slutet även 27 st äldre försändelser Tyskland, Schweiz, Luxemburg.
med Praktstämpel "FUNÄSDALEN 3.10.1858".
till London med "FRANCO." inom ram. Avstämplat "Ö.S.B. 20.9.1870" och "PKXP N:r 1, 20.9.1870, transit "PKXP N:r 2, 21.9.1870"och ankomststämplat London 24/9.
Ett relativt glest besatt visiralbum med utvalda bättre märken och serier, ett visiralbum med stor mängd block från South Arabia (många med höga katalogvärden), lite danska och norska *[..]
Nästan allt **/* men ett mindre antal stämplade märken inemellan. Delvis glest besatt men totalt sett stor mängd märken. Till denna post hör även ett proppfullt visiralbum med Österr[..]
Vapentyp-modernt i 13 album + lösa blad. Inklusive 1 vykortsalbum äldre format samt några album övriga världen. Även bunt brev hela världen samt spännande skolåda med mest utvalda märke[..]
Mest avstämplade med flera dubbletter.
i 11 album + lösa blad och löst i ask. Mest Jul och Välgörenhetsmärken i lösa märken, häften och ark.
i massor av lösa pergamynkuvert.
1866-2011 i två fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Perfekt samling att bygga vidare på.
fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Lite glest besatt de första och de sista åren, i övrigt relativt välbesatt med en hel del **/*. Perfekt samling att bygga vidare på.
Oscar II till Bandmärken + Lösen. papperstyper, vm, varianter samt nyanser. Även 5 album Välgörenhetsmärken etc med en nära komplett samling **/* God Helgmärken, postala etiketter etc i[..]
med mest Sverige i 8 insticksalbum 1940-tal till 1978 **/*, låda häften 1950-tal till runt 1980-tal, nominal drygt 5.000 kr, FDC samling 1930-tal till 1990-tal i pärm. Enklare sa[..]
"DERBY AU 29 1840". Märket med tre goda marginaler och reva i kuvertet upptill. Världens första frimärke.
i 3 st Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Inemellan även mindre mängd **/*. Några Vapentyp och Liggande lejon, välbesatt Ringtyp (om än ej komplett), Landstorm utom de tre svår[..]
Dinky toys etc. Mest bilar/Fordon samt 4 Oceanångare, många i sina originalkartonger. Även 4 Napoleon figurer samt låda gammalt med tex tennsoldater. Högt anskaffningsvärde.
Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.
gravyrer av bla Slania. Numrerad 237 av 350 st. Eftersökt.
på inrikes brev avstämplat "NOV 29 Wills Barre, Pa". Scott $1.500
En trevlig samling i 5 album med egengjorda blad, klassiskt till modernt, lite bättre märken har setts.
Många från Victoria-tiden med bl. a. ett penny black (veck), Även flera med vackra nummerstämplar, REK, censur, lösen, express etc.
till F.258. Relativt starkt bandmärkesavsnitt. Facit enligt inlämnaren ca 46.000 kr.
Ett fåtal inkompletta häften, trots detta ändå Nominal drygt 7.000 kr med plusvärde av rabattfrimärken.
samlat i alfabetisk ordning (med dubbletter) i visiralbum.
närmare hälften av gamla formatet. Nästan alla kort svenska och mest topografi. Lådan väger drygt 20 kg.