Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 900 kr

t.14, 13. Snyggt uppsatt i 2 visiralbum.

Avslutat rop
1 500 kr

och 3 av dem t.o.m. inplastade. Katalog 1: Västeuropa (franska Andorra, Frankrike och Monaco). Katalog 2: Iberiska halvön (spanska Andorra, Portugal och Spanien), Katalog 3: Apenninska [..]

Avslutat rop
1 800 kr

av lösa blad. Restsamlingar och lösa blad från HV-album. Klassiskt-modernt med flera bättre märken. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
4 000 kr

framför allt lösa märken men även lite häften och några årssatser. Nominal drygt 19.700 kr, eller snarare något mer eftersom Sverige Brev-märkena har ökat i värde från 15 till 18 kr sed[..]

Avslutat rop
1 800 kr

samt 2 Mark Lejontyp M/30 (F.157) "ZEPPELIN 1930" från "HELSINKI 24 IX 30" till Tyskland.

Avslutat rop
2 000 kr

handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
300 kr

25 st 1990-talsårssatser Portugal/Madeira/Azorerna (relativt få frimärken per år), tjock bunt ** block hela världen vackert monterade på var sitt blad inom utgåvan "BLOCKS - Briefm[..]

Avslutat rop
3 000 kr

Innehåll daterat Horn 13/10-1855 och adresserat till Gustafsfors.

Avslutat rop
1 300 kr

10 album + lösa blad.

Avslutat rop
1 600 kr

få kan vara*. Består av 2 album **/*/O Ka-Be (börjar med Sovjetiska zonen) och Leuchtturm. Ett Behrens album ** 1965-72 och en tjock pärm med dataförtrycksblad 1972-90. Därefter 2 insti[..]

Avslutat rop
1 300 kr

större instickskort. Förutom Riket även t.ex. Saar, Memel, Danzig, kolonier, tysk post i Kina m.m. Blandat O/**/*.

Avslutat rop
1 800 kr

på 20 st monterade blad med beskrivande text. Totalt 10 st albatrossvykort samt 3 brev med militära stämplar, i övrigt också 16 andra försändelser relaterade till tiden. Medföljer också[..]

Avslutat rop
800 kr

i 2 album + lösa blad, mest **/*. Även 5 lådor mest lösa märken från Hela världen. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 200 kr

6 Skilling Banco luckfyllare (tunn fläck), 9 öre vapentyp * (omgummerad), 3 öre Liggande Lejon (F.14B) * omgummerad, 50 öre Stora Tjänste (Tj9) * tunn fläck, 1 kr Oscar II * med prakt[..]

Avslutat rop
900 kr

äldre-modernt med mycket från Jugoslavien, Polen, Bulgarien, USA, Kanada, Tjeckoslovakien etc.

Avslutat rop
200 kr

av märken löst i ask och i kuvert. 1000-tals märken att gå igenom.

Avslutat rop
1 100 kr

i visiralbum. Börjar med 3 ryska märken avstämplade i Polen fortsätter delvis glest och delvis med flera dubbletter med bättre märken inemellan. på slutet Port gdansk etc. Trevlig samli[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Det bästa i lådan är en mycket välbesatt samling O/* 1918-1975 i ett Schaubek-album. Vidare ingår två separata samlingar i vardera två album, ett album med bara block, ett album med bl [..]

Avslutat rop
2 000 kr

Full flyttlåda med 14 insticksalbum med några få glesa, andra proppfulla, de flesta områden relaterde till Ryssland, störst andel är Sovjet. En trevlig post med eventuell fyndchans. Rol[..]

Avslutat rop
250 kr

2 av märkena sitter på vykort. 6 Ringtypsmärken ingår.

Avslutat rop
250 kr

The fairy Tale Series (Eventyrserien) i specialdesignad träbox. Varje medalj väger 260 gram med en diameter av 70 mm. Numrerad serie 1977/4000. Medföljer också individuella påsar och st[..]

Avslutat rop
1 000 kr

mycket tydliga våglinjer. Facit 5 x 3750 kr = 18750 kr.

Avslutat rop
900 kr

med fickor 1855-2010 (dock glest besatta). Däremot stor mängd märken i främst pergamynkuvert men även på lösblad och i några insticksalbum. En hel del 2000-talsmärken. I lådan ingår äve[..]

