Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 000 kr

Märken från 1860- till 1990-talet med en del trevliga klassiska märken från framför allt kolonierna. De moderna märkena är ofta **.

Avslutat rop
500 kr

pergamynkuvert med tusentals märken från diverse länder. Resten av lådan består av märken i olika insticksalbum och små askar etc. samt några buntar med vykort hela världen.

Avslutat rop
1 900 kr

andel **/*, bl a ingår ett hundratal ** finska fixvärdesmärken. Även fixvärdesmärken från Åland samt samlingsvärda finska märken såsom stortandade och ett ostämplat Zeppelinpåtryck från[..]

Avslutat rop
800 kr

100 kr (1), 50 kr (1), 2 kr (1), 1 kr äldre (5), 1 kr nyare (8), 50 öre (3), 25 öre äldre (22), 10 öre (164). Även 5 och 10 kr sedlar 5 av varje samt låda med diverse svenska koppar[..]

Avslutat rop
8 000 kr

i Verbis album. 3 Skilling (Luckfyllare med saknat hörn, inklippt i högra marginalen) 3x 4 Skilling ett med intyg sjöman F.2i ultramaringrå, 6 Skilling Vacker luckfyllare "WEXIÖ 27.3[..]

Avslutat rop
1 800 kr

papper etc på Gustaf V en Face, Gustaf II Adolf, Gustaf Vasa, Stående Lejon, Postemblem och Profil vänster. Delvis många dubbletter.

Avslutat rop
4 800 kr

inemellan. Samlingen är mestadels monterad så att det på varje visirblad sitter en och endast en serie, vilket kan innebära allt från ett enstaka märke till ett fullt visirblad. Halvm[..]

Avslutat rop
2 500 kr

Från 1850 till ca: 1920 i två Visiralbum. Delvis många dubbletter, nyanser etc. Bättre märken inemellan. Blandad kvalitet och eventuellt något eftertryck eller förfalskning. Även lite o[..]

Avslutat rop
11 500 kr

flera bättre märken i 3 visiralbum med vardera Asien, Oceanien, Amerika+Europa. Bra Australienska Stater, Indien med stater, Kanada samt Västindien och specialsamling Malta i 2 in[..]

Avslutat rop
950 kr

i 7 visiralbum med mycket uppstämplad LYX på det moderna. Även 3 separata restsamlingar Vapentyp-modernt.

Avslutat rop
23 000 kr

i 2 insticksalbum A-Å, med mycket Prakt-LYX. Bland de bättre: F25 och L5 Boaryd, F20 Bolmstad, Tj5 Dänningelanda, F25 Gunghult, F57 Hynnenäs, F25 Prestorp, F21 Snärshult, F21 och F22 Ör[..]

Avslutat rop
1 400 kr

USA-samling i insticksalbum, drygt 40 urvalshäften nästan bara Tyskland (Reich, Bundes, Berlin etc.), frimärken HV på svarta visirblad, proppad låda med vykort och försändelser, bunt me[..]

Avslutat rop
22 000 kr

blad i album. Börjar med 4+8 Skilling t.14 * samt 3+16 Sk t.12,5 *. Bra urval Aur-valörer, Prir F.36 stämplat. Från 1902 och framåt mest **, komplett Christian IX, Två Kungar och Chris[..]

Avslutat rop
8 200 kr

Falzlos-album. Märken från Baden, Bergedorf, Braunschweig, Bremen, Hamburg, Hannover, Helgoland, Lübeck, Norddeutscher Postbezirk, Oldenburg (även flera helark i nytryck), Preussen, Sac[..]

Avslutat rop
7 200 kr

med en hel del trevligt material. Inte minst finns ett stort antal vackra stämplar, både på äldre märken och uppstämplad lyx, inte sällan från Västergötland. Även ett flertal BC-/CB-par[..]

Avslutat rop
11 500 kr

i 6 lådor. Prismärkta, plastade och klara för försäljning. Mest Sverige topografi av äldre format, inemellan även lite modernare kort.

Avslutat rop
9 900 kr

från framför allt Brittiska samväldet. Nästan allt **/*.

Avslutat rop
500 kr

Ringtyp-modernt med mycket i Prakt/Lyxkvalitet.

