Auktionsobjekt
REK "LUDVIKA 12.11.1900". Kuvertet uppsprättat på sidorna.
Förfilateli med 7 fyrkantsstämplar, 9 st N10 samt enstaka Båg-, Rak-stämplar etc. 21 st 12 öre Vapenbrev, några Oscar II och Ringtyp. Blandad kvalitet.
på 15 monterade A4-blad. Från äldre till Yngre stadslösenmärken + Radiolicensmärken, lösa och på dokument.
(F.34i) Citrongul. Facit 5.000 kr.
17.6.44" till England 1944. Mycket ovanligt.
plaketter samt en del silversmycken.
Totalt 11 försändelser varav 6 st med svensk frankering. Örlögspost, Paquebot, SAL etc.
Funchal i 2 album. Den äldre delen är mestadels * medan det moderna i allmänhet är **. Även häften, block och några maximikort. Välfyllt ** från 1980-2008.
del I-VI av Lasse Nielsen, 6 st inbundna band, 2001. Begagnat set i fräsch kvalitet. (5,6 kg)
stämplar år 1819-1982 av Åke Persson, Västerbottens Läns makuleringsstämplar 1819-1986 av Erik Idhult, Handbok över Kristianstads Läns Makuleringsstämplar av Handbok över Malmöhus Läns [..]
av E.A.Hellman. Halvfransk inbindning med skyddsomslag, 1961, 413 sidor. tryckt i 2 olika upplagor, A: 30 st, B: 470 st numrerade exemplar. Detta är nr 28/30 av Upplaga A. The classic [..]
av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg och skyddsomslag, 1970, 329 sidor. Ej numrerat exemplar dedikerat till Gunnar Sandberg och signerat av författaren. Mycket vackert exemplar. En [..]
Vol 1 + 2 av Lester Brookman. Inbundna utan skyddsomslag, 1:a utgåva 1947, bägge volymerna signerade av författaren, 319+305 sidor. Gåvoexemplar dedikerat till Fredrik Benzinger på 80-å[..]
of Hungary 1867-1871 av Gary S. Ryan. Två inbundna volymer i kassett, 1988, 1026 sidor. Numrerat exemplar 88/400. text på Engelska, Mycket vackert referensverk. Nyskick. (3,3 kg)
automathäften Medaljong till 1975. 2 album med mjuka häften och ett med automathäften.
insticksalbum samt på bunt lösa visirblad. Märken från främst Spanien, USA, Rumänien, Ungern, Frankrike, Italien, Schweiz och Belgien. Äldre till modernt och till största delen stämpla[..]
monterade i tre äldre brefkortsalbum. Nästan alla kort är från tidigt 1900-tal. Ca 350 av korten är topografiska med mycket Stockholm, Göteborg och Malmö men även en del från mindre stä[..]
av olika typ. En hel del lite bättre tidiga märken, de flesta dock *. Nominal oräknad, men den är inte helt obetydlig. Till den här posten ingår också en Leuchtturm-pärm med tomma neutr[..]
i 7 visiralbum med mycket uppstämplad LYX på det moderna. Även 3 separata restsamlingar Vapentyp-modernt.
med mest brev och vykort från Sverige samlat i 3 skolådor samt mängder av lösa albumblad. Äldre-modernt.
svensk topografi i 26 st album av olika format.
+ lösa blad och mappar. Massor att gå igenom äldre-modernt.
+ lösa blad samt låda med äldre tyska klipp. Samlingar och restsamlingar med mycket att gå igenom.
med massor av dubbletter och en del vackra stämplar inemellan.
Första samlingen löper från 1855-1989, blandat O/**/* i Leuchtturmalbum med fickor, andra samlingen är genomgående stämplad och går från 1856-1985 på Facitblad (de allra sista åren på L[..]
försändelser Vapentyp-1940 talet. Låda äldre häften samt 5 st snörade buntar 12 öre Ringtyp. I botten även några ** årssatser 1970-80 talet, Nominal drygt 600 kr.
Gibraltar och Kanalöarna. Storbritannien mest stämplat med en hel del trevliga klassiska märken, bl a ett one penny black i hyggligt skick. Gibraltar blandat stämplat och **/* med någ[..]
från Sverige och Tyskland 1920-1940 talet.
till London avstämplat "GÖTEBORG 11.10.1871" och ankomststämplat 16/10.
lösa märken. Mest 1990-tal. Nominal drygt 3800 kr med mervärde för 20 st rabattfrimärken.
i 7, ofta tjocka och välfyllda, insticksalbum. Dels ingår två separata samlingar om tre album vardera, dels ett album med bara lösenmärken. Ofta många exemplar av varje märke och relati[..]
med enstaka modernare. Mest Finland, Åland, Island, Norge, Grönland, Danmark samt Norge + 9 st årsböcker Åland tom 2009. Även liten låda Nordiska ** häften.
Gustaf V: 85-årsdag. Totalt 173 st vackra stämplar.