Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 300 kr

pfennig utgåvan 1880. Frimärkena är insatta i specialboken för samma utgåva. Även 3 ex. av underlag till boken angående Michel nr 45 varav en är en uppdatering, vidare lite annat materi[..]

Avslutat rop
1 300 kr

av lådan, överst motsvarande 9 pergamynlådor med massor av märken från många olika länder i pergamynkuvert, ca 50% från Sverige.

Avslutat rop
1 300 kr

Bl a ingår en komplett 5-stripserie Tre kronor. Total nominal drygt 3000 kr.

Avslutat rop
1 300 kr

mest svenskspråkiga av varierande format, bland de äldre (1870-1930): Familjevännen, Veckan, Svensk Damtidning, Husmodern, Veckojournalen, Såningsmannen, Idun, Strix, Söndags-magasinet [..]

Avslutat rop
1 300 kr

därutöver övrig nominal för drygt 2800 kr. 1950-talet fram till 1990 i form av häften samt lösa märken i ett visiralbum.

Avslutat rop
1 300 kr

+ lösa blad. Äldre-modernt framförallt från USA, Österrike med områden, Italien med kolonier, Frankrike, Norge, Ungern etc.

Avslutat rop
1 300 kr

etc i 2 album, mest äldre-1960 talet. Ett album enbart ca 300-400 st National Wildlife Conservation Stamps (USA) * 1940-1958 med djur och växter som motiv.

Avslutat rop
1 300 kr

med ca 650 st begagnade svarta visirblad.

Avslutat rop
1 300 kr

mängder av lösa blad. Klassiskt-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 300 kr

Många olika länder med massor att gå igenom av främst äldre frimärken.

Avslutat rop
1 300 kr

insticksalbum. 20 av dem innehåller landssamlingar äldre till modernt (många länder representerade) medan övriga 7 album utgörs av en motivsamling djur. Lådan väger drygt 26 kg.

Avslutat rop
1 300 kr

märken, mest 1980-talet. Nominal drygt 750 kr. Därutöver 10 rabatthäften (varav 8 för nordiskt porto) samt 18 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
1 300 kr

Persson brev, mest 1950-60 talet många med utvalda ortsstämplar från mindre orter.

Avslutat rop
1 300 kr

något Åland O/**/* i 4 album + mängder av årssatser tom 2019.

Avslutat rop
1 300 kr

talet med flera kända filmer och kultklassiker.

Avslutat rop
1 300 kr

format, mest topografi.

Avslutat rop
1 300 kr

äldre-modernt i trevlig blandning. del av prismärkt handlarlager i plastfickor.

Avslutat rop
1 300 kr

och kolonier, med mindre del stämplat, i 5 insticksalbum. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 300 kr

2x1978, 2x1974, 2x1973 och 1st 1980.

Avslutat rop
1 300 kr

lösblad och i två välfyllda kartonger med frimärken i pergamynkuvert etc. samt löst. Även liten bunt ** automathäften. Det är de två kartongerna som är det intressanta i den här posten,[..]

Avslutat rop
1 300 kr

instämplad på baksidan. Bra kvalitet. Facit 5000 kr.

Avslutat rop
1 300 kr

Fräscha exemplar med lätt rullade ryggar och små veck.

Avslutat rop
1 300 kr

+ 1 album ortsstämplar och mapp diverse. Även 4 böcker om svenska frimärken och fylld låda med försändelser i botten samt mängder av pergamynkuvert överst.

Avslutat rop
1 300 kr

alla avstämplade med många dubbletter.

Avslutat rop
1 300 kr

visiralbum och två insticksalbum med märken främst från Lilla Riksvapnet till mitten av 1970-talet, dels ingår drygt 190 kompletta häften från Medaljong till 1965 (varav några lite bätt[..]

Avslutat rop
1 300 kr

i 4 album. Mycket Pro Juventute och Pro Patria och även några lite bättre block. Värt en noggrann genomgång för specialsamlaren.

Avslutat rop
1 300 kr

halvmodernt till modernt i 9 album (varav flera visir) och på lösa visirblad. Bl a ingår motivsamlingar fjärilar och djur, Ungern **/* block, Vatikanstaten **/* och Turkiet, Några av al[..]

Avslutat rop
1 300 kr

WWF (17 med Kassett), 3 album ** "Mint stamps of the world" uppsatta på stora blad med vackra motiv från Hela världen, samt 1 album FDC "Flora & Fauna of the world".

Avslutat rop
1 300 kr

av olika typ. Mestadels riktigt modernt material inkl. många block, men även lite äldre, ofta i form av BOB-material. Lådan väger drygt 20 kg.

Avslutat rop
1 300 kr

2001 och 2014. Bra kvalitet, en av katalogerna är t.o.m. oöppnad med plasten kvar.

Avslutat rop
1 300 kr

från Finland "HELSINGFORS 28.6.1882" till "ARVIDSJAUR 5.7.1882". Ett märke av den finska frankeringen har fallit bort.

Avslutat rop
1 300 kr

med innehåll daterat Göteborg 17 augusti 1859.