Auktionsobjekt
i visiralbum. Bland de bättre: H29-31, H33CB, H34BC och CB, H35CB, H36CB, H37BC och CB, H40BC Berzelius, H41BC Linné, H43BC samt H52-79. Bra kvalitet. Facit 126.000 kr enligt i[..]
Åland i 4 album 1984-2009 samt Finland i 9 album 1900-2009 inklusive 1 album automathäften.
Spanien O/**/* äldre till 1930-talet. Gott om märken med hyggliga katalogvärden. Även telegrafmärken, lokala utgåvor och bältespännariana.
gamla formatet. Mestadels södra och mellersta Sverige med en hel del trevliga.
6 visirblad med 200 st stämplar 9-605, blandad kvalitet.
drygt 11.800 kr, vilket är huvudvärdet i lådan. Bunt med enklare försändelser och vykort, julmärken, svenska årssatser mellan 1970-tal och 2008, 3 äldre album med glesa samlingar Sverig[..]
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Ascension, Syda[..]
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Australien, Nya Guin[..]
i massor av äldre pergamynkuvert. Överst också ortsstämplar lagda i separata kuvert efter ort i bokstavsordning. Massor att gå igenom.
i det närmaste komplett i 3 Leuchtturm-album med fickor. 3 sk. omtandad, 6 sk. med vikt hörntand, 8 sk med felande tand, 24 sk omtandad, båda lokalmärkena i gott skick, Vapen med 9-ö[..]
64-sidigt insticksalbum. I albumet sitter också ett hundratal märken med andra motiv. Ett mindre antal dubbletter förekommer.
modernt i 4 album, delvis med många dubbletter, därtill mängder av lösa blad. Inemellan även en del försändelser.
stämplar, FDC etc. En pärm svenska försändelser med en hel del från 1800-talet. FDC samling Island 1939-1980 i pärm. Ett insticks album med mest läsbara till prakt stämplar, äldre-m[..]
med enstaka ostämplade inemellan. Två av samlingarna löper från 1855 till 1969, medan den tredje går från 1858 till 1956. 2 st 4-skillingar, en defekt 24-skilling, hyfsade avsnitt Vapen[..]
Lilla Riksvapnet (1920). Nr 306-307-308 i stor stil. Avstämplat "SKÖVDE LBR 11.2.1929". Vårt första frimärke som såldes i rulle. Inte tidigare känt att dessa märken fanns med kontrol[..]
Totalt 86 serier (de flesta kortserier) samt 24 st block.
med massor att gå igenom. Bör hämtas 45 kg.
med mest från Sverige i 3 album och löst i låda. Inget svenskt silver. Tungt, bör hämtas.
med 6-ringade pärmar. 3 av albumen innehåller en samling Polen **/* med enstaka stämplade inemellan, 2 av albumen en samling Tjeckoslovakien mest stämplat, 2 av albumen en lite glest be[..]
mängder av lösa blad och klipp i låda. Mycket Sverige bla 2 samlingar från Vapentyp och framåt. Även diverse svensk filatelistisk litteratur.
F.47 x 6 + F.46. Okänd enligt Ferdén.
"DERBY AU 29 1840". Märket med tre goda marginaler och reva i kuvertet upptill. Världens första frimärke.
Mest äldre format. Även kopior av tidningsartiklar och diverse historisk information.
försändelser. Den andra halvan består av frimärken O/**/* äldre-modernt från hela världen, mycket lagt i pergamynkuvert men också t.ex dansk nominal för ca 700 DKK. Mycket att gå igenom[..]
Safe-album 1867- 2020 i flyttlåda. Välbesatt förutom de svåraste till 1988, därefter glesare, blad till 2021. Samling ** Åland i Leuchtturmalbum 1975-2006, blad till 2021. Insti[..]
äldre-modernt i 20 album + lösa blad. Restsamlingar och dubblettsamlingar i trevlig blandning med bättre märken inemellan.
klipp Hela världen med mest från Sverige. Överst i lådan mest svenska bruksförsändelser mest 1940-60 talet. Allt avrivet eller ihopsamlat från affärskorrespondens.
Slesvig, Färöarna, Grönland med 7 st olika Pakkeporto, Danska Västindien 1874-1905. Även enklare separat samling Danmark 1851-1945 på SAFE-Dual blad.
i mängder av pergamynkuvert, mest äldre-1970 talet.
består av ett 15-tal tomma insticksalbum med bl a 3 st 64-sidiga, varav två nya inplastade. Resten av lådan innehåller t.ex. ett ungerskt specialalbum "Frimärkets dag 50 år" och även en[..]
En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).
Mycket från Kina och Frankrike.
Intyg F.Obermuller (1981) Mycket vackert märke i en ovanlig nyans. Övre högra hörntanden bruten. Mycket gott exemplar. Facit 25.000 kr.
7 st av brons och 6 st av silver + 2 st 50 kr silvermynt. Högt anskaffningsvärde.
Facit 21.800 kr ++.
(ej Oscar II) i visiralbum. Många Prakt.
fräscht exemplar signerat "BG". Facit 9.000 kr.
med 34 försändelser från 1:a till 3:e viktklassen från utställningssamling, många med bevarad beskrivande text med info om nyanser, viktklasser etc.
i 3 visiralbum samt **/* 1950-80 talet i ytterligare 2 visiralbum. Häften ** i 3 album Nominal drygt 1.500 kr. Album med 500 st moderna LYX stämplade Örebro mest 1980 talet.
från Hela världen, mycket Danmark.
i 7 album med bättre märken inemellan. Blandad kvalitet.
Facit 2000 kr. Som referens medföljer även ett exemplar av Block 38 så som det normalt ser ut.
Mestadels märken från kolonialtiden, men även lite modernare märken från tiden efter att länderna blivit självständiga. Stor mängd och många olika länder representerade. Mycket trevlig [..]