Auktionsobjekt
av Claes Hederstierna. 2021, häftad, 64 sidor.
klipp Hela världen med mest från Sverige. Överst i lådan mest svenska bruksförsändelser mest 1940-60 talet. Allt avrivet eller ihopsamlat från affärskorrespondens.
(ej Oscar II) i visiralbum, Många prakt.
gröna Leuchtturm-album med fickor. Mycket välbesatt samling med i det närmaste komplett klassisk del. Rekommenderas.
(2 cent) till Malmö. Lösen betald med 2x 2 öre Lilla Riksvapnet samt 2x 10 öre Medaljong, alla märkena makulerade med lila rakstämpel "Lösen erlagd." Ankomststämplad Malmö 20.2.12. Vack[..]
med förtryck för olika tyska områden, Bund till 1971, Riket till 1933 och en hel del besittningar, omröstnings områden och zoner. Utmärkta album att samla vidare i. Även 5 insticks albu[..]
avstämplade "MJÖLBY 16.4.1871", "WENERSBORG 6.2.1872", "BORÅS 8.4.1859", Fyrkantsstämpel "PHILIPSTAD 5.10.1861", "MOTALA 23.12.1865", "STOCKHOLM 14.6.1861" med märket i grönaktigt blå n[..]
"NORDMALING 22.6.1864". F.10 e Klar Gulorange.
Åland i 4 album 1984-2009 samt Finland i 9 album 1900-2009 inklusive 1 album automathäften.
samt uppsatt i 4 album. Massor att gå igenom. Även separat äldre album "Herbarium" med torkade och pressade växter.
Västergörland och Bohuslän. Alla från Lindenhags förlag i Göteborg som en del av deras arkiv. Oftast oanvända vykort i superb kvalitet, delvis med flera dubbletter och varianter.
på brev med innehåll daterat 12 mars 1853. Avstämplat "MAR 12 NEW ORLEANS" och sänt till Kingston med suddig ankomststämpel.
"MALMÖ 26.9.1875" sänt till Ystad. Facit 8.000 kr.
gröna Leuchtturm album med fickor. Börjar med 4+8 Skilling sedan välfyllt ända till slutet, inemellan enstaka vackra stämplar. Trevlig grundsamling att förbättra uppsatt i fräscha album[..]
vykort, mest A6 med en del äldre inemellan, i 2 lådor. Botten av flyttlådan är fylld med ca 500 st moderna utländska vykort.
lösa blad. Restsamlingar i delvis fyllda album. Massor att gå igenom.
i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom i flera restsamlingar.
handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.
+ lösa blad samt låda med äldre tyska klipp. Samlingar och restsamlingar med mycket att gå igenom.
i mängder av pergamynkuvert, mest äldre-1970 talet.
i visiralbum. Bland de bättre: H29-31, H33CB, H34BC och CB, H35CB, H36CB, H37BC och CB, H40BC Berzelius, H41BC Linné, H43BC samt H52-79. Bra kvalitet. Facit 126.000 kr enligt i[..]
svenska vykort med militäranknytning, alla av gamla formatet. Mestadels bilder av kasernbyggnader men även vyer från fältövningar och bilder på krigsfartyg etc. Enstaka tecknade, varav [..]
F.47 x 6 + F.46. Okänd enligt Ferdén.
i 3 st Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Inemellan även mindre mängd **/*. Några Vapentyp och Liggande lejon, välbesatt Ringtyp (om än ej komplett), Landstorm utom de tre svår[..]
Lite oorganiserat monterat men en hel del intressant material - många kompletta serier, postfriska arkdelar och några lite bättre märken, t.ex. Aunus 1 mark *. Högt katalogvärde.
av SFF. Helt läderinbunden specialutgåva numrerat exemplar 152/200, 1936, 238 sidor. Fräscht exemplar med lätta avskavningar på ryggen.
av Anders Lundgren. Inbunden, 2024, 600 sidor. Boken beskriver Posthistoria och Poststämplar använda både vid de drygt 220 fasta postanstalterna samt på Ångbåts, Järnväg och Lantbre[..]
Bl a ingår en komplett 5-stripserie Tre kronor. Total nominal drygt 3000 kr.
i 10 album + lösa blad. Mest **/* tom 1980-talet. Oräknad nominal. Massor att gå igenom.
på lösa blad och löst i lådor samt massor av pergamynkuvert. Allt huller om buller i välfylld flyttlåda.
i 16 album + mängder av lösa blad.
pärmar på egenmonterade blad. Första pärmen med Kina, mest äldre men märken fram till 1980 talet förekommer. Pärm två innehåller bla: Indien, Japan, Korea, Thailand, Laos och Indonesie[..]
P4 med mycket svag stämpel. Facit 6.000 kr.
Nederländerna med kolonier. Även ett album hela världen med delvis trevligt innehåll, en samling Storbritannien med bl a en del ** modernt, ett mindre album med block hela världen, en l[..]
lot med 4 st helsaker med minnespoststämpel från Invigningen "GÖTEBORG 30.V.25" varav 2 olika placeringskort adresserade till Överkontrollör Holmberg och Överpostmästaren Holmberg.
avtryck på litet brevomslag adresserat till Marstrand. Typ 2 känd 1721-1722. Postal 15.000 kr.
i välfylld flyttlåda med 2 st fullpackade skolådor samt lösa försändelser i buntar. Mest 1900-talet med massor att gå igenom.