Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 700 kr

album varav 1 album enbart Kina. Även bunt lösa blad.

Avslutat rop
1 700 kr

automathäften sorterade i kronologisk ordning från Ha1 till HA26 i 3 st trälådor. Bl a ingår HA1 både rättvänt och omvänt samt 7 st HA2. Uppskattningsvis ingår åtminstone 250 automathäf[..]

Avslutat rop
1 700 kr

mest topografiska svenska A6-kort.

Avslutat rop
1 700 kr

med 44 st märken på 2 visirblad, Totalt 10 st kronvalörer. Oftast välcentrerade exemplar.

Avslutat rop
1 650 kr

avstämplat "LJUNGBY 19.5.1866" med notering "Retour a Laholm".

Avslutat rop
1 600 kr

1990-talet i 4 album, på lösblad och i 3 häftesalbum. Bl a ingår några vackra stämplar på Oscar. Den totala nominalen, inklusive häftena, uppgår till åtminstone 2500 kr. Därutöver finns[..]

Avslutat rop
1 600 kr

rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
1 600 kr

Alaouites, Gabon och Senegal på totalt 23 blad av olika typ. Michelvärde bara för Alaouites drygt 500 euro och för franska Sudan drygt 270 euro, allt enligt inlämnaren. Bättre märken fö[..]

Avslutat rop
1 600 kr

i 3 fina Leuchtturmalbum med fickor. Bundes i det närmaste komplett 1949 - 1998, Berlin föregås av en del zonutgåvor, 1948 och framåt fattas några högvalörer på svartövertrycken, block [..]

Avslutat rop
1 600 kr

i 13 album med en del uppstämplat LYX från 1970-talet samt en del äldre ortsstämplar. Även ** häftessamling 1956-1968 med bla Bildsten H211. Även lite övriga världen inemellan.

Avslutat rop
1 600 kr

samt några 80-tals block. De äldre häftena i blandad kvalitet med enstaka inkompletta häften. Nominal räknat från ca 1960 totalt ca 5.500 kr med plusvärden för äldre häften.

Avslutat rop
1 600 kr

i 2 DAVO album med fickor och kassetter. Trevlig samling att bygga vidare på från 4 Skilling, Kongressen till 1 kr. Föreningen till 80 öre etc. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 600 kr

i 2 album + mängder att rota igenom i 5 lådor, även många på klipp.

Avslutat rop
1 600 kr

Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 600 kr

i visiralbum. Många prakt, några orter i flera exemplar.

Avslutat rop
1 600 kr

med 21 st album + lösa blad. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 600 kr

Tjeckoslovakien, Spanien och Grekland i 14 album + lösa blad. Klassiskt-modernt i trevlig blandning.

Avslutat rop
1 600 kr

+ lösa blad. Bla äldre HV album, restsamlingar och landssamlingar från flera olika länder.

Avslutat rop
1 600 kr

i 16 album + mängder av lösa blad.

Avslutat rop
1 600 kr

med fickor. Samlingen är nästan komplett 1948-90, endast Mi. nr. 19,20,68 och block1 saknas, i slutet saknas 5 automat märken och 5 3sidiga tandningsvarianter från häften. Reko[..]

Avslutat rop
1 600 kr

äldre Schaubek album med fickor samt separat samling dubbletter i visiralbum. Trevlig klassisk del och delvis med många dubbletter.

Avslutat rop
1 600 kr

pärmar på egenmonterade blad. Första pärmen med Kina, mest äldre men märken fram till 1980 talet förekommer. Pärm två innehåller bla: Indien, Japan, Korea, Thailand, Laos och Indonesie[..]

Avslutat rop
1 600 kr

i 5 lådor + 8 album. Mycket från Sverige men också övriga världen. Värderingskataloger från Sverige och Finland medföljer. Ett bortglömt samlingsområde, passa på tillfället. Massor att [..]

Avslutat rop
1 600 kr

hela världen 1860- till 2000-talet. Bra spridning, dock inget Afrika. Restvärde ca 40000 kr.

Avslutat rop
1 600 kr

inklusive flera ** årssatser på den modernare delen, samt Grönland 1915-2009 i grönt Leuchtturm album med fickor med bla Olika motiv etc. Även dubbletter och lite övrigt.

Avslutat rop
1 600 kr

Leuchtturm album med fickor och kassett. Komplett **/* från 1944. Mest stämplat mer glest besatt i början och mer välfyllt och mest */** från 1920-talet. En trevlig samling att bygga vi[..]

Avslutat rop
1 600 kr

Europa, äldre-modernt. del av prismärkt handlarlager med plastfickor. Försändelser från många olika länder bla bättre Ryssland etc.

Avslutat rop
1 600 kr

trevliga. Mycket Bohuslän.

Avslutat rop
1 600 kr

i 7 album med bättre märken inemellan. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 600 kr

Benedict (Bengt) Oxenstierna (Korsholm och Wasa) ca 1680.

Avslutat rop
1 600 kr

vykort. Stor andel topografi och ungefär 1/3 av korten i gamla formatet. Till denna post hör också Jonas Hällströms skrift "Handbok för vykortssamlare som vill göra ett vykortsexponat".

Avslutat rop
1 600 kr

i 16 st likadana inbundna volymer. 25 kg.

Avslutat rop
1 600 kr

nog är det som sitter på de lösa visirbladen och instickskorten etc. Här finns bl a en hel del vackra stämplar på svenska märken och en liten specialsamling bandmärken. Innehållet i alb[..]

Avslutat rop
1 600 kr

med mest från Sverige i 3 album och löst i låda. Inget svenskt silver. Tungt, bör hämtas.

Avslutat rop
1 600 kr

3 häften för inrikes porto, resten för Nordiskt porto.

Avslutat rop
1 600 kr

En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).

Avslutat rop
1 600 kr

både oanvända och använda. Stor variation med flera bättre inemellan.

Avslutat rop
1 600 kr

världen O/**/* i fyra tjocka visiralbum, dels stora mängder Sovjet, inkl. många block, i några insticksalbum, på lösblad och i stora pergamynkuvert i en plastpåse.

Avslutat rop
1 600 kr

och Bulgarien. Mest Österrike, med bl a en stämplad samling 1850-2007 på egenmonterade blad. Även två insticksalbum **/* och två insticksalbum stämplade dubbletter. Rumänien O/**/* i fy[..]

Avslutat rop
1 600 kr

få kan vara*. Består av 2 album **/*/O Ka-Be (börjar med Sovjetiska zonen) och Leuchtturm. Ett Behrens album ** 1965-72 och en tjock pärm med dataförtrycksblad 1972-90. Därefter 2 insti[..]

Avslutat rop
1 600 kr

vapentyp-1950 talet med enstaka modernare. Utvalda stämplar med allt från läsbart-LYX.

Avslutat rop
1 600 kr

på inrikes (invikt) brevkuvert avstämplat "MAR 29 NEW ORLEANS, LA" sänt till Monroe. Scott ca $1.700