Auktionsobjekt
t.14, 13. Snyggt uppsatt i 2 visiralbum.
och 3 av dem t.o.m. inplastade. Katalog 1: Västeuropa (franska Andorra, Frankrike och Monaco). Katalog 2: Iberiska halvön (spanska Andorra, Portugal och Spanien), Katalog 3: Apenninska [..]
av lösa blad. Restsamlingar och lösa blad från HV-album. Klassiskt-modernt med flera bättre märken. Massor att gå igenom.
framför allt lösa märken men även lite häften och några årssatser. Nominal drygt 19.700 kr, eller snarare något mer eftersom Sverige Brev-märkena har ökat i värde från 15 till 18 kr sed[..]
samt 2 Mark Lejontyp M/30 (F.157) "ZEPPELIN 1930" från "HELSINKI 24 IX 30" till Tyskland.
handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.
25 st 1990-talsårssatser Portugal/Madeira/Azorerna (relativt få frimärken per år), tjock bunt ** block hela världen vackert monterade på var sitt blad inom utgåvan "BLOCKS - Briefm[..]
Innehåll daterat Horn 13/10-1855 och adresserat till Gustafsfors.
få kan vara*. Består av 2 album **/*/O Ka-Be (börjar med Sovjetiska zonen) och Leuchtturm. Ett Behrens album ** 1965-72 och en tjock pärm med dataförtrycksblad 1972-90. Därefter 2 insti[..]
större instickskort. Förutom Riket även t.ex. Saar, Memel, Danzig, kolonier, tysk post i Kina m.m. Blandat O/**/*.
på 20 st monterade blad med beskrivande text. Totalt 10 st albatrossvykort samt 3 brev med militära stämplar, i övrigt också 16 andra försändelser relaterade till tiden. Medföljer också[..]
i 2 album + lösa blad, mest **/*. Även 5 lådor mest lösa märken från Hela världen. Massor att gå igenom.
6 Skilling Banco luckfyllare (tunn fläck), 9 öre vapentyp * (omgummerad), 3 öre Liggande Lejon (F.14B) * omgummerad, 50 öre Stora Tjänste (Tj9) * tunn fläck, 1 kr Oscar II * med prakt[..]
äldre-modernt med mycket från Jugoslavien, Polen, Bulgarien, USA, Kanada, Tjeckoslovakien etc.
av märken löst i ask och i kuvert. 1000-tals märken att gå igenom.
i visiralbum. Börjar med 3 ryska märken avstämplade i Polen fortsätter delvis glest och delvis med flera dubbletter med bättre märken inemellan. på slutet Port gdansk etc. Trevlig samli[..]
Det bästa i lådan är en mycket välbesatt samling O/* 1918-1975 i ett Schaubek-album. Vidare ingår två separata samlingar i vardera två album, ett album med bara block, ett album med bl [..]
Full flyttlåda med 14 insticksalbum med några få glesa, andra proppfulla, de flesta områden relaterde till Ryssland, störst andel är Sovjet. En trevlig post med eventuell fyndchans. Rol[..]
2 av märkena sitter på vykort. 6 Ringtypsmärken ingår.
The fairy Tale Series (Eventyrserien) i specialdesignad träbox. Varje medalj väger 260 gram med en diameter av 70 mm. Numrerad serie 1977/4000. Medföljer också individuella påsar och st[..]
mycket tydliga våglinjer. Facit 5 x 3750 kr = 18750 kr.
med fickor 1855-2010 (dock glest besatta). Däremot stor mängd märken i främst pergamynkuvert men även på lösblad och i några insticksalbum. En hel del 2000-talsmärken. I lådan ingår äve[..]
1930-talet till ca: 1980-talet i 3 insticksalbum, 2 visiralbum, buntar med häften, små till prestigehäften allt troligen postfriskt **. Försändelser bl.a noterat ett bättre FDC från 195[..]
i välfyllt visiralbum. Landssamlingar av Serbien, Montenegro, Jugoslavien, Rumänien och Bulgarien. Trevlig samling med mest äldre frimärken. Bättre inemellan.
modernt från de flesta östeuropeiska länderna i 5 visiralbum, 2 insticksalbum samt överfull skolåda med märken, löst och i pergamynkuvert. Massor att gå igenom med enbart Rysslan[..]
i 15 album + låda med lösa märken. England **/* 1887-1982 i 2 bruna Leuchtturm album med fickor och kassetter samt visiralbum block etc. Stämplad samling i visiralbum från fräsch 1 penn[..]
Några Ringtypsmärken, Oscar överkomplett, välbesatt Medaljong, Landstorm med många luckor men F.125 ** finns med, mycket välbesatt bandmärkesavsnitt, Kongress/Förening med samtliga öres[..]
lagerböcker i 13 st mest större insticksalbum med lite bättre inemellan. Bra parti för att få ihop hyfsade startsamlingar. Tillkommer ett tomt fint Lindner Falzlos album Bund med blad 1[..]
1963, 1965, 1966, 1967.
till Tyskland. Avstämplat "UMEÅ 17.8.1957" inom kurseringstiden (1.6.1957-14.10.1957). Endast 10 kända försändelser med denna frankering, varav 4 st till Tyskland.
1859-1982. Trevlig samling med en del bättre klassiskt.
visiralbum. Flera bättre märken, t.ex. Folkrepubliken Mi 484 och Mi 1019. Spännande samling som även innehåller lite lokalpost etc. Hela samlingen avbildas på hemsidan.
insticksalbum samt på bunt lösa visirblad. Märken från främst Spanien, USA, Rumänien, Ungern, Frankrike, Italien, Schweiz och Belgien. Äldre till modernt och till största delen stämpla[..]
till 1936. Bl.a. ingår många hundra Landstormsmärken med bl a ett stämplat och ett ** ex av F.124 och ett F.125 *. Även mängder med andra bättre märken, t.ex 3 st Posthus *, flera Oscar[..]
och en samling 1858-1992 på Facit förtrycksblad, vidare liten samling häften på visirblad bl.a 2 rabatthäften. Även en massa frimärken i plastfickor och pergamynkuvert, en del utländ[..]
nog är det som sitter på de lösa visirbladen och instickskorten etc. Här finns bl a en hel del vackra stämplar på svenska märken och en liten specialsamling bandmärken. Innehållet i alb[..]
Vapentyp. Ex Göran Fredrikson.
från Hela världen, oftast 1 ask per land. Även låda med 78 st äldre lagda 100-buntar Oscar II. Massor att gå igenom.
Även presentböcker/foldrar. Nom. ca 5.000 kr.
i 3 st Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Inemellan även mindre mängd **/*. Några Vapentyp och Liggande lejon, välbesatt Ringtyp (om än ej komplett), Landstorm utom de tre svår[..]
1851-1996. Med bl.a 20 st skillingar och ett posthus. I övrigt välbesatt samling.
lösa blad. Mest enklare material och restsamlingar, äldre-modernt. Massor att gå igenom.
mest svenskspråkiga av varierande format, bland de äldre (1870-1930): Familjevännen, Veckan, Svensk Damtidning, Husmodern, Veckojournalen, Såningsmannen, Idun, Strix, Söndags-magasinet [..]
Samlarbilder av filmstjärnor, sportstjärnor etc. Många samlade i individuella små plastfickor, andra löst i lådor. Blandad kvalitet.
(ej Oscar II) i visiralbum. Många Prakt.