Auktionsobjekt
album varav 1 album enbart Kina. Även bunt lösa blad.
automathäften sorterade i kronologisk ordning från Ha1 till HA26 i 3 st trälådor. Bl a ingår HA1 både rättvänt och omvänt samt 7 st HA2. Uppskattningsvis ingår åtminstone 250 automathäf[..]
mest topografiska svenska A6-kort.
med 44 st märken på 2 visirblad, Totalt 10 st kronvalörer. Oftast välcentrerade exemplar.
avstämplat "LJUNGBY 19.5.1866" med notering "Retour a Laholm".
1990-talet i 4 album, på lösblad och i 3 häftesalbum. Bl a ingår några vackra stämplar på Oscar. Den totala nominalen, inklusive häftena, uppgår till åtminstone 2500 kr. Därutöver finns[..]
rabattfrimärken/Företagspost.
Alaouites, Gabon och Senegal på totalt 23 blad av olika typ. Michelvärde bara för Alaouites drygt 500 euro och för franska Sudan drygt 270 euro, allt enligt inlämnaren. Bättre märken fö[..]
i 3 fina Leuchtturmalbum med fickor. Bundes i det närmaste komplett 1949 - 1998, Berlin föregås av en del zonutgåvor, 1948 och framåt fattas några högvalörer på svartövertrycken, block [..]
i 13 album med en del uppstämplat LYX från 1970-talet samt en del äldre ortsstämplar. Även ** häftessamling 1956-1968 med bla Bildsten H211. Även lite övriga världen inemellan.
samt några 80-tals block. De äldre häftena i blandad kvalitet med enstaka inkompletta häften. Nominal räknat från ca 1960 totalt ca 5.500 kr med plusvärden för äldre häften.
i 2 DAVO album med fickor och kassetter. Trevlig samling att bygga vidare på från 4 Skilling, Kongressen till 1 kr. Föreningen till 80 öre etc. Blandad kvalitet.
i 2 album + mängder att rota igenom i 5 lådor, även många på klipp.
Äldre-modernt med massor att gå igenom.
i visiralbum. Många prakt, några orter i flera exemplar.
med 21 st album + lösa blad. Massor att gå igenom.
Tjeckoslovakien, Spanien och Grekland i 14 album + lösa blad. Klassiskt-modernt i trevlig blandning.
+ lösa blad. Bla äldre HV album, restsamlingar och landssamlingar från flera olika länder.
i 16 album + mängder av lösa blad.
med fickor. Samlingen är nästan komplett 1948-90, endast Mi. nr. 19,20,68 och block1 saknas, i slutet saknas 5 automat märken och 5 3sidiga tandningsvarianter från häften. Reko[..]
äldre Schaubek album med fickor samt separat samling dubbletter i visiralbum. Trevlig klassisk del och delvis med många dubbletter.
pärmar på egenmonterade blad. Första pärmen med Kina, mest äldre men märken fram till 1980 talet förekommer. Pärm två innehåller bla: Indien, Japan, Korea, Thailand, Laos och Indonesie[..]
i 5 lådor + 8 album. Mycket från Sverige men också övriga världen. Värderingskataloger från Sverige och Finland medföljer. Ett bortglömt samlingsområde, passa på tillfället. Massor att [..]
hela världen 1860- till 2000-talet. Bra spridning, dock inget Afrika. Restvärde ca 40000 kr.
inklusive flera ** årssatser på den modernare delen, samt Grönland 1915-2009 i grönt Leuchtturm album med fickor med bla Olika motiv etc. Även dubbletter och lite övrigt.
Leuchtturm album med fickor och kassett. Komplett **/* från 1944. Mest stämplat mer glest besatt i början och mer välfyllt och mest */** från 1920-talet. En trevlig samling att bygga vi[..]
Europa, äldre-modernt. del av prismärkt handlarlager med plastfickor. Försändelser från många olika länder bla bättre Ryssland etc.
i 7 album med bättre märken inemellan. Blandad kvalitet.
Benedict (Bengt) Oxenstierna (Korsholm och Wasa) ca 1680.
vykort. Stor andel topografi och ungefär 1/3 av korten i gamla formatet. Till denna post hör också Jonas Hällströms skrift "Handbok för vykortssamlare som vill göra ett vykortsexponat".
i 16 st likadana inbundna volymer. 25 kg.
nog är det som sitter på de lösa visirbladen och instickskorten etc. Här finns bl a en hel del vackra stämplar på svenska märken och en liten specialsamling bandmärken. Innehållet i alb[..]
med mest från Sverige i 3 album och löst i låda. Inget svenskt silver. Tungt, bör hämtas.
3 häften för inrikes porto, resten för Nordiskt porto.
En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).
både oanvända och använda. Stor variation med flera bättre inemellan.
världen O/**/* i fyra tjocka visiralbum, dels stora mängder Sovjet, inkl. många block, i några insticksalbum, på lösblad och i stora pergamynkuvert i en plastpåse.
och Bulgarien. Mest Österrike, med bl a en stämplad samling 1850-2007 på egenmonterade blad. Även två insticksalbum **/* och två insticksalbum stämplade dubbletter. Rumänien O/**/* i fy[..]
få kan vara*. Består av 2 album **/*/O Ka-Be (börjar med Sovjetiska zonen) och Leuchtturm. Ett Behrens album ** 1965-72 och en tjock pärm med dataförtrycksblad 1972-90. Därefter 2 insti[..]
vapentyp-1950 talet med enstaka modernare. Utvalda stämplar med allt från läsbart-LYX.
på inrikes (invikt) brevkuvert avstämplat "MAR 29 NEW ORLEANS, LA" sänt till Monroe. Scott ca $1.700