Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 200 kr

mest 1980- till 1990-tal. Mervärde för 16 st rabattfrimärken. Även diverse frimärken hela världen i några album och i kuvert samt 2 st 6-ringade visirpärmar, varav ett med lite tomma vi[..]

Avslutat rop
1 200 kr

i strip om 10 märken med en avslutande tab på bägge sidor, 1 strip med en dubbel perforering. Totalt 4 strip med 40 st märken.

Avslutat rop
1 200 kr

tjockare insticksalbum från klassiskt till modernt långt in på 2000-talet. Tillkommer en trevlig bunt FDC och diverse presentfoldrar och årssatser.

Avslutat rop
1 200 kr

Bla 3 st HA1 med 1 st rättvänd inhäftning, HA 2 x 4 etc. Delvis uppsorterat med registerkort och anteckningar på pergamynkuvert.

Avslutat rop
1 200 kr

äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.

Avslutat rop
1 200 kr

i 12 album + lösa blad, delvis med många dubbletter.

Avslutat rop
1 200 kr

i välfylld flyttlåda med 2 st fullpackade skolådor samt lösa försändelser i buntar. Mest 1900-talet med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 200 kr

Det bästa i lådan är en mycket välbesatt samling O/* 1918-1975 i ett Schaubek-album. Vidare ingår två separata samlingar i vardera två album, ett album med bara block, ett album med bl [..]

Avslutat rop
1 200 kr

i 13 album. Ofta 1 eller 2 länder per album från: Algeriet, UPU, Grekland, Holland, Australien, Kanada, Monaco, Luxemburg, Liechtenstein.

Avslutat rop
1 200 kr

mängder av lösa blad. Mycket att gå igenom och stor variation.

Avslutat rop
1 200 kr

tre tjocka och välfyllda 6-ringade visiralbum. Många tusen olika märken med bättre inemellan. Den klassiska delen i blandad kvalitet. En hel del **/*.

Avslutat rop
1 200 kr

Trevliga samlingar från klassiskt till ca år 2000 (Norge). En del lite bättre har setts, bra samlingar att samla vidare på.

Avslutat rop
1 200 kr

tre visiralbum. Gott om lite bättre märken och serier, bl a flera dyra klassiska. Även BOB med t.ex. många järnvägsmärken.

Avslutat rop
1 200 kr

gamla formatet. Mestadels södra och mellersta Sverige med en hel del trevliga.

Avslutat rop
1 200 kr

Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 200 kr

med i första hand en välbesatt samling O/**/* 1918-1992 på egengjorda förtrycksblad. Flera lite bättre märken, men de allra dyraste saknas. Albumbladen för den klassiska delen är delvis[..]

Avslutat rop
1 200 kr

bl.a DDR samling 1945-1972 i Leuchtturm klämalbum och samling i 3 insticksalbum, mest enklare material. Vidare Sverige Ringtyp till 1983 stpl i 4 insticksalbum, finns dock ** [..]

Avslutat rop
1 200 kr

mängder av lösa blad, presentsatser, årssatser etc samt lösa märken i 4 askar.

Avslutat rop
1 200 kr

med tydlig stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1972) Övre högra hörntand bruten, vänstra smal.

Avslutat rop
1 200 kr

form av 2 stämplade samlingar som delvis överlappar varandra 1851-1987. Bl.a. Dybböl Mölle 4-block stpl. 2 serier Slesvig *, 2 insticksböcker **/*/O (även bra nominal), ett insti[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Oscar II-Medaljong + St. Tjänste. På slutet även ca 300 st klipp med Järnvägsstämplar.

Avslutat rop
1 200 kr

stämplat "STOCKHOLM 4.12. 222.TUR". Facit 11.000 kr.

Avslutat rop
1 200 kr

Landstorm och Små tjänste.

Avslutat rop
1 200 kr

Lite oorganiserat monterat men en hel del intressant material - många kompletta serier, postfriska arkdelar och några lite bättre märken, t.ex. Aunus 1 mark *. Högt katalogvärde.

Avslutat rop
1 200 kr

Börjar med 3 vackra underfrankerade trycksaker "Open Circular" 1866-69 + 6 andra brev 1856-1863 med lösennoteringar.

Avslutat rop
1 200 kr

1936-1963 + 1988-2014 i 6 album + Maximikort nr 1-152 på lösa visirblad. Även 1 album stämplade block och parkombinationer samt 2 album **/*/(*) med häften 1940-1970 talet och lösa märk[..]

Avslutat rop
1 100 kr

Leuchtturm Classic med kassetter, alla blad med fickor. Många luckor i början och mest enklare märken, mer välfyllt från 1950-talet och framåt. Från 1978 mycket uppstämplat LYX mest Göt[..]

Avslutat rop
1 100 kr

dubbletter i 8 tjocka och välfyllda (ofta med överlapp) visiralbum. Märken från 1938 till en bra bit in på 2010-talet. Enorm mängd, och visirbladen ser ut att i allmänhet vara i bra ski[..]

Avslutat rop
1 100 kr

svenska sedlar 5-100 kr (Nominal 330 kr). Liten ask med silvermynt 10 öre - 50 kr med oräknat silvervärde (182 gram).

Avslutat rop
1 100 kr

äldre till modernt. Även ett mindre insticksalbum med märken. Mest stämplat men även lite **/*. I lådan finns också två tomma insticksalbum och en visirpärm med några tomma visirblad.

Avslutat rop
1 100 kr

äldre-modernt i 20 album + lösa blad. Restsamlingar och dubblettsamlingar i trevlig blandning med bättre märken inemellan.

Avslutat rop
1 100 kr

lösa blad samt häften och ark i låda. Samlingar främst från Spanien, Portugal med kolonier, Holland, Luxemburg, Österrike, Italien etc. Vissa album med ett fåtal märken.

Avslutat rop
1 100 kr

lösa blad. Restsamlingar i delvis fyllda album. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 100 kr

modernt i 4 album, delvis med många dubbletter, därtill mängder av lösa blad. Inemellan även en del försändelser.