Auktionsobjekt
filateli. Bland de bättre: Posthistoria från Varbergs Kommun (Ny 2023), Svenska Postverkets Historia i 2 band, Fältposten 1631-2009, The Serpentine Rouletted stamps of Finland 18[..]
och sammanlagt ca 160 st VARIO blad, de flesta 7:or.
de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.
Oscar II. Ex Göran Fredrikson.
Komplett serie postfrisk **. Michel: Dänische Legion I,II,III €1.200
Bland de bättre: Brevportot i Sverige 1786-1830, Svensk Postcensur, Across the Ocean, Bland kronor, slingor och fjädrar, Den gula treskillingen etc.
Intyg Hedstrand (1975) Fettfläckar, Godtagbart till gott exemplar.
gravyrer av bla Slania. Numrerad 237 av 350 st. Eftersökt.
Tj 1-54 samt M 1-13 i visiralbum. Ofta nyanserat och med diverse varianter. Facit enligt inlämnaren ca 114.000 kr då endast märken med värden på minst 100 kr har räknats.
form av 2 stämplade samlingar som delvis överlappar varandra 1851-1987. Bl.a. Dybböl Mölle 4-block stpl. 2 serier Slesvig *, 2 insticksböcker **/*/O (även bra nominal), ett insti[..]
utgåvor, högvalörer och påtryck etc. Hela innehållet i urvalshäftet avbildas på hemsidan. Spännande post.
med 3 st Oscarsfrankeringar och 1 st rysk helsak till Sverige.
132 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
utställningen 5. Nord Phil. Blått tryck på kartong med påklistrad frimärksbild.
1995-2008. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel Sverige Brev.
insticksalbum. Mycket på klipp, men även en hel del på lösa märken.
1950-tal till mitten av 1970-talet, totalt drygt 260 häften inkl. ett mindre antal dubbletter. Bl a ingår ett par bättre Svanar-häften och fyra häften Bildsten. Även t.ex. många häften [..]
bla: 8 medaljer och pins Odd-Fellow, För rikets försvar etc samt 10 st 100/200 kr minnesmynt i silver (Nominal 1.400 kr) samt 200 kr i 5/10 kr sedlar. Även silvermynt: 10 kr (1), 5 kr ([..]
inom ram (typ 2, tidigare än noterat i Postal) avstämplat "ESLÖF 7.3.1872" och sidostämplad "HURFVA 7.3.1872".
till London avstämplat "GÖTEBORG 11.10.1871" och ankomststämplat 16/10.
3 öre Liggande lejon (F.14b) på brevomslag till Cronenberg, Preussen. Avstämplat "MALMÖ 8.6.1869" samt "FRANCO." med rektangulär ram.
i 16 st likadana inbundna volymer. 25 kg.
Frimärken från alla Nordiska länder i 8 insticksalbum och FDC samling Norge i Visiralbum 1943-94.
i två Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Även ett flertal souvenirark. Nominal med marginal över 14.000 kr med mervärde för 70 st rabattfrimärken/Företagspost. Stor mängd Sverig[..]
1981-2019. För flera av årgångarna finns mer än ett exemplar, och varje år i det angivna intervallet är representerat med minst en årssats. Nominal ca 41.300 kr med mycket stor andel Sv[..]
till "ARVIDSJAUR 1.4.1889" med 25 st 6 öre Lösen t.13 (1 kr 50 öre) trevligt frankerad i en ram runt hela blanketten med 1 märke innanför ramen som blivit ostämplat. Två märken nedtill [..]
med 6 st från Sverige och 6 st från Danmark.
ca 300 st från Sverige. Det bästa ligger överst med ca 1.400 st av äldre format inkl. lite gratulationskort från Sverige
dubbletter. 1 blad Gustaf V en Face + Gustaf II Adolf (bl a F.149A Agry 5-strip med ändremsa, 149C fyrblock) och 6 blad Gustaf V Profil vänster (F.184 par, 190 etc.). Facit totalt 4[..]
av olika typ. En hel del lite bättre tidiga märken, de flesta dock *. Nominal oräknad, men den är inte helt obetydlig. Till den här posten ingår också en Leuchtturm-pärm med tomma neutr[..]
årssatser etc. 1970- till 2000-tal. Total nominal drygt 43.000 kr med mervärde för 128 st rabattfrimärken. En hel del Sverige Brev ingår.
sorterade i pergamynkuvert. Mest Tyskland men också Belgien, Österrike och Holland.
insticksalbum. 20 av dem innehåller landssamlingar äldre till modernt (många länder representerade) medan övriga 7 album utgörs av en motivsamling djur. Lådan väger drygt 26 kg.
lösa blad samt skolåda med mängder av frimärken löst och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i blandad kvalitet.
5 album. Relativt stor mängd inkl. många block. Ett av albumen innehåller bara helsaker, med ett par lite bättre.
i 4 album Sverige 1924-1960 talet med flera vinjetter bla: Bildsten samt 1997-2003 och Maximikort 1981-2003. Schweiz 1968-2003 i 4 album samt bunt med försändelser Hela världen.
Låda med ett par hundra svenska häften 1920- till 1980-tal, några av dem inkompletta och många med kulspetsnoteringar på omslaget, ett album Sverige **/* med bl a 24 st ** BC-/CB-par, e[..]
O/**/* + löst i låda. Massor att gå igenom, äldre-modernt bla: 2 välfyllda album med ** miniblock.
1860- till 2000-talet varav ca 50 Norden. Övriga 250 blandat hela världen med stor spridning, dock inget Afrika. Restvärde ca 45.000 kr.