Auktionsobjekt

Avslutat rop
250 kr

med mycket från Sverige, Äldre-modernt.

Avslutat rop
1 000 kr

"STRAND 26.2.1872" med sidostämpel "BENGTSFORS 27.2.1872" sänt till Åmål.

Avslutat rop
750 kr

närmare 3000 kr. Även en USA-samling O/**/* samt några insticksalbum och pergamynkuvert hela världen, några kuvert med klipp samt diverse PFA-utgåvor etc.

Avslutat rop
2 900 kr

utgivna vykort. Mest TRÄFF och LINDENHAGS Förlag. Mycket trevligt parti.

Avslutat rop
1 100 kr

till modernt i 11 album. Stor andel **/*. Rejäl mängd och bättre märken inemellan.

Avslutat rop
7 000 kr

Klaucke-stämplarna (1871-73) var efterföljare till Hästskostämplarna från Firma d. Julius Klaucke, Solingen. En samling som man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.

Avslutat rop
800 kr

egengjorda förtrycksblad från Vietnam, Laos och Kambodja. Vietnam O/**/* 1946-1999 (glest besatt de första och sista åren), Laos O/**/* 1951-1997, Kambodja stämplat 1951-2001 (glest de [..]

Avslutat rop
1 400 kr

på 8 blad i 6-ringat visiralbum. Totalt ca 190 märken varav en mindre del på klipp. Alla bladen avbildas på hemsidan.

Avslutat rop
2 700 kr

stämplade 1868-1905 på 3 visirblad. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 37.000 kr då endast märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen avbildas på hemsidan.

Avslutat rop
1 100 kr

i visiralbum. Även bra Landstorm med vm.

Avslutat rop
1 400 kr

Börjar med 10 st försändelser "UR BREFLÅDA" inom ram samt "Ur breflåda" rakstämpel i skrivstil (olika storlekar) samt "Lådbref" anteckningar.

Avslutat rop
1 200 kr

av Mats Ingers. Inbunden, 2021, 336 sidor. En guidad visningen av författarens exponat på 128 sidor samt en inledande handbok om Vapenperiodens traditionella filateli och posthistoria 1[..]

Avslutat rop
5 800 kr

utgiven av Harry Wennberg. Häfte, 1922, 20 sidor. Harry Wennberg köpte större delen av Ferrari's Svenska samling, styckade den och sålde allt i en egen auktionskatalog. Vältummat exem[..]

Avslutat rop
2 000 kr

i form av häften, årssatser och lösa märken insatta i olika typer av album. Nominal drygt 7900 kr med mervärde för 30 st rabattfrimärken/Företagspost. Några lite bättre bandmärken ingår[..]

Avslutat rop
17 000 kr

och 1 st 100-rulle. Nominal med dagens portosats 34.500 kr.

Avslutat rop
2 200 kr

+ lösa blad. En del album med mycket få märken. De mer välfyllda med märken från: Sydamerika, USA, Schweiz, Gibraltar, Frankrike etc.

Avslutat rop
1 000 kr

i mängder av album, på lösa visirblad och i 3 askar med pergamynkuvert. Huvuddelen stämplat med bl a mycket bandmärken, t.ex. tusentals 30 öre brun Stående lejon. Bland det ostämplade k[..]

Avslutat rop
3 300 kr

del av stämpel "STOCKHOLM 28.7.1857". Intyg Sjöman (1968) Mycket gott exemplar. Facit 18.000 kr.

Avslutat rop
500 kr

format + ca 200 st försändelser 1890-1950 talet.

Avslutat rop
1 200 kr

visiralbum. Många länder representerade men framför allt mycket från olika Stillahavsöar. Klassiskt till modernt med stor andel **. Enstaka märken från länder utanför samväldet förekomm[..]

Avslutat rop
650 kr

med försändelser i 2 fulla skokartonger samt lösa märken i 2 insticksalbum + lösa blad.

Avslutat rop
700 kr

7 album + lösa blad samt 2 askar, även 20 st äldre urvalshäften med mest enklare märken.

Avslutat rop
600 kr

av EA Rosengren AB för att innehålla Låspatroner för skyddslås till växelkassor. "Får ej öppnas annat än i närvaro av den funktionär som skall innehava och ansvara för patronen". I leve[..]