Avslutat rop
4 600 kr

modernt i 19 insticksalbum + lösa blad. Samlat utan någon större organisation, riktigt bra märken bredvid enklare märken. Svenska Ortsstämplar. Fyndchanser.

Avslutat rop
15 500 kr

Kungen/Silvia. Många olika orter på bruksmärken 1975-2019. Lågt utrop.

Avslutat rop
9 200 kr

1996-2013 i två DAVO-album. Bra Aur-valörer med flera dyra **, ett par bättre I GILDI **, Christian IX komplett med alla de dyraste **, även Två kungar komplett med alla de dyraste **, [..]

Avslutat rop
7 200 kr

egenmonterade blad i 3 album. Blandat O/**/* i början och från 1920 mest **/*. Börjar med nr 1 12-streck stpl samt ringstämpel "14" Arendal, Överkomplett Oscar I, Bra vapentyp, Post[..]

Avslutat rop
3 100 kr

äldre-modernt i 8 album + löst i plastficka samt folder med Ransoneringskuponger. Flera bättre tyska filatelistiska brev (Zeppelin, Wagner, Olympiad, Hitler block etc) och FDC, mycket a[..]

Avslutat rop
1 100 kr

nya visirblad (mest 8:or) samt halva lådan fylld med nya Leuchtturmblad med fickor 2012-2021 för flera Nordiska länder.

Avslutat rop
6 200 kr

Delvis mycket glest besatta men sammanlagt många märken. Även samling Canada i 3 album O/* Klassiskt-modernt, även lösa blad, bunt försändelser och lösa märken i ask. Samling Nya Zealan[..]

Avslutat rop
14 000 kr

på 15 st lösa Verbisblad. Nästan alla märken med utvalda vackra stämplar, Många Prakt/Lyx. 3x 4 Skilling, 6 Skilling och 8 Skilling, överkomplett Vapentyp, Ringtyp, Stora Tjänste och Os[..]

Avslutat rop
33 000 kr

1800-talet. Delvis utställningsmonterad, oftast med detaljrika beskrivningar av "Routes & Rates". Ex Gunnar Nilsson med flera objekt med beskrivningar av Kersti & Bertil Larsson.

Avslutat rop
1 900 kr

med mycket från Brittiska samväldet i 12 album + ask tvättat samt påse med klipp.

Avslutat rop
7 400 kr

Det första albumet innehåller till större delen en samling Bayern. Mängder med kvadrater i olika nyanser etc. och även i övrigt välbesatt, inte sällan med både stämplade och ostämplade [..]

Avslutat rop
400 kr

i plastlådor fulla med pergamynkuvert i ordning efter Facit nummer.

Avslutat rop
19 000 kr

omfattande utgåvorna Oscar II, Tvåfärgad siffertyp, Lilla Riksvapnet, Medaljong, Landstorm I-III, Luftpost och bandmärken. Många av märkena är nyanserade och det förekommer även mängder[..]

Avslutat rop
2 300 kr

Utvalda stämplar, parkombinationer och 2 försändelser. På slutet 3 st 12 öre Vapentyp med räfflat papper.

Avslutat rop
3 000 kr

Chans på stämplar och varianter med massor att gå igenom.

Avslutat rop
63 000 kr

Koppartryck. Duken spändes över cylindern på Marinonitryckpressen som användes för tryck av denna utgåva. Ytterst ovanligt objekt.

Avslutat rop
2 600 kr

1856-1999 i tre Lindner Falzlos-album. Nr 1 nytryck, nr 2 bläckmakulerad, Stortandade i något blandad kvalitet. Bra fyrtaliga (Köpenhamnstrycket dock av luckfyllarkvalitet) etc. Från ca[..]

Avslutat rop
19 000 kr

3-skilling, 4 x 4-skilling, 6-skilling (en mycket kort tand), 8-skilling, båda lokalmärkena, Vapen, Liggande lejon och Ringtyp överkompletta med flera vackra stämplar, Stora och små tjä[..]

Avslutat rop
3 100 kr

från 1 öre till 5 kr uppsatta i 6 album och samlade årtalsvis, samt löst i 4 lådor. Även några sedlar hela världen inklusive svenska från 5 kr till 100 kr.