Auktionsobjekt

Avslutat rop
11 500 kr

i visiralbum. Bland de bättre: H29-31, H33CB, H34BC och CB, H35CB, H36CB, H37BC och CB, H40BC Berzelius, H41BC Linné, H43BC samt H52-79. Bra kvalitet. Facit 126.000 kr enligt i[..]

Avslutat rop
1 900 kr

Åland i 4 album 1984-2009 samt Finland i 9 album 1900-2009 inklusive 1 album automathäften.

Avslutat rop
550 kr

Spanien O/**/* äldre till 1930-talet. Gott om märken med hyggliga katalogvärden. Även telegrafmärken, lokala utgåvor och bältespännariana.

Avslutat rop
1 200 kr

gamla formatet. Mestadels södra och mellersta Sverige med en hel del trevliga.

Avslutat rop
2 100 kr

6 visirblad med 200 st stämplar 9-605, blandad kvalitet.

Avslutat rop
4 200 kr

drygt 11.800 kr, vilket är huvudvärdet i lådan. Bunt med enklare försändelser och vykort, julmärken, svenska årssatser mellan 1970-tal och 2008, 3 äldre album med glesa samlingar Sverig[..]

Avslutat rop
11 500 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Ascension, Syda[..]

Avslutat rop
10 500 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Australien, Nya Guin[..]

Avslutat rop
2 300 kr

i massor av äldre pergamynkuvert. Överst också ortsstämplar lagda i separata kuvert efter ort i bokstavsordning. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
12 000 kr

i det närmaste komplett i 3 Leuchtturm-album med fickor. 3 sk. omtandad, 6 sk. med vikt hörntand, 8 sk med felande tand, 24 sk omtandad, båda lokalmärkena i gott skick, Vapen med 9-ö[..]

Avslutat rop
125 kr

64-sidigt insticksalbum. I albumet sitter också ett hundratal märken med andra motiv. Ett mindre antal dubbletter förekommer.

Avslutat rop
1 100 kr

modernt i 4 album, delvis med många dubbletter, därtill mängder av lösa blad. Inemellan även en del försändelser.

Avslutat rop
1 200 kr

stämplar, FDC etc. En pärm svenska försändelser med en hel del från 1800-talet. FDC samling Island 1939-1980 i pärm. Ett insticks album med mest läsbara till prakt stämplar, äldre-m[..]

Avslutat rop
3 400 kr

med enstaka ostämplade inemellan. Två av samlingarna löper från 1855 till 1969, medan den tredje går från 1858 till 1956. 2 st 4-skillingar, en defekt 24-skilling, hyfsade avsnitt Vapen[..]

Avslutat rop
350 kr

Lilla Riksvapnet (1920). Nr 306-307-308 i stor stil. Avstämplat "SKÖVDE LBR 11.2.1929". Vårt första frimärke som såldes i rulle. Inte tidigare känt att dessa märken fanns med kontrol[..]

Avslutat rop
550 kr

Totalt 86 serier (de flesta kortserier) samt 24 st block.

Avslutat rop
600 kr

med massor att gå igenom. Bör hämtas 45 kg.

Avslutat rop
1 600 kr

med mest från Sverige i 3 album och löst i låda. Inget svenskt silver. Tungt, bör hämtas.

Avslutat rop
700 kr

med 6-ringade pärmar. 3 av albumen innehåller en samling Polen **/* med enstaka stämplade inemellan, 2 av albumen en samling Tjeckoslovakien mest stämplat, 2 av albumen en lite glest be[..]

Avslutat rop
500 kr

mängder av lösa blad och klipp i låda. Mycket Sverige bla 2 samlingar från Vapentyp och framåt. Även diverse svensk filatelistisk litteratur.

Avslutat rop
6 000 kr

F.47 x 6 + F.46. Okänd enligt Ferdén.

Avslutat rop
1 700 kr

"DERBY AU 29 1840". Märket med tre goda marginaler och reva i kuvertet upptill. Världens första frimärke.

Avslutat rop
750 kr

Mest äldre format. Även kopior av tidningsartiklar och diverse historisk information.

Avslutat rop
425 kr

försändelser. Den andra halvan består av frimärken O/**/* äldre-modernt från hela världen, mycket lagt i pergamynkuvert men också t.ex dansk nominal för ca 700 DKK. Mycket att gå igenom[..]

Avslutat rop
2 900 kr

Safe-album 1867- 2020 i flyttlåda. Välbesatt förutom de svåraste till 1988, därefter glesare, blad till 2021. Samling ** Åland i Leuchtturmalbum 1975-2006, blad till 2021. Insti[..]

Avslutat rop
1 100 kr

äldre-modernt i 20 album + lösa blad. Restsamlingar och dubblettsamlingar i trevlig blandning med bättre märken inemellan.

Avslutat rop
600 kr

klipp Hela världen med mest från Sverige. Överst i lådan mest svenska bruksförsändelser mest 1940-60 talet. Allt avrivet eller ihopsamlat från affärskorrespondens.

Avslutat rop
2 400 kr

Slesvig, Färöarna, Grönland med 7 st olika Pakkeporto, Danska Västindien 1874-1905. Även enklare separat samling Danmark 1851-1945 på SAFE-Dual blad.

Avslutat rop
400 kr

i mängder av pergamynkuvert, mest äldre-1970 talet.

Avslutat rop
200 kr

består av ett 15-tal tomma insticksalbum med bl a 3 st 64-sidiga, varav två nya inplastade. Resten av lådan innehåller t.ex. ett ungerskt specialalbum "Frimärkets dag 50 år" och även en[..]

Avslutat rop
1 600 kr

En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).

Avslutat rop
2 300 kr

Mycket från Kina och Frankrike.

Avslutat rop
4 800 kr

Intyg F.Obermuller (1981) Mycket vackert märke i en ovanlig nyans. Övre högra hörntanden bruten. Mycket gott exemplar. Facit 25.000 kr.

Avslutat rop
1 300 kr

7 st av brons och 6 st av silver + 2 st 50 kr silvermynt. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
2 000 kr

(ej Oscar II) i visiralbum. Många Prakt.

Avslutat rop
1 100 kr

fräscht exemplar signerat "BG". Facit 9.000 kr.

Avslutat rop
1 500 kr

med 34 försändelser från 1:a till 3:e viktklassen från utställningssamling, många med bevarad beskrivande text med info om nyanser, viktklasser etc.

Avslutat rop
1 000 kr

i 3 visiralbum samt **/* 1950-80 talet i ytterligare 2 visiralbum. Häften ** i 3 album Nominal drygt 1.500 kr. Album med 500 st moderna LYX stämplade Örebro mest 1980 talet.

Avslutat rop
1 000 kr

från Hela världen, mycket Danmark.

Avslutat rop
1 600 kr

i 7 album med bättre märken inemellan. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
800 kr

Facit 2000 kr. Som referens medföljer även ett exemplar av Block 38 så som det normalt ser ut.

Avslutat rop
8 900 kr

Mestadels märken från kolonialtiden, men även lite modernare märken från tiden efter att länderna blivit självständiga. Stor mängd och många olika länder representerade. Mycket trevlig [..]