Avslutat rop
1 200 kr

bl.a DDR samling 1945-1972 i Leuchtturm klämalbum och samling i 3 insticksalbum, mest enklare material. Vidare Sverige Ringtyp till 1983 stpl i 4 insticksalbum, finns dock ** [..]

Avslutat rop
11 000 kr

10 kr (2), 5 kr (10), 2 kr -40 (11), 2 kr -66 (20), 1 kr -41 (36), 1 kr -67 (97), 50 öre äldre (24), 50 öre nyare (73), 25 öre äldre (27), 25 öre nyare (254) samt 10 öre (174) + något u[..]

Avslutat rop
4 000 kr

stämplade "STOCKHOLM 13.12.1857" samt liten del av röd stämpel. Intyg HOW (2008) Äkta sammanhängande par. Fräscht och ovanligt. Facit 36.000 kr.

Avslutat rop
2 700 kr

Schaubekalbum samt separat album ** fyrblock 1936-1969 samt FDC etc 1929-1963 i 3 album, även dubbletter i 2 askar samt kuvert. Något glest på den äldre delen. Presidenter 1890 till 90 [..]

Avslutat rop
6 400 kr

årssatser 1976-2019, men även lite häften och presentsatser etc. Total nominal drygt 22.500 kr med mycket stor andel Sverige Brev, ofta självhäftande. Även mervärde för hela 186 st raba[..]

Avslutat rop
2 100 kr

och ostämplade mest moderna märken samt FDC i diverse, ofta fina, album samt löst och i stor mängd årssatser (framför allt från 1990- och 2000-talet). Bl a ingår drygt 250 finska fixvär[..]

Avslutat rop
2 000 kr

200 kr minnesmynt i vardera 92,5 % silver, totalt 250 gram rent silver med ett nominellt värde av 2000 kr.

Avslutat rop
2 100 kr

äldre-modernt med mycket från Australien, Argentina, Andorra, Sydamerika, Cypern, Kuba, Liberia, Mexiko, Monaco, Nya Zeeland, Vatikanen, Grekland etc.

Avslutat rop
1 500 kr

(ej Oscar II) i visiralbum. Många Prakt.

Avslutat rop
700 kr

två Estettalbum, en samling Island O/* 1876-1977 i ett Estettalbum, en tjock pärm blandat Tyskland med stor mängd märken fördelade på många olika områden samt lite annat, t.ex. fyra för[..]

Avslutat rop
500 kr

med mycket från Sverige. Mest topografi med gratulation etc inemellan.

Avslutat rop
1 000 kr

Sedlar från 1-100 kr med bla 8 st 100 kr och 6 st 50 kr, Nominellt värde 1.725 kr. Mest enklare mynt med några kopparmynt från 1700/1800 talet. Enstaka silvermynt värde ca 350 kr.

Avslutat rop
6 000 kr

10 exemplar av varje häfte, lista medföljer. Ogenomgångna för markeringar etc. Fräsch kvalitet. Facit 2021 ca 103.000 kr.

Avslutat rop
300 kr

stämplade ex Vapen 5 öre grön, ett stämplat ex Vapen 30 öre brun, 2 st stämplade ex Vapen 24 öre orange/gul samt ett ostämplat ex u.g. 3 öre Liggande lejon typ I. De tre sistnämnda märk[..]

Avslutat rop
475 kr

Sverige med 33 st Frimärkshuset samt 6 st Anteba, resten är diverse utländska mest modernt med bla 15 st Corinphila med hårda omslag, 8 st Feldman samt 5 st Spink etc. (34 kg)

Avslutat rop
1 200 kr

mängder av lösa blad, presentsatser, årssatser etc samt lösa märken i 4 askar.

Avslutat rop
2 000 kr

med 12 öre Ringtyp t.14 (F.21) "UDDEVALLA 6.5.1873" sänt till Göteborg. Postal 2.500 kr. Även 12 öre Ringtyp t.13 med anteckning "Retour" "FALKÖPING 28.12.1883" eftersänt till Fritsla.

Avslutat rop
1 600 kr

t.13 (Tj.17) avstämplat "WADSTENA 1.9.1888". Blankett 38 med veck och småskador.

Avslutat rop
2 000 kr

högvalörer: 3x Jaktfalk, 200 kr Svanar, 100 kr Bildsten, 100 kr Slottet. Även ** frimärken 1916-1942 inklusive 14 st BC/CB i 1 album. Resten av lådan innehåller mest modernt Norden med [..]