Auktionsobjekt

Avslutat rop
300 kr

på antingen individuella pappersfyrkanter eller uppsatta på albumblad. Vissa från "vanliga" personer andra monterade under rubrikerna "adelsmän", "friherrar" etc. Samlat i äldre kass[..]

Avslutat rop
150 kr

i blandade färger av olika fabrikat. Även Sverige grönt Leuchtturm album med fickor och kassett 1971-1990.

Avslutat rop
800 kr

på lösa blad och löst i lådor samt massor av pergamynkuvert. Allt huller om buller i välfylld flyttlåda.

Avslutat rop
1 500 kr

handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
3 100 kr

insticksalbum monterade landsvis. Övervägande **/* och enbart utom-Europa.

Avslutat rop
600 kr

och vackert Schaubek ILLUSTRIERTES BRIEFMARKEN ALBUM från 1889, elfte upplagan. Ett mindre antal märken i. Även samling Schweiz O/* 1854-1944 med en hel del märken, låda Schweiz dubb[..]

Avslutat rop
3 300 kr

del av stämpel "STOCKHOLM 28.7.1857". Intyg Sjöman (1968) Mycket gott exemplar. Facit 18.000 kr.

Avslutat rop
2 800 kr

Skokartong full med lösa märken, låda häften, Års- och presentböcker. Nominal drygt 11.500 kr.

Avslutat rop
1 200 kr

i välfylld flyttlåda med 2 st fullpackade skolådor samt lösa försändelser i buntar. Mest 1900-talet med massor att gå igenom.

Avslutat rop
650 kr

Südwesteuropa 2017, Mitteleuropa 2020 och Westeuropa 2021. Alla tre katalogerna är i gott skick och Mitteleuropa-katalogen är t.o.m. oöppnad med plasten kvar.

Avslutat rop
1 600 kr

och Bulgarien. Mest Österrike, med bl a en stämplad samling 1850-2007 på egenmonterade blad. Även två insticksalbum **/* och två insticksalbum stämplade dubbletter. Rumänien O/**/* i fy[..]

Avslutat rop
1 700 kr

närmare hälften av gamla formatet. Nästan alla kort svenska och mest topografi. Lådan väger drygt 20 kg.

Avslutat rop
600 kr

7 st försändelser.

Avslutat rop
1 300 kr

Bl a ingår en komplett 5-stripserie Tre kronor. Total nominal drygt 3000 kr.

Avslutat rop
1 100 kr

lösa blad. Restsamlingar i delvis fyllda album. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
3 600 kr

visiralbum. Ofta flera ex av varje, inte minst av de klassiska märkena, varav flera med relativt höga katalogvärden. Även några lite bättre senare utgåvor, diverse reklamsammantryck etc[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Några lite bättre märken ingår. Från 1960-talet och framåt är nästan allt *. I samlingen ingår även lite Slesvig, Danska Västindien och Grönland med flera lite bättre märken.

Avslutat rop
1 600 kr

pärmar på egenmonterade blad. Första pärmen med Kina, mest äldre men märken fram till 1980 talet förekommer. Pärm två innehåller bla: Indien, Japan, Korea, Thailand, Laos och Indonesie[..]

Avslutat rop
600 kr

Nederländerna med kolonier. Även ett album hela världen med delvis trevligt innehåll, en samling Storbritannien med bl a en del ** modernt, ett mindre album med block hela världen, en l[..]

Avslutat rop
800 kr

1999-2001 i 3 album + 1 album 2006-2008. Hög nominal från Euroländerna.

Avslutat rop
2 700 kr

i 4 äldre album. En hel del vackra stämplar på Ringtyp och Oscar II, bättre **/* 1940-50 talet. Orört sedan länge.

Avslutat rop
100 kr

områden och kolonier till segrarmakterna 1aVK.

Avslutat rop
3 100 kr

saknas) mycket omfattande och välbesatt samling i 5 förtrycksalbum av olika fabrikat. Gott om bättre märken och även några lite bättre block.

Avslutat rop
2 000 kr

lösa blandade topografiska vykort av äldre formatet. Även monterade vykort på lösblad, med bl a topografi från Halmstad och Linköping, samt två album med enklare icke-topografiska vykor[..]

