Auktionsobjekt
äldre-modernt i 20 album + lösa blad. Restsamlingar och dubblettsamlingar i trevlig blandning med bättre märken inemellan.
lösa blad samt häften och ark i låda. Samlingar främst från Spanien, Portugal med kolonier, Holland, Luxemburg, Österrike, Italien etc. Vissa album med ett fåtal märken.
lösa blad. Restsamlingar i delvis fyllda album. Massor att gå igenom.
modernt i 4 album, delvis med många dubbletter, därtill mängder av lösa blad. Inemellan även en del försändelser.
i visiralbum. Många praktstämplar och flera orter i dubblett.
massor av lösa märken i drygt 12 askar/lådor samt 2 album etc. Äldre-modernt i trevlig blandning.
Huvudsamlingar Danmark ** 1961-1985, Norge stämplat 1856-1980 talet samt Island. Utöver dessa även dubbletter.
i 2 insticksalbum. Läsbart-uppstämplad LYX.
insticksalbum. Ingenting alltför märkvärdigt men nominalen uppgår till drygt 3000 kr med mervärde för en hel del rabattfrimärken. I lådan ingår också ett album helgmärken samt 3 tomma i[..]
i visiralbum. Börjar med 3 ryska märken avstämplade i Polen fortsätter delvis glest och delvis med flera dubbletter med bättre märken inemellan. på slutet Port gdansk etc. Trevlig samli[..]
F.173-188, dels fyrblock av alla tre Zeppelinpåtrycken (F.162-164), dels ett fyrblock av F.115 Frederik VIII 10 aur röd. I Alltingetserien har 1 kr-valören ett litet hörnveck medan 5 kr[..]
och en samling 1858-1992 på Facit förtrycksblad, vidare liten samling häften på visirblad bl.a 2 rabatthäften. Även en massa frimärken i plastfickor och pergamynkuvert, en del utländ[..]
fräscht exemplar signerat "BG". Facit 9.000 kr.
ca 110 st ortsstämplar på försändelser och postala dokument. Prismärkta upp till 200 kr. Ex Göran Fredrikson.
inklusive stater och områden 1869-2000 i 2 lådor samt buntar med ca 200 st försändelser från Schweiz.
albumblad. 2x 4 Skilling, 3 öre brun lokal, komplett vapentyp och Liggande lejon, bra urval av Ringtyp och Lösen, Föreningen komplett och Kongressen till 2 kr. Mycket blandad kvalitet.
på litet klipp "STRÖMSHOLM 28.8.1861".
Praktstämplat "UMEÅ 2.12.1863". Praktexemplar.
2 plomberade kilovaror 1977+1978, Några 100 försändelser klassiskt-modernt bla bunt E-journaler, Några ** presentsatser och häften med Nominal drygt 150 kr, spännande stor låda O-län me[..]
i botten med några utländska silvermynt. Överst i separat låda Svenska silvermynt: 100 kr Minnesmynt (5), 50 kr (2), 2 kr -66 (1), 1 kr -42 (4), 1 kr -67 (8), 50 öre (3), 25 öre (20), 1[..]
med ca 800-1000 st vykort både av äldre och modernare format. Bättre kort inemellan.
lagerböcker i 13 st mest större insticksalbum med lite bättre inemellan. Bra parti för att få ihop hyfsade startsamlingar. Tillkommer ett tomt fint Lindner Falzlos album Bund med blad 1[..]
äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.
till modernt i 11 album. Stor andel **/*. Rejäl mängd och bättre märken inemellan.
och på några lösblad etc. Bl a ingår en hygglig Sverige-samling O/**/* 1858-1971, 15 danska årssatser i obruten svit 1996-2010, lite svenska ** häften, ett album danskt bälte[..]
1849-1976 i lyxigt Leuchtturm-album med kassett. En hel del lite bättre märken.
Vackra stämplar inemellan och även mängder med märken med nummer på baksidan.
nya visirblad (mest 8:or) samt halva lådan fylld med nya Leuchtturmblad med fickor 2012-2021 för flera Nordiska länder.
lösa blad. Även några kataloger: Michel Mittel- und Ostasien 2006, Facit Special 2011 samt specialkatalog Slania.
till 1980-talet. Några lite bättre häften ingår, och även flera som kan vara bra om det är en svårare variant av ett i grunden enkelt häfte. Därför ett spännande parti för specialsaml[..]
Frimärken från alla Nordiska länder i 8 insticksalbum och FDC samling Norge i Visiralbum 1943-94.
med Oscar II, de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.
3 insticksalbum med ett album Sverige 1886-1969, 2 album med häftessamling, en med mjuka respektive hårda häften. Resten mer lager betonat men det finns strips och lite stämplade häf[..]
Österrike. 5 album, låda klipp + plomberad kilovara Sverige 1955, låda diverse Hela världen **/*/O, Cigarrlåda Sverige **/*, 9 st svenska ** årssatser 1975-1983 med Nominal ca 600 kr.
med 4 Skilling banco. Postal 2.000 kr.
"ALINGSÅS 29.5.1873" via Göteborg 30/5 och Hull 1/7 till Dublin. Kuvertet saknar bakklaff.