Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 600 kr

t.13 (Tj.17) avstämplat "WADSTENA 1.9.1888". Blankett 38 med veck och småskador.

Avslutat rop
1 600 kr

1851-1996. Med bl.a 20 st skillingar och ett posthus. I övrigt välbesatt samling.

Avslutat rop
1 600 kr

Vapentyp, Ringtyp, Posthuset, Oscar II-Medaljong, bra Lösen och mycket Landstorm på 18 lösa albumblad. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 600 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i plastficka. **/* med enstaka stämplade inemellan. Märken från främst Storbritannien, Cypern, Gibraltar och Malta. Katalogvärde enlig[..]

Avslutat rop
1 550 kr

i 3 album + lösa blad samt diverse i ask och bunt brev. Bland de bättre finns Island med 4 Skilling 1873 liten tunn fläck (intyg BPA 1975) Övertrycksserien 1940 ** och Danmark Tjänste 3[..]

Avslutat rop
1 500 kr

och 3 av dem t.o.m. inplastade. Katalog 1: Västeuropa (franska Andorra, Frankrike och Monaco). Katalog 2: Iberiska halvön (spanska Andorra, Portugal och Spanien), Katalog 3: Apenninska [..]

Avslutat rop
1 500 kr

äldre till modernt i 15 album och på lösblad. Bra spridning med en hel del trevligt material.

Avslutat rop
1 500 kr

i äldre Schaubek album.

Avslutat rop
1 500 kr

med massor att gå igenom i 7 album + lösa blad. Även 4 askar och pergamynlådor.

Avslutat rop
1 500 kr

i 11 album + lösa blad samt diverse i ask. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 500 kr

med bla mycket Schweiz och Ungern, äldre-modernt.

Avslutat rop
1 500 kr

Massor att gå igenom i 12 album.

Avslutat rop
1 500 kr

insticksalbum. Mycket på klipp, men även en hel del på lösa märken.

Avslutat rop
1 500 kr

(ej Oscar II) i visiralbum. Många Prakt.

Avslutat rop
1 500 kr

två visiralbum och ett insticksalbum. Flera lite bättre märken inemellan.

Avslutat rop
1 500 kr

kuvert. Mycket från Holland, Tyskland, Belgien, Spanien, Italien, Frankrike och England men många av världens länder finns representerade. Massor av sorterande i höstmörkret.

Avslutat rop
1 500 kr

i välfyllt visiralbum. Landssamlingar av Serbien, Montenegro, Jugoslavien, Rumänien och Bulgarien. Trevlig samling med mest äldre frimärken. Bättre inemellan.

Avslutat rop
1 500 kr

gravyrer av Slania, Hipschen, Morken, Jakus, Mörck och Sjöblom. Numrerad 296/350. Högt nypris. Eftertraktad.

Avslutat rop
1 500 kr

handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 500 kr

landsvis i 18 insticksalbum. Övervägande **/* och märken enbart från Europa. Stor mängd. I lådan, som väger drygt 21 kg, ingår också två album motiv rymd, två album motiv konst och ett [..]

Avslutat rop
1 500 kr

i 2 välfyllda visiralbum. Delvis många dubbletter och mest äldre stämplade märken. Bla: Argentina, Bolivia, Brasilien, Chile, Colombia, Mexico, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Haiti, Ni[..]

Avslutat rop
1 500 kr

mest äldre-1950 talet i välfyllt visiralbum. Delvis många dubbletter.

Avslutat rop
1 500 kr

modernt från de flesta östeuropeiska länderna i 5 visiralbum, 2 insticksalbum samt överfull skolåda med märken, löst och i pergamynkuvert. Massor att gå igenom med enbart Rysslan[..]

Avslutat rop
1 500 kr

mängder av lösa märken i skolåda. Samling Tyska Riket samt Stater i 2 visiralbum + 2 specialalbum ** Tysklands Återförenande 1990.

Avslutat rop
1 500 kr

Samling EU-myntbrev på drygt 30 st samlarblad, album Papua myntbrev, låda med diverse svenska myntset 1990-2007. Även 3 årsböcker med frimärken Belgien 2000, Singapore 1999, Australien [..]

Avslutat rop
1 500 kr

Helark. Facit 16.500 kr + 10 serier vm Cz = 5.000 kr. Facit tillsammans 21.500 kr.

Avslutat rop
1 500 kr

Häftena kommer från en samling så det är ganska många med markeringar bl.a H377 trippel. Tillkommer även några block. Nominal drygt 4.500kr.

Avslutat rop
1 500 kr

presentsatser 1996-2000 samt dito med FDC 2000-2002. Även album med ** häften ca 1980-2004 samt Postens OL-bok och specialalbum OL-1994. Oräknad nominal.

Avslutat rop
1 500 kr

gamla formatet. Många trevliga kort.

Avslutat rop
1 500 kr

1954-1990 och Facitalbum 1977-1992 samt låda med frimärken och häften 1970-1990 talet inklusive 3 rabatthäften. Nominal 6.200 kr.

Avslutat rop
1 500 kr

med 34 försändelser från 1:a till 3:e viktklassen från utställningssamling, många med bevarad beskrivande text med info om nyanser, viktklasser etc.

Avslutat rop
1 500 kr

handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 500 kr

och 110 lösa frimärken A-Ö, Läsbart till Lyx, allt samlat i 3 visiralbum.

Avslutat rop
1 500 kr

LYX stämplad "EKOLSUND 16.4.1859".

Avslutat rop
1 500 kr

på 4 stämplade märken.

Avslutat rop
1 500 kr

Märken i album, på lösblad, i pergamynkuvert etc. Även försändelser och klipp. Relativt stor andel **/* vad gäller Finland. Lådan väger 22 kg.

Avslutat rop
1 500 kr

+ lösa blad. Ett fåtal album med äldre märken Vapentyp-bandmärken resten modernt. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 500 kr

1840-1966 i Lindner Falzlos-album av den bättre typen (SAFE Dual-snitt). Välbesatt Victoria-avsnitt och även välbesatta avsnitt med kungarna som följde efter henne. Många bättre märken[..]

Avslutat rop
1 500 kr

varav 5 visir. Märken från främst Spanien (mest kolonier), Frankrike (riktigt moderna stämplade märken), Nordkorea, Vietnam (mycket), klassiskt Turkiet samt två motivsamlingar (båtar oc[..]

Avslutat rop
1 500 kr

svenska stämplade märken sorterade i pergamynkuvert efter Facitnummer. Äldre till modernt. Ser trevlig ut. Till denna post hör även en cigarrask med diverse 3-, 4- och 5-strip.

Avslutat rop
1 500 kr

3 poststationer i Skåne. Samlingen är vackert monterad på drygt 45 st A4-blad med beskrivande texter och posthistorisk information i kontorspärm. Frimärken, vykort, helsaker och andra f[..]