Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 300 kr

10 album + lösa blad.

Avslutat rop
1 300 kr

från Hela Världen. 2 Visiralbum med försändelser mest med flygpost och minnespost, även lite klassiskt Ryssland. 2 st ILIS minnespost Rek. finns i denna post. (eftersökt) Frimärken fr[..]

Avslutat rop
1 300 kr

på brev med innehåll daterat 12 mars 1853. Avstämplat "MAR 12 NEW ORLEANS" och sänt till Kingston med suddig ankomststämpel.

Avslutat rop
1 300 kr

"STOCKHOLM 13.2.1876" med lösenstämpel och anteckningar. Enda kända ?.

Avslutat rop
1 300 kr

1859-1982. Trevlig samling med en del bättre klassiskt.

Avslutat rop
1 300 kr

ca 1930 i visiralbum. Flera bättre märken, t.ex. pundmärket Mi 118 A (€450) som dock har några skönhetsfläckar. I övrigt mestadels bra kvalitet. Högt katalogvärde. Hela samlingen avbild[..]

Avslutat rop
1 300 kr

större instickskort. Förutom Riket även t.ex. Saar, Memel, Danzig, kolonier, tysk post i Kina m.m. Blandat O/**/*.

Avslutat rop
1 300 kr

7 st av brons och 6 st av silver + 2 st 50 kr silvermynt. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
1 200 kr

(F.13), båda utan gummering.

Avslutat rop
1 200 kr

omvänd inhäftning. CB med 4 kontrollnr-siffror och C med den femte matchande kontrollnummersiffran. Äkta par. Litet riss i högra sidan av bägge omslagen. Facit 18.500 kr ++

Avslutat rop
1 200 kr

dubbletter. 1 blad Gustaf V en Face + Gustaf II Adolf (bl a F.149A Agry 5-strip med ändremsa, 149C fyrblock) och 6 blad Gustaf V Profil vänster (F.184 par, 190 etc.). Facit totalt 4[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Nr 1-13, 15-18, 21-24 varav nr 1,2,23,24 är 1:a tryckningar resterande nummer tryckta 1971-1979, de flesta i mycket bra kvalitet (nr 7 och 8 dock med lösa sidor) Även album Hergés ark[..]

Avslutat rop
1 200 kr

6 Skilling Banco luckfyllare (tunn fläck), 9 öre vapentyp * (omgummerad), 3 öre Liggande Lejon (F.14B) * omgummerad, 50 öre Stora Tjänste (Tj9) * tunn fläck, 1 kr Oscar II * med prakt[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Vapentyp-modernt i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 200 kr

4 samlaralbum med lösa samlarbilder/sidor för åren 1950-53 + 9 mappar med lösa blad. Även 124 st hela tidningar 1950-60 talet, oftast i bra kvalitet. Vackra omslagsillustrationer och sa[..]

Avslutat rop
1 200 kr

i äldre Schaubek album med några dubblettblad på slutet.

Avslutat rop
1 200 kr

Schaubekalbum med egenmonterade fickor. Trevlig samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
1 200 kr

+ lösa blad. Mycket Frankrike, Holland, Belgien med något Schweiz samt blandat i 2 album. Äldre-modernt med flera olika landssamlingar. Massor att gå igenom.

1 200 kr

Födelsedagspresent tacksamt mottagen, som jag nu gärna låter gå vidare ut i världen, tyvärr kan jag inte stampa på den utan personskada.

Avslutat rop
1 200 kr

Några lite bättre märken ingår. Från 1960-talet och framåt är nästan allt *. I samlingen ingår även lite Slesvig, Danska Västindien och Grönland med flera lite bättre märken.

Avslutat rop
1 200 kr

lite bättre märken ingår, t.ex. 21 st skillingmärken. Från 1960 och framåt nästan bara *.

Avslutat rop
1 200 kr

stämplar, FDC etc. En pärm svenska försändelser med en hel del från 1800-talet. FDC samling Island 1939-1980 i pärm. Ett insticks album med mest läsbara till prakt stämplar, äldre-m[..]

Avslutat rop
1 200 kr

äldre-modernt med separata album även för Australien, USA, Kanada och samväldet. Totalt 13 album + lösa märken i plastfickor.

Avslutat rop
1 200 kr

med frimärken i 6 album, 3 askar häften och lösa blad. Massor av dubbletter av mest lägre valörer samt en bunt försändelser. Helt oräknad hög nominal.

Avslutat rop
1 200 kr

40 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
1 200 kr

med enstaka modernare märken. På slutet även lite kolonier. Trevlig klassisk del med bättre valörer inemellan.

Avslutat rop
1 200 kr

delvis med många dubbletter, nyanser, stämplar. På slutet även något Georgien, Wenden, Ukraina, Armenien, Thrakien, Tannu-Touva.

Avslutat rop
1 200 kr

Mest stämplade singelmärken och serier. Sport i 8 album, Konst i 12 album, Båtar i 3 album samt Djur i 1 album + mängder av lösa visirblad i 3 mappar. Diverse motiv i 6 album + 1 mapp m[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Sverige O/**/* (även lokalpost) i olika typer av album och på lösblad. Många 12 öre Vapen och en hel del Ringtyp. Bland det ostämplade dels några lite bättre märken, dels lite nominal, [..]

Avslutat rop
1 200 kr

Allt från lösa märken, till pergamynkuvert och visirkort. Äldre-modernt med massor att gå igenom och sortera.

Avslutat rop
1 200 kr

halvmodernt i ett par album och på mängder av lösblad. Stor mängd och bra variation med några lite bättre märken inemellan. Även mindre mängd försändelser.

Avslutat rop
1 200 kr

Låda med ett par hundra svenska häften 1920- till 1980-tal, några av dem inkompletta och många med kulspetsnoteringar på omslaget, ett album Sverige **/* med bl a 24 st ** BC-/CB-par, e[..]

Avslutat rop
1 200 kr

exemplar med fastsättare i marginalen, 3 öre dock *, alla med posthorn eller marginalvm.

Avslutat rop
1 200 kr

i 2 gröna Leuchtturmalbum med fickor. I början mest stämplat tom 1929, från 1930-2009 mest **/*. Även 5 andra album + mängder av lösa blad med dubbletter, lite FDC, häften etc.

Avslutat rop
1 200 kr

Estland ** 1991-2008, Litauen ** 1990-2008 samt Lettland ** 1991-2008. I vars ett blått Leuchtturm album med fickor och kassett. Fräsch kvalitet.

Avslutat rop
1 200 kr

gamla formatet samt i separat album 68 vykort Borås, varav 53 avbildar Allégatan. Även här idel gamla formatet. Många trevliga kort.

Avslutat rop
1 200 kr

Album Finland, Danmark och DWI, Arkivlåda med märken i pergamynkuvert, Album med England inklusive 1 Penny Black + något samväldet, Danskt ** helark 50x 4,50 kr, 30 st ** årssatser Norg[..]

Avslutat rop
1 200 kr

visiralbum. Många länder representerade men framför allt mycket från olika Stillahavsöar. Klassiskt till modernt med stor andel **. Enstaka märken från länder utanför samväldet förekomm[..]

Avslutat rop
1 200 kr

land för land i välfyllt visiralbum.