Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 600 kr

vykort. Stor andel topografi och ungefär 1/3 av korten i gamla formatet. Till denna post hör också Jonas Hällströms skrift "Handbok för vykortssamlare som vill göra ett vykortsexponat".

Avslutat rop
425 kr

11 st cigarraskar. Mest äldre frimärken, orörda sedan länge.

Avslutat rop
500 kr

format med flera bättre vykort.

Avslutat rop
1 300 kr

"STOCKHOLM 13.2.1876" med lösenstämpel och anteckningar. Enda kända ?.

Avslutat rop
1 700 kr

En trevlig samling i 5 album med egengjorda blad, klassiskt till modernt, lite bättre märken har setts.

Avslutat rop
1 500 kr

var sitt album med egengjorda blad. Ett SG album med Englandsamling. Vidare småsamlingar mest EU men även utomeuropa.

Avslutat rop
7 800 kr

mest minnesmynt med 1 st 300 kr, 25 st 200 kr, 6 st 100 kr och 13 st 2-50 kr. Nominal 6.100 kr.

Avslutat rop
15 500 kr

med framför allt års- och häftesårssatser 1975-2016. Även lösa märken på instickskort från abonnemang insatta i Postens album samt lite häften. Totalt sett MYCKET stor andel Sverige Bre[..]

Avslutat rop
2 100 kr

med Lokalpost på slutet. Många vackra stämplar i dubblett samlat efter frimärksutgåva, bla 24 st Vapentyp, 18 st Ringtyp t.14, 60 st t.13 etc. Drygt 300 st märken med enstaka försä[..]

Avslutat rop
475 kr

Alexander Keiller som etablerade Göteborgs Mekaniska Verkstad. Totalt 6 försändelser till England och 7 st adresserade till Göteborg 1820-1850 talet.

Avslutat rop
400 kr

"Gott exemplar med en vikt samt en lätt vikt hörntand". Postal 1500 kr.

Avslutat rop
550 kr

mest militär bl.a. "Unsere Whermacht". Totalt 167 bilder i blandad kvalitet.

Avslutat rop
2 100 kr

med frimärken från diverse länder. Ganska stor andel Sverige med vackra stämplar inemellan. Överst i lådan finns också några svenska årssatser med bl a totalt 40 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
2 200 kr

Nominal drygt 7200 kr.

Avslutat rop
800 kr

i DAVO album med fickor. Från 10 kopek rundklippt, 5 st stortandade, Vapentyp etc. En trevlig samling att bygga vidare på. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
8 600 kr

37 st årssatser 1983-2018. Nominal drygt 29.200 kr.

Avslutat rop
3 500 kr

i Facitalbum. 4-skilling i hyggligt skick, 8-skilling med reparerad övre tandrad, svart lokal i relativt god kvalitet, Vapen överkomplett med 9-öringen i relativt gott skick, Liggande l[..]

Avslutat rop
950 kr

Gibraltar och Kanalöarna. Storbritannien mest stämplat med en hel del trevliga klassiska märken, bl a ett one penny black i hyggligt skick. Gibraltar blandat stämplat och **/* med någ[..]

Avslutat rop
550 kr

Facit Postal X (alltså den senast utgivna) i nyskick med plasten kvar, XpoNAT V "Kung Oscar II 1885-1911", "Oscarsperiodens Frimärken 1885-1911", SAFE Dual supplementblad för Sverige 20[..]

Avslutat rop
1 100 kr

i botten med några utländska silvermynt. Överst i separat låda Svenska silvermynt: 100 kr Minnesmynt (5), 50 kr (2), 2 kr -66 (1), 1 kr -42 (4), 1 kr -67 (8), 50 öre (3), 25 öre (20), 1[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Bla 3 st HA1 med 1 st rättvänd inhäftning, HA 2 x 4 etc. Delvis uppsorterat med registerkort och anteckningar på pergamynkuvert.

Avslutat rop
600 kr

i 16 album + lösa blad. Umm al Qiwain, Ajman, Saudiarabien, Iran, Dubai, Oman, Manama, Sharjah, Ras-al-Khaima, Fujeira, Yemen, Irak