Auktionsobjekt

Avslutat rop
550 kr

filateli. Bland de bättre: Posthistoria från Varbergs Kommun (Ny 2023), Svenska Postverkets Historia i 2 band, Fältposten 1631-2009, The Serpentine Rouletted stamps of Finland 18[..]

Avslutat rop
650 kr

och sammanlagt ca 160 st VARIO blad, de flesta 7:or.

Avslutat rop
500 kr

de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
500 kr

Oscar II. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 100 kr

Nominal närmare 3000 kr.

Avslutat rop
1 800 kr

Komplett serie postfrisk **. Michel: Dänische Legion I,II,III €1.200

Avslutat rop
750 kr

Bland de bättre: Brevportot i Sverige 1786-1830, Svensk Postcensur, Across the Ocean, Bland kronor, slingor och fjädrar, Den gula treskillingen etc.

Avslutat rop
850 kr

Intyg Hedstrand (1975) Fettfläckar, Godtagbart till gott exemplar.

Avslutat rop
1 700 kr

gravyrer av bla Slania. Numrerad 237 av 350 st. Eftersökt.

Avslutat rop
6 600 kr

Tj 1-54 samt M 1-13 i visiralbum. Ofta nyanserat och med diverse varianter. Facit enligt inlämnaren ca 114.000 kr då endast märken med värden på minst 100 kr har räknats.

Avslutat rop
1 200 kr

form av 2 stämplade samlingar som delvis överlappar varandra 1851-1987. Bl.a. Dybböl Mölle 4-block stpl. 2 serier Slesvig *, 2 insticksböcker **/*/O (även bra nominal), ett insti[..]

Avslutat rop
650 kr

utgåvor, högvalörer och påtryck etc. Hela innehållet i urvalshäftet avbildas på hemsidan. Spännande post.

Avslutat rop
900 kr

med 3 st Oscarsfrankeringar och 1 st rysk helsak till Sverige.

Avslutat rop
2 800 kr

132 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
100 kr

utställningen 5. Nord Phil. Blått tryck på kartong med påklistrad frimärksbild.

Avslutat rop
9 400 kr

1995-2008. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel Sverige Brev.

Avslutat rop
1 500 kr

insticksalbum. Mycket på klipp, men även en hel del på lösa märken.

Avslutat rop
1 800 kr

1950-tal till mitten av 1970-talet, totalt drygt 260 häften inkl. ett mindre antal dubbletter. Bl a ingår ett par bättre Svanar-häften och fyra häften Bildsten. Även t.ex. många häften [..]

Avslutat rop
3 200 kr

bla: 8 medaljer och pins Odd-Fellow, För rikets försvar etc samt 10 st 100/200 kr minnesmynt i silver (Nominal 1.400 kr) samt 200 kr i 5/10 kr sedlar. Även silvermynt: 10 kr (1), 5 kr ([..]

Avslutat rop
600 kr

inom ram (typ 2, tidigare än noterat i Postal) avstämplat "ESLÖF 7.3.1872" och sidostämplad "HURFVA 7.3.1872".

Avslutat rop
950 kr

till London avstämplat "GÖTEBORG 11.10.1871" och ankomststämplat 16/10.

Avslutat rop
700 kr

3 öre Liggande lejon (F.14b) på brevomslag till Cronenberg, Preussen. Avstämplat "MALMÖ 8.6.1869" samt "FRANCO." med rektangulär ram.

Avslutat rop
125 kr

vykort Styrsö, Kallbadhuset.

Avslutat rop
1 600 kr

i 16 st likadana inbundna volymer. 25 kg.

Avslutat rop
1 100 kr

Frimärken från alla Nordiska länder i 8 insticksalbum och FDC samling Norge i Visiralbum 1943-94.

Avslutat rop
3 900 kr

i två Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Även ett flertal souvenirark. Nominal med marginal över 14.000 kr med mervärde för 70 st rabattfrimärken/Företagspost. Stor mängd Sverig[..]

Avslutat rop
14 500 kr

1981-2019. För flera av årgångarna finns mer än ett exemplar, och varje år i det angivna intervallet är representerat med minst en årssats. Nominal ca 41.300 kr med mycket stor andel Sv[..]

Avslutat rop
1 500 kr

till "ARVIDSJAUR 1.4.1889" med 25 st 6 öre Lösen t.13 (1 kr 50 öre) trevligt frankerad i en ram runt hela blanketten med 1 märke innanför ramen som blivit ostämplat. Två märken nedtill [..]

Avslutat rop
500 kr

med 6 st från Sverige och 6 st från Danmark.

Avslutat rop
700 kr

ca 300 st från Sverige. Det bästa ligger överst med ca 1.400 st av äldre format inkl. lite gratulationskort från Sverige

Avslutat rop
1 200 kr

dubbletter. 1 blad Gustaf V en Face + Gustaf II Adolf (bl a F.149A Agry 5-strip med ändremsa, 149C fyrblock) och 6 blad Gustaf V Profil vänster (F.184 par, 190 etc.). Facit totalt 4[..]

Avslutat rop
950 kr

av olika typ. En hel del lite bättre tidiga märken, de flesta dock *. Nominal oräknad, men den är inte helt obetydlig. Till den här posten ingår också en Leuchtturm-pärm med tomma neutr[..]

Avslutat rop
10 500 kr

årssatser etc. 1970- till 2000-tal. Total nominal drygt 43.000 kr med mervärde för 128 st rabattfrimärken. En hel del Sverige Brev ingår.

Avslutat rop
1 900 kr

sorterade i pergamynkuvert. Mest Tyskland men också Belgien, Österrike och Holland.

Avslutat rop
1 300 kr

insticksalbum. 20 av dem innehåller landssamlingar äldre till modernt (många länder representerade) medan övriga 7 album utgörs av en motivsamling djur. Lådan väger drygt 26 kg.

Avslutat rop
800 kr

lösa blad samt skolåda med mängder av frimärken löst och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i blandad kvalitet.

Avslutat rop
600 kr

5 album. Relativt stor mängd inkl. många block. Ett av albumen innehåller bara helsaker, med ett par lite bättre.

Avslutat rop
900 kr

i 4 album Sverige 1924-1960 talet med flera vinjetter bla: Bildsten samt 1997-2003 och Maximikort 1981-2003. Schweiz 1968-2003 i 4 album samt bunt med försändelser Hela världen.

Avslutat rop
1 200 kr

Låda med ett par hundra svenska häften 1920- till 1980-tal, några av dem inkompletta och många med kulspetsnoteringar på omslaget, ett album Sverige **/* med bl a 24 st ** BC-/CB-par, e[..]

Avslutat rop
1 400 kr

O/**/* + löst i låda. Massor att gå igenom, äldre-modernt bla: 2 välfyllda album med ** miniblock.

Avslutat rop
1 000 kr

1860- till 2000-talet varav ca 50 Norden. Övriga 250 blandat hela världen med stor spridning, dock inget Afrika. Restvärde ca 45.000 kr.