Auktionsobjekt

Avslutat rop
900 kr

välfyllda, urvalshäften med stämplade (mest) och ostämplade märken hela världen ca 1920 till modernt. Stor andel motivmärken.

Avslutat rop
900 kr

rumänska frimärken **/*/O i olika typer av album och i pergamynkuvert. Bäst torde vara nominalvärdet på svenska märken, ca 1.500 kr + 68 st rabattfrimärken i 4-block och 3 kompletta rab[..]

Avslutat rop
900 kr

komplett ** set med arkmarginal. Michel €1.000

Avslutat rop
900 kr

med fickor 1855-2010 (dock glest besatta). Däremot stor mängd märken i främst pergamynkuvert men även på lösblad och i några insticksalbum. En hel del 2000-talsmärken. I lådan ingår äve[..]

Avslutat rop
900 kr

visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet. I lådan finns också ett glest besatt för[..]

Avslutat rop
900 kr

Vapentyp-modernt + lösa blad. Även blandat i skolåda samt plomberad kilovara 1967.

Avslutat rop
900 kr

äldre-modernt med mycket från Jugoslavien, Polen, Bulgarien, USA, Kanada, Tjeckoslovakien etc.

Avslutat rop
900 kr

Allt från samma dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 4/5 i följd.

Avslutat rop
900 kr

Tjeckoslovakien och blandat Tyskland i diverse album och på lösblad. Belgien bäst med flera lite bättre märken.

Avslutat rop
900 kr

Nominal ca 3300 kr med mervärde för 64 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
900 kr

med massor av frimärken löst i flyttlåda.

Avslutat rop
900 kr

svenska Radiolicenser 1925 och framåt, Kronodebetsedlar med postala stämplar, Skattekvitton etc. Även 2 st plomberade svenska kilovaror 1967 och 1971 samt låda med blandad svensk nom[..]

Avslutat rop
900 kr

med massor av dubbletter löst, i pergamynkuvert samt i album och askar. 10.000-tals märken att sortera.

Avslutat rop
900 kr

insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]

Avslutat rop
900 kr

bägge i blandade färger samt 4 insticksalbum dito. Även välfylld skolåda med blandade klämfix.

Avslutat rop
900 kr

innehåller stämplade märken och ett annat album försändelser. Övriga 6 album innehåller **/*. Mycket stor mängd eftersom det ofta finns många ex av varje märke, insatta med kraftigt öve[..]

Avslutat rop
900 kr

i 4 album Sverige 1924-1960 talet med flera vinjetter bla: Bildsten samt 1997-2003 och Maximikort 1981-2003. Schweiz 1968-2003 i 4 album samt bunt med försändelser Hela världen.

Avslutat rop
900 kr

äldre-modernt med flest från Danmark, Norge Finland och Färöarna. Även intressant korrespondens från Nikolai Ramm Östgaard 1885-1958 (Norsk Officer och president i Int. Skidförbundet), [..]

Avslutat rop
900 kr

Hembygdssamling med 74 st frimärken, 14 försändelser och 40 vykort. Allt från 4 Skillingsbrev, Vapentyp, Ringtyp fram tom 1945.

Avslutat rop
900 kr

på frimärken Vapentyp-modernt, 26 st på försändelser och 18 st vykort från orterna: Ambjörnarp, Sjötofta, Tranemo, Östra Tranemo, Uddebo, Strömsfors, Limmared, Mossebo, Gölingstorp och [..]

Avslutat rop
900 kr

"HJORTQVARN". Praktstämpel. Postal 1.500 kr ++.

Avslutat rop
900 kr

på inrikes brev avstämplat "NORRKÖPING 31.10.1861".

Avslutat rop
900 kr

tyska och svenska med många trevliga och stor variation vad gäller motiv. Ovanligt utbud.

Avslutat rop
900 kr

på lösblad och löst i ett par mindre lådor. Några lite bättre märken inemellan, inte minst från Island. Även en stor låda norskt klipp som inte ser helt ointressant ut.

Avslutat rop
900 kr

Om Sverige bla: Frimärkshuset Beckeman del 1-6 komplett med resultatlistor, Facit Special Classic 2022, Aktuellt om Posthistoria del 1-16, Sweden in Philately up to 1920, XpoNAT del [..]

Avslutat rop
900 kr

(och lite Danmark, Finland och Island) stämplade dubbletter i pergamynkuvert. Bandmärken t.o.m. 2000-talet. Mängder av BB- och SX-par har setts. Nettovikt för pergamynkuvert och fri[..]

Avslutat rop
900 kr

tjockare insticksalbum. 2 album Sverige med bara ringtyp med massor av läsbara stämplar. Norge mest ** samling 1974 till 2000, nominal drygt 3000:- enl. inlämnare. Danmark mest ** sa[..]

Avslutat rop
900 kr

i 25 mindre insticksalbum. En hel del vackra stämplar och även många märken med nummer på baksidan. Även ett visiralbum med ca 500 rek- och ass-etiketter. Trevlig låda som kan vara värd[..]

Avslutat rop
900 kr

Vackra stämplar inemellan och även mängder av märken med nummer på baksidan.

Avslutat rop
900 kr

begagnade visirblad (100 svarta och 100 vita). Även låda med ca 25 st förpackningar klämfix i blandade storlekar och både svarta och genomskinliga fickor. UV-lampa, Lumagny Microscope, [..]

Avslutat rop
900 kr

i pergamynkuvert i tolv kartonger i flyttlåda. F.9 till F.2168. Massor att gå igenom. Stämplar?

Avslutat rop
900 kr

avstämplat "PITEÅ 9.1.1908", felsänt till USA "MISDIRECTED (ADDRESSE INCORRECTE FEB 6 1908", Dead letter office FEB 7, återsänt till Sverige, hanterat av "GENERALPOSTSTYRELSENS REKL[..]

Avslutat rop
900 kr

"Södra Sverige" 1895. Fartyget bärgades och ställdes senare ut på Stockholmsutställningen 1897. detta är ett 5 öre brevkort avstämplat från utställningen med skrivet meddelande på baksi[..]

Avslutat rop
900 kr

alla stämplade inom perioden 20/9-3/10, 1929.