Avslutat rop
1 800 kr

1930-talet till ca: 1980-talet i 3 insticksalbum, 2 visiralbum, buntar med häften, små till prestigehäften allt troligen postfriskt **. Försändelser bl.a noterat ett bättre FDC från 195[..]

Avslutat rop
1 500 kr

i välfyllt visiralbum. Landssamlingar av Serbien, Montenegro, Jugoslavien, Rumänien och Bulgarien. Trevlig samling med mest äldre frimärken. Bättre inemellan.

Avslutat rop
1 500 kr

modernt från de flesta östeuropeiska länderna i 5 visiralbum, 2 insticksalbum samt överfull skolåda med märken, löst och i pergamynkuvert. Massor att gå igenom med enbart Rysslan[..]

Avslutat rop
2 000 kr

i 15 album + låda med lösa märken. England **/* 1887-1982 i 2 bruna Leuchtturm album med fickor och kassetter samt visiralbum block etc. Stämplad samling i visiralbum från fräsch 1 penn[..]

Avslutat rop
3 000 kr

Några Ringtypsmärken, Oscar överkomplett, välbesatt Medaljong, Landstorm med många luckor men F.125 ** finns med, mycket välbesatt bandmärkesavsnitt, Kongress/Förening med samtliga öres[..]

Avslutat rop
1 100 kr

lagerböcker i 13 st mest större insticksalbum med lite bättre inemellan. Bra parti för att få ihop hyfsade startsamlingar. Tillkommer ett tomt fint Lindner Falzlos album Bund med blad 1[..]

Avslutat rop
2 500 kr

1963, 1965, 1966, 1967.

Avslutat rop
450 kr

till Tyskland. Avstämplat "UMEÅ 17.8.1957" inom kurseringstiden (1.6.1957-14.10.1957). Endast 10 kända försändelser med denna frankering, varav 4 st till Tyskland.

Avslutat rop
1 300 kr

1859-1982. Trevlig samling med en del bättre klassiskt.

Avslutat rop
4 100 kr

visiralbum. Flera bättre märken, t.ex. Folkrepubliken Mi 484 och Mi 1019. Spännande samling som även innehåller lite lokalpost etc. Hela samlingen avbildas på hemsidan.

Avslutat rop
950 kr

insticksalbum samt på bunt lösa visirblad. Märken från främst Spanien, USA, Rumänien, Ungern, Frankrike, Italien, Schweiz och Belgien. Äldre till modernt och till största delen stämpla[..]

Avslutat rop
5 200 kr

till 1936. Bl.a. ingår många hundra Landstormsmärken med bl a ett stämplat och ett ** ex av F.124 och ett F.125 *. Även mängder med andra bättre märken, t.ex 3 st Posthus *, flera Oscar[..]

Avslutat rop
1 100 kr

och en samling 1858-1992 på Facit förtrycksblad, vidare liten samling häften på visirblad bl.a 2 rabatthäften. Även en massa frimärken i plastfickor och pergamynkuvert, en del utländ[..]

Avslutat rop
1 600 kr

nog är det som sitter på de lösa visirbladen och instickskorten etc. Här finns bl a en hel del vackra stämplar på svenska märken och en liten specialsamling bandmärken. Innehållet i alb[..]

Avslutat rop
1 900 kr

Vapentyp. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
2 000 kr

från Hela världen, oftast 1 ask per land. Även låda med 78 st äldre lagda 100-buntar Oscar II. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
2 200 kr

Även presentböcker/foldrar. Nom. ca 5.000 kr.

Avslutat rop
1 700 kr

i 3 st Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Inemellan även mindre mängd **/*. Några Vapentyp och Liggande lejon, välbesatt Ringtyp (om än ej komplett), Landstorm utom de tre svår[..]

Avslutat rop
1 600 kr

1851-1996. Med bl.a 20 st skillingar och ett posthus. I övrigt välbesatt samling.

Avslutat rop
1 000 kr

lösa blad. Mest enklare material och restsamlingar, äldre-modernt. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 300 kr

mest svenskspråkiga av varierande format, bland de äldre (1870-1930): Familjevännen, Veckan, Svensk Damtidning, Husmodern, Veckojournalen, Såningsmannen, Idun, Strix, Söndags-magasinet [..]

Avslutat rop
1 700 kr

Samlarbilder av filmstjärnor, sportstjärnor etc. Många samlade i individuella små plastfickor, andra löst i lådor. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 500 kr

(ej Oscar II) i visiralbum. Många Prakt.