Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 000 kr

REK "LUDVIKA 12.11.1900". Kuvertet uppsprättat på sidorna.

Avslutat rop
1 000 kr

Förfilateli med 7 fyrkantsstämplar, 9 st N10 samt enstaka Båg-, Rak-stämplar etc. 21 st 12 öre Vapenbrev, några Oscar II och Ringtyp. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 000 kr

på 15 monterade A4-blad. Från äldre till Yngre stadslösenmärken + Radiolicensmärken, lösa och på dokument.

Avslutat rop
1 000 kr

(F.34i) Citrongul. Facit 5.000 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

17.6.44" till England 1944. Mycket ovanligt.

Avslutat rop
1 000 kr

Mi. 174. Michel €700.

Avslutat rop
1 000 kr

plaketter samt en del silversmycken.

Avslutat rop
1 000 kr

Totalt 11 försändelser varav 6 st med svensk frankering. Örlögspost, Paquebot, SAL etc.

Avslutat rop
1 000 kr

Funchal i 2 album. Den äldre delen är mestadels * medan det moderna i allmänhet är **. Även häften, block och några maximikort. Välfyllt ** från 1980-2008.

Avslutat rop
1 000 kr

del I-VI av Lasse Nielsen, 6 st inbundna band, 2001. Begagnat set i fräsch kvalitet. (5,6 kg)

Avslutat rop
1 000 kr

stämplar år 1819-1982 av Åke Persson, Västerbottens Läns makuleringsstämplar 1819-1986 av Erik Idhult, Handbok över Kristianstads Läns Makuleringsstämplar av Handbok över Malmöhus Läns [..]

Avslutat rop
1 000 kr

av E.A.Hellman. Halvfransk inbindning med skyddsomslag, 1961, 413 sidor. tryckt i 2 olika upplagor, A: 30 st, B: 470 st numrerade exemplar. Detta är nr 28/30 av Upplaga A. The classic [..]

Avslutat rop
1 000 kr

av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg och skyddsomslag, 1970, 329 sidor. Ej numrerat exemplar dedikerat till Gunnar Sandberg och signerat av författaren. Mycket vackert exemplar. En [..]

Avslutat rop
1 000 kr

Vol 1 + 2 av Lester Brookman. Inbundna utan skyddsomslag, 1:a utgåva 1947, bägge volymerna signerade av författaren, 319+305 sidor. Gåvoexemplar dedikerat till Fredrik Benzinger på 80-å[..]

Avslutat rop
1 000 kr

of Hungary 1867-1871 av Gary S. Ryan. Två inbundna volymer i kassett, 1988, 1026 sidor. Numrerat exemplar 88/400. text på Engelska, Mycket vackert referensverk. Nyskick. (3,3 kg)

Avslutat rop
950 kr

automathäften Medaljong till 1975. 2 album med mjuka häften och ett med automathäften.

Avslutat rop
950 kr

insticksalbum samt på bunt lösa visirblad. Märken från främst Spanien, USA, Rumänien, Ungern, Frankrike, Italien, Schweiz och Belgien. Äldre till modernt och till största delen stämpla[..]

Avslutat rop
950 kr

monterade i tre äldre brefkortsalbum. Nästan alla kort är från tidigt 1900-tal. Ca 350 av korten är topografiska med mycket Stockholm, Göteborg och Malmö men även en del från mindre stä[..]

Avslutat rop
950 kr

av olika typ. En hel del lite bättre tidiga märken, de flesta dock *. Nominal oräknad, men den är inte helt obetydlig. Till den här posten ingår också en Leuchtturm-pärm med tomma neutr[..]

Avslutat rop
950 kr

i 7 visiralbum med mycket uppstämplad LYX på det moderna. Även 3 separata restsamlingar Vapentyp-modernt.

Avslutat rop
950 kr

med mest brev och vykort från Sverige samlat i 3 skolådor samt mängder av lösa albumblad. Äldre-modernt.

Avslutat rop
950 kr

svensk topografi i 26 st album av olika format.

Avslutat rop
950 kr

+ lösa blad och mappar. Massor att gå igenom äldre-modernt.

Avslutat rop
950 kr

+ lösa blad samt låda med äldre tyska klipp. Samlingar och restsamlingar med mycket att gå igenom.

Avslutat rop
950 kr

med massor av dubbletter och en del vackra stämplar inemellan.

Avslutat rop
950 kr

Första samlingen löper från 1855-1989, blandat O/**/* i Leuchtturmalbum med fickor, andra samlingen är genomgående stämplad och går från 1856-1985 på Facitblad (de allra sista åren på L[..]

Avslutat rop
950 kr

försändelser Vapentyp-1940 talet. Låda äldre häften samt 5 st snörade buntar 12 öre Ringtyp. I botten även några ** årssatser 1970-80 talet, Nominal drygt 600 kr.

Avslutat rop
950 kr

Gibraltar och Kanalöarna. Storbritannien mest stämplat med en hel del trevliga klassiska märken, bl a ett one penny black i hyggligt skick. Gibraltar blandat stämplat och **/* med någ[..]

Avslutat rop
950 kr

från Sverige och Tyskland 1920-1940 talet.

Avslutat rop
950 kr

till London avstämplat "GÖTEBORG 11.10.1871" och ankomststämplat 16/10.

Avslutat rop
950 kr

lösa märken. Mest 1990-tal. Nominal drygt 3800 kr med mervärde för 20 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
950 kr

i 7, ofta tjocka och välfyllda, insticksalbum. Dels ingår två separata samlingar om tre album vardera, dels ett album med bara lösenmärken. Ofta många exemplar av varje märke och relati[..]

Avslutat rop
950 kr

med enstaka modernare. Mest Finland, Åland, Island, Norge, Grönland, Danmark samt Norge + 9 st årsböcker Åland tom 2009. Även liten låda Nordiska ** häften.

Avslutat rop
950 kr

Gustaf V: 85-årsdag. Totalt 173 st vackra stämplar.