Auktionsobjekt
mest 1980- till 1990-tal. Mervärde för 16 st rabattfrimärken. Även diverse frimärken hela världen i några album och i kuvert samt 2 st 6-ringade visirpärmar, varav ett med lite tomma vi[..]
i strip om 10 märken med en avslutande tab på bägge sidor, 1 strip med en dubbel perforering. Totalt 4 strip med 40 st märken.
tjockare insticksalbum från klassiskt till modernt långt in på 2000-talet. Tillkommer en trevlig bunt FDC och diverse presentfoldrar och årssatser.
Bla 3 st HA1 med 1 st rättvänd inhäftning, HA 2 x 4 etc. Delvis uppsorterat med registerkort och anteckningar på pergamynkuvert.
äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.
i 12 album + lösa blad, delvis med många dubbletter.
i välfylld flyttlåda med 2 st fullpackade skolådor samt lösa försändelser i buntar. Mest 1900-talet med massor att gå igenom.
Det bästa i lådan är en mycket välbesatt samling O/* 1918-1975 i ett Schaubek-album. Vidare ingår två separata samlingar i vardera två album, ett album med bara block, ett album med bl [..]
i 13 album. Ofta 1 eller 2 länder per album från: Algeriet, UPU, Grekland, Holland, Australien, Kanada, Monaco, Luxemburg, Liechtenstein.
mängder av lösa blad. Mycket att gå igenom och stor variation.
tre tjocka och välfyllda 6-ringade visiralbum. Många tusen olika märken med bättre inemellan. Den klassiska delen i blandad kvalitet. En hel del **/*.
Trevliga samlingar från klassiskt till ca år 2000 (Norge). En del lite bättre har setts, bra samlingar att samla vidare på.
tre visiralbum. Gott om lite bättre märken och serier, bl a flera dyra klassiska. Även BOB med t.ex. många järnvägsmärken.
gamla formatet. Mestadels södra och mellersta Sverige med en hel del trevliga.
med i första hand en välbesatt samling O/**/* 1918-1992 på egengjorda förtrycksblad. Flera lite bättre märken, men de allra dyraste saknas. Albumbladen för den klassiska delen är delvis[..]
bl.a DDR samling 1945-1972 i Leuchtturm klämalbum och samling i 3 insticksalbum, mest enklare material. Vidare Sverige Ringtyp till 1983 stpl i 4 insticksalbum, finns dock ** [..]
mängder av lösa blad, presentsatser, årssatser etc samt lösa märken i 4 askar.
med tydlig stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1972) Övre högra hörntand bruten, vänstra smal.
form av 2 stämplade samlingar som delvis överlappar varandra 1851-1987. Bl.a. Dybböl Mölle 4-block stpl. 2 serier Slesvig *, 2 insticksböcker **/*/O (även bra nominal), ett insti[..]
Oscar II-Medaljong + St. Tjänste. På slutet även ca 300 st klipp med Järnvägsstämplar.
stämplat "STOCKHOLM 4.12. 222.TUR". Facit 11.000 kr.
Landstorm och Små tjänste.
Lite oorganiserat monterat men en hel del intressant material - många kompletta serier, postfriska arkdelar och några lite bättre märken, t.ex. Aunus 1 mark *. Högt katalogvärde.
Börjar med 3 vackra underfrankerade trycksaker "Open Circular" 1866-69 + 6 andra brev 1856-1863 med lösennoteringar.
1936-1963 + 1988-2014 i 6 album + Maximikort nr 1-152 på lösa visirblad. Även 1 album stämplade block och parkombinationer samt 2 album **/*/(*) med häften 1940-1970 talet och lösa märk[..]
Leuchtturm Classic med kassetter, alla blad med fickor. Många luckor i början och mest enklare märken, mer välfyllt från 1950-talet och framåt. Från 1978 mycket uppstämplat LYX mest Göt[..]
dubbletter i 8 tjocka och välfyllda (ofta med överlapp) visiralbum. Märken från 1938 till en bra bit in på 2010-talet. Enorm mängd, och visirbladen ser ut att i allmänhet vara i bra ski[..]
svenska sedlar 5-100 kr (Nominal 330 kr). Liten ask med silvermynt 10 öre - 50 kr med oräknat silvervärde (182 gram).
äldre till modernt. Även ett mindre insticksalbum med märken. Mest stämplat men även lite **/*. I lådan finns också två tomma insticksalbum och en visirpärm med några tomma visirblad.
äldre-modernt i 20 album + lösa blad. Restsamlingar och dubblettsamlingar i trevlig blandning med bättre märken inemellan.
lösa blad samt häften och ark i låda. Samlingar främst från Spanien, Portugal med kolonier, Holland, Luxemburg, Österrike, Italien etc. Vissa album med ett fåtal märken.
lösa blad. Restsamlingar i delvis fyllda album. Massor att gå igenom.
modernt i 4 album, delvis med många dubbletter, därtill mängder av lösa blad. Inemellan även en del försändelser.