Avslutat rop
7 000 kr

Klaucke-stämplarna (1871-73) var efterföljare till Hästskostämplarna från Firma d. Julius Klaucke, Solingen. En samling som man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.

Avslutat rop
425 kr

(utom de sista 3 åren, där används Facit-blad) i 3 album. Välbesatt samling med relativt få luckor, dock saknas alla rabattfrimärkena. Ett av albumen innehåller bara häftesblock. Nomina[..]

Avslutat rop
1 800 kr

tyngdpunkt på 1940- till 1960-talet. Ca två tredjedelar av häftena är mjuka, medan den resterande tredjedelen utgörs av automathäften. Bland de sistnämnda ingår t.ex. flera HA 1 O och ä[..]

Avslutat rop
1 800 kr

äldre till modernt i 11 insticksalbum och på lösblad. En hel del trevligt material med bl a mycket utom-Europa. I denna låda ingår också ett par kartonger med totalt närmare 2 kg tvätta[..]

Avslutat rop
1 200 kr

4 samlaralbum med lösa samlarbilder/sidor för åren 1950-53 + 9 mappar med lösa blad. Även 124 st hela tidningar 1950-60 talet, oftast i bra kvalitet. Vackra omslagsillustrationer och sa[..]

Avslutat rop
2 400 kr

i 10 album + lösa blad. Mest **/* tom 1980-talet. Oräknad nominal. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
2 000 kr

i DAVO album med egenmonterade fickor. Trevligt välfylld samling som egentligen bara saknar de högsta valörerna. På slutet även Schweiz Förenta Nationerna.

Avslutat rop
450 kr

i blandade färger och storlekar, några böcker: bla Vilovara -91, 4 Skilling 1855 (Norge), Michel Sydvästeuropa 2013 (nära nyskick), ihopfällbart förstoringsglas samt modern UV-lampa (in[..]

Avslutat rop
250 kr

till Uddevalla transit Stralsund 25/8 och Ystad 26/8 med röd stämpel inom ram "Aus England per Aachen franco."

Avslutat rop
1 500 kr

Helark. Facit 16.500 kr + 10 serier vm Cz = 5.000 kr. Facit tillsammans 21.500 kr.

Avslutat rop
3 200 kr

i 3 välfyllda visiralbum. Läsbart-LYX från Vapentyp till modernt med klipp inemellan. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
2 600 kr

på visirkort och i pergamynkuvert. Äldre-modernt med flera bättre märken.

Avslutat rop
1 900 kr

i början blandat stämplat och **/* från 1977 nästan enbart **. Även 2 album FDC 1940-1970 talet.

Avslutat rop
5 400 kr

8 Sk Bco (F.4e) intyg Sjöman 1973 ktt en sällsynt nyans, 24 öre Vapentyp * (F.10d2) intyg HOW 2018 kt mycket gott exemplar, 50 öre Lösen t.14 ** (L9c) intyg HOW 2018 Praktexemplar, 5 ör[..]

Avslutat rop
5 000 kr

de flesta orter inom nuvarande Västergötland. Mest vapentyp till 1950 talet med enstaka moderna märken. Ungefär 450 st märken och 57 försändelser.

Avslutat rop
500 kr

och Tyskland. Några lite bättre märken och en del ortstämplar har setts.

Avslutat rop
2 100 kr

(ej Oscar II) i visiralbum, Många prakt.

Avslutat rop
1 600 kr

i 16 album + mängder av lösa blad.

Avslutat rop
650 kr

med 1000-tals lösa och i buntar samt samlat i kontorspärm. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 500 kr

med fickor 1949-2010. Samlingen är i huvudnummer komplett till 2001 förutom 2 Heuss fluor och 5 liggande vm, efter 2001 ganska många märken. Ett av albumen innehåller samling park[..]

Avslutat rop
1 700 kr

i 7 album + 2 överfulla skolådor med märken löst och i pergamynkuvert. Större samlingar Belgien, Frankrike, Luxemburg, Österrike, Spanien med mindre avsnitt Grekland, Kreta, Liech[..]