Auktionsobjekt
välfyllda, urvalshäften med stämplade (mest) och ostämplade märken hela världen ca 1920 till modernt. Stor andel motivmärken.
rumänska frimärken **/*/O i olika typer av album och i pergamynkuvert. Bäst torde vara nominalvärdet på svenska märken, ca 1.500 kr + 68 st rabattfrimärken i 4-block och 3 kompletta rab[..]
komplett ** set med arkmarginal. Michel €1.000
med fickor 1855-2010 (dock glest besatta). Däremot stor mängd märken i främst pergamynkuvert men även på lösblad och i några insticksalbum. En hel del 2000-talsmärken. I lådan ingår äve[..]
visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet. I lådan finns också ett glest besatt för[..]
Vapentyp-modernt + lösa blad. Även blandat i skolåda samt plomberad kilovara 1967.
äldre-modernt med mycket från Jugoslavien, Polen, Bulgarien, USA, Kanada, Tjeckoslovakien etc.
Allt från samma dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 4/5 i följd.
Tjeckoslovakien och blandat Tyskland i diverse album och på lösblad. Belgien bäst med flera lite bättre märken.
Nominal ca 3300 kr med mervärde för 64 st rabattfrimärken.
med massor av frimärken löst i flyttlåda.
svenska Radiolicenser 1925 och framåt, Kronodebetsedlar med postala stämplar, Skattekvitton etc. Även 2 st plomberade svenska kilovaror 1967 och 1971 samt låda med blandad svensk nom[..]
med massor av dubbletter löst, i pergamynkuvert samt i album och askar. 10.000-tals märken att sortera.
insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]
bägge i blandade färger samt 4 insticksalbum dito. Även välfylld skolåda med blandade klämfix.
innehåller stämplade märken och ett annat album försändelser. Övriga 6 album innehåller **/*. Mycket stor mängd eftersom det ofta finns många ex av varje märke, insatta med kraftigt öve[..]
i 4 album Sverige 1924-1960 talet med flera vinjetter bla: Bildsten samt 1997-2003 och Maximikort 1981-2003. Schweiz 1968-2003 i 4 album samt bunt med försändelser Hela världen.
äldre-modernt med flest från Danmark, Norge Finland och Färöarna. Även intressant korrespondens från Nikolai Ramm Östgaard 1885-1958 (Norsk Officer och president i Int. Skidförbundet), [..]
Hembygdssamling med 74 st frimärken, 14 försändelser och 40 vykort. Allt från 4 Skillingsbrev, Vapentyp, Ringtyp fram tom 1945.
på frimärken Vapentyp-modernt, 26 st på försändelser och 18 st vykort från orterna: Ambjörnarp, Sjötofta, Tranemo, Östra Tranemo, Uddebo, Strömsfors, Limmared, Mossebo, Gölingstorp och [..]
"HJORTQVARN". Praktstämpel. Postal 1.500 kr ++.
på inrikes brev avstämplat "NORRKÖPING 31.10.1861".
tyska och svenska med många trevliga och stor variation vad gäller motiv. Ovanligt utbud.
på lösblad och löst i ett par mindre lådor. Några lite bättre märken inemellan, inte minst från Island. Även en stor låda norskt klipp som inte ser helt ointressant ut.
Om Sverige bla: Frimärkshuset Beckeman del 1-6 komplett med resultatlistor, Facit Special Classic 2022, Aktuellt om Posthistoria del 1-16, Sweden in Philately up to 1920, XpoNAT del [..]
(och lite Danmark, Finland och Island) stämplade dubbletter i pergamynkuvert. Bandmärken t.o.m. 2000-talet. Mängder av BB- och SX-par har setts. Nettovikt för pergamynkuvert och fri[..]
tjockare insticksalbum. 2 album Sverige med bara ringtyp med massor av läsbara stämplar. Norge mest ** samling 1974 till 2000, nominal drygt 3000:- enl. inlämnare. Danmark mest ** sa[..]
i 25 mindre insticksalbum. En hel del vackra stämplar och även många märken med nummer på baksidan. Även ett visiralbum med ca 500 rek- och ass-etiketter. Trevlig låda som kan vara värd[..]
Vackra stämplar inemellan och även mängder av märken med nummer på baksidan.
begagnade visirblad (100 svarta och 100 vita). Även låda med ca 25 st förpackningar klämfix i blandade storlekar och både svarta och genomskinliga fickor. UV-lampa, Lumagny Microscope, [..]
i pergamynkuvert i tolv kartonger i flyttlåda. F.9 till F.2168. Massor att gå igenom. Stämplar?
avstämplat "PITEÅ 9.1.1908", felsänt till USA "MISDIRECTED (ADDRESSE INCORRECTE FEB 6 1908", Dead letter office FEB 7, återsänt till Sverige, hanterat av "GENERALPOSTSTYRELSENS REKL[..]
"Södra Sverige" 1895. Fartyget bärgades och ställdes senare ut på Stockholmsutställningen 1897. detta är ett 5 öre brevkort avstämplat från utställningen med skrivet meddelande på baksi[..]
alla stämplade inom perioden 20/9-3/10, 1929.