Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 100 kr

i visiralbum. Många praktstämplar och flera orter i dubblett.

Avslutat rop
1 100 kr

massor av lösa märken i drygt 12 askar/lådor samt 2 album etc. Äldre-modernt i trevlig blandning.

Avslutat rop
1 100 kr

Huvudsamlingar Danmark ** 1961-1985, Norge stämplat 1856-1980 talet samt Island. Utöver dessa även dubbletter.

Avslutat rop
1 100 kr

i 2 insticksalbum. Läsbart-uppstämplad LYX.

Avslutat rop
1 100 kr

insticksalbum. Ingenting alltför märkvärdigt men nominalen uppgår till drygt 3000 kr med mervärde för en hel del rabattfrimärken. I lådan ingår också ett album helgmärken samt 3 tomma i[..]

Avslutat rop
1 100 kr

i visiralbum. Börjar med 3 ryska märken avstämplade i Polen fortsätter delvis glest och delvis med flera dubbletter med bättre märken inemellan. på slutet Port gdansk etc. Trevlig samli[..]

Avslutat rop
1 100 kr

(F.19-27) Facit 10.000 kr.

Avslutat rop
1 100 kr

F.173-188, dels fyrblock av alla tre Zeppelinpåtrycken (F.162-164), dels ett fyrblock av F.115 Frederik VIII 10 aur röd. I Alltingetserien har 1 kr-valören ett litet hörnveck medan 5 kr[..]

Avslutat rop
1 100 kr

och en samling 1858-1992 på Facit förtrycksblad, vidare liten samling häften på visirblad bl.a 2 rabatthäften. Även en massa frimärken i plastfickor och pergamynkuvert, en del utländ[..]

Avslutat rop
1 100 kr

fräscht exemplar signerat "BG". Facit 9.000 kr.

Avslutat rop
1 100 kr

ca 110 st ortsstämplar på försändelser och postala dokument. Prismärkta upp till 200 kr. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 100 kr

inklusive stater och områden 1869-2000 i 2 lådor samt buntar med ca 200 st försändelser från Schweiz.

Avslutat rop
1 100 kr

albumblad. 2x 4 Skilling, 3 öre brun lokal, komplett vapentyp och Liggande lejon, bra urval av Ringtyp och Lösen, Föreningen komplett och Kongressen till 2 kr. Mycket blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 100 kr

på litet klipp "STRÖMSHOLM 28.8.1861".

Avslutat rop
1 100 kr

Praktstämplat "UMEÅ 2.12.1863". Praktexemplar.

Avslutat rop
1 100 kr

2 plomberade kilovaror 1977+1978, Några 100 försändelser klassiskt-modernt bla bunt E-journaler, Några ** presentsatser och häften med Nominal drygt 150 kr, spännande stor låda O-län me[..]

Avslutat rop
1 100 kr

i botten med några utländska silvermynt. Överst i separat låda Svenska silvermynt: 100 kr Minnesmynt (5), 50 kr (2), 2 kr -66 (1), 1 kr -42 (4), 1 kr -67 (8), 50 öre (3), 25 öre (20), 1[..]

Avslutat rop
1 100 kr

med ca 800-1000 st vykort både av äldre och modernare format. Bättre kort inemellan.

Avslutat rop
1 100 kr

lagerböcker i 13 st mest större insticksalbum med lite bättre inemellan. Bra parti för att få ihop hyfsade startsamlingar. Tillkommer ett tomt fint Lindner Falzlos album Bund med blad 1[..]

Avslutat rop
1 100 kr

äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.

Avslutat rop
1 100 kr

till modernt i 11 album. Stor andel **/*. Rejäl mängd och bättre märken inemellan.

Avslutat rop
1 100 kr

och på några lösblad etc. Bl a ingår en hygglig Sverige-samling O/**/* 1858-1971, 15 danska årssatser i obruten svit 1996-2010, lite svenska ** häften, ett album danskt bälte[..]

Avslutat rop
1 100 kr

1849-1976 i lyxigt Leuchtturm-album med kassett. En hel del lite bättre märken.

Avslutat rop
1 100 kr

Vackra stämplar inemellan och även mängder med märken med nummer på baksidan.

Avslutat rop
1 100 kr

nya visirblad (mest 8:or) samt halva lådan fylld med nya Leuchtturmblad med fickor 2012-2021 för flera Nordiska länder.

Avslutat rop
1 100 kr

lösa blad. Även några kataloger: Michel Mittel- und Ostasien 2006, Facit Special 2011 samt specialkatalog Slania.

Avslutat rop
1 100 kr

till 1980-talet. Några lite bättre häften ingår, och även flera som kan vara bra om det är en svårare variant av ett i grunden enkelt häfte. Därför ett spännande parti för specialsaml[..]

Avslutat rop
1 100 kr

Frimärken från alla Nordiska länder i 8 insticksalbum och FDC samling Norge i Visiralbum 1943-94.

Avslutat rop
1 100 kr

med Oscar II, de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 100 kr

Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 100 kr

Nominal närmare 3000 kr.

Avslutat rop
1 100 kr

3 insticksalbum med ett album Sverige 1886-1969, 2 album med häftessamling, en med mjuka respektive hårda häften. Resten mer lager betonat men det finns strips och lite stämplade häf[..]

Avslutat rop
1 100 kr

Österrike. 5 album, låda klipp + plomberad kilovara Sverige 1955, låda diverse Hela världen **/*/O, Cigarrlåda Sverige **/*, 9 st svenska ** årssatser 1975-1983 med Nominal ca 600 kr.

Avslutat rop
1 100 kr

med 4 Skilling banco. Postal 2.000 kr.

Avslutat rop
1 100 kr

"ALINGSÅS 29.5.1873" via Göteborg 30/5 och Hull 1/7 till Dublin. Kuvertet saknar bakklaff.

Avslutat rop
1 100 kr

i visiralbum. Även bra Landstorm med vm.

Avslutat rop
1 100 kr

31,67 gram. Sliten, rispor på baksidan.

Avslutat rop
1 100 kr

varav 11 försändelser frankerade med Tyska frimärken (1 från Österrike) och 7 med svensk frankering.

Avslutat rop
1 100 kr

ca 600 olika kort + dubbletter monterade i 3 album. Runt 120 av korten är äldre, medan resterande är mer eller mindre moderna. Många trevliga kort och ett ovanligt utbud.

Avslutat rop
1 000 kr

Märken från 1860- till 1990-talet med en del trevliga klassiska märken från framför allt kolonierna. De moderna märkena är ofta **.

Avslutat rop
1 000 kr

mycket tydliga våglinjer. Facit 5 x 3750 kr = 18750 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

lösa blad. Mest enklare material och restsamlingar, äldre-modernt. Massor att gå igenom.