Auktionsobjekt
med mycket från Sverige, Äldre-modernt.
"STRAND 26.2.1872" med sidostämpel "BENGTSFORS 27.2.1872" sänt till Åmål.
närmare 3000 kr. Även en USA-samling O/**/* samt några insticksalbum och pergamynkuvert hela världen, några kuvert med klipp samt diverse PFA-utgåvor etc.
utgivna vykort. Mest TRÄFF och LINDENHAGS Förlag. Mycket trevligt parti.
till modernt i 11 album. Stor andel **/*. Rejäl mängd och bättre märken inemellan.
Klaucke-stämplarna (1871-73) var efterföljare till Hästskostämplarna från Firma d. Julius Klaucke, Solingen. En samling som man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.
egengjorda förtrycksblad från Vietnam, Laos och Kambodja. Vietnam O/**/* 1946-1999 (glest besatt de första och sista åren), Laos O/**/* 1951-1997, Kambodja stämplat 1951-2001 (glest de [..]
på 8 blad i 6-ringat visiralbum. Totalt ca 190 märken varav en mindre del på klipp. Alla bladen avbildas på hemsidan.
stämplade 1868-1905 på 3 visirblad. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 37.000 kr då endast märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen avbildas på hemsidan.
i visiralbum. Även bra Landstorm med vm.
Börjar med 10 st försändelser "UR BREFLÅDA" inom ram samt "Ur breflåda" rakstämpel i skrivstil (olika storlekar) samt "Lådbref" anteckningar.
av Mats Ingers. Inbunden, 2021, 336 sidor. En guidad visningen av författarens exponat på 128 sidor samt en inledande handbok om Vapenperiodens traditionella filateli och posthistoria 1[..]
utgiven av Harry Wennberg. Häfte, 1922, 20 sidor. Harry Wennberg köpte större delen av Ferrari's Svenska samling, styckade den och sålde allt i en egen auktionskatalog. Vältummat exem[..]
i form av häften, årssatser och lösa märken insatta i olika typer av album. Nominal drygt 7900 kr med mervärde för 30 st rabattfrimärken/Företagspost. Några lite bättre bandmärken ingår[..]
och 1 st 100-rulle. Nominal med dagens portosats 34.500 kr.
+ lösa blad. En del album med mycket få märken. De mer välfyllda med märken från: Sydamerika, USA, Schweiz, Gibraltar, Frankrike etc.
i mängder av album, på lösa visirblad och i 3 askar med pergamynkuvert. Huvuddelen stämplat med bl a mycket bandmärken, t.ex. tusentals 30 öre brun Stående lejon. Bland det ostämplade k[..]
del av stämpel "STOCKHOLM 28.7.1857". Intyg Sjöman (1968) Mycket gott exemplar. Facit 18.000 kr.
format + ca 200 st försändelser 1890-1950 talet.
visiralbum. Många länder representerade men framför allt mycket från olika Stillahavsöar. Klassiskt till modernt med stor andel **. Enstaka märken från länder utanför samväldet förekomm[..]
med försändelser i 2 fulla skokartonger samt lösa märken i 2 insticksalbum + lösa blad.
7 album + lösa blad samt 2 askar, även 20 st äldre urvalshäften med mest enklare märken.
av EA Rosengren AB för att innehålla Låspatroner för skyddslås till växelkassor. "Får ej öppnas annat än i närvaro av den funktionär som skall innehava och ansvara för patronen". I leve[..]
bl.a DDR samling 1945-1972 i Leuchtturm klämalbum och samling i 3 insticksalbum, mest enklare material. Vidare Sverige Ringtyp till 1983 stpl i 4 insticksalbum, finns dock ** [..]
10 kr (2), 5 kr (10), 2 kr -40 (11), 2 kr -66 (20), 1 kr -41 (36), 1 kr -67 (97), 50 öre äldre (24), 50 öre nyare (73), 25 öre äldre (27), 25 öre nyare (254) samt 10 öre (174) + något u[..]
stämplade "STOCKHOLM 13.12.1857" samt liten del av röd stämpel. Intyg HOW (2008) Äkta sammanhängande par. Fräscht och ovanligt. Facit 36.000 kr.
Schaubekalbum samt separat album ** fyrblock 1936-1969 samt FDC etc 1929-1963 i 3 album, även dubbletter i 2 askar samt kuvert. Något glest på den äldre delen. Presidenter 1890 till 90 [..]
årssatser 1976-2019, men även lite häften och presentsatser etc. Total nominal drygt 22.500 kr med mycket stor andel Sverige Brev, ofta självhäftande. Även mervärde för hela 186 st raba[..]
och ostämplade mest moderna märken samt FDC i diverse, ofta fina, album samt löst och i stor mängd årssatser (framför allt från 1990- och 2000-talet). Bl a ingår drygt 250 finska fixvär[..]
200 kr minnesmynt i vardera 92,5 % silver, totalt 250 gram rent silver med ett nominellt värde av 2000 kr.
äldre-modernt med mycket från Australien, Argentina, Andorra, Sydamerika, Cypern, Kuba, Liberia, Mexiko, Monaco, Nya Zeeland, Vatikanen, Grekland etc.
(ej Oscar II) i visiralbum. Många Prakt.
två Estettalbum, en samling Island O/* 1876-1977 i ett Estettalbum, en tjock pärm blandat Tyskland med stor mängd märken fördelade på många olika områden samt lite annat, t.ex. fyra för[..]
med mycket från Sverige. Mest topografi med gratulation etc inemellan.
Sedlar från 1-100 kr med bla 8 st 100 kr och 6 st 50 kr, Nominellt värde 1.725 kr. Mest enklare mynt med några kopparmynt från 1700/1800 talet. Enstaka silvermynt värde ca 350 kr.
10 exemplar av varje häfte, lista medföljer. Ogenomgångna för markeringar etc. Fräsch kvalitet. Facit 2021 ca 103.000 kr.
stämplade ex Vapen 5 öre grön, ett stämplat ex Vapen 30 öre brun, 2 st stämplade ex Vapen 24 öre orange/gul samt ett ostämplat ex u.g. 3 öre Liggande lejon typ I. De tre sistnämnda märk[..]
Sverige med 33 st Frimärkshuset samt 6 st Anteba, resten är diverse utländska mest modernt med bla 15 st Corinphila med hårda omslag, 8 st Feldman samt 5 st Spink etc. (34 kg)
mängder av lösa blad, presentsatser, årssatser etc samt lösa märken i 4 askar.
med 12 öre Ringtyp t.14 (F.21) "UDDEVALLA 6.5.1873" sänt till Göteborg. Postal 2.500 kr. Även 12 öre Ringtyp t.13 med anteckning "Retour" "FALKÖPING 28.12.1883" eftersänt till Fritsla.
t.13 (Tj.17) avstämplat "WADSTENA 1.9.1888". Blankett 38 med veck och småskador.
högvalörer: 3x Jaktfalk, 200 kr Svanar, 100 kr Bildsten, 100 kr Slottet. Även ** frimärken 1916-1942 inklusive 14 st BC/CB i 1 album. Resten av lådan innehåller mest modernt Norden med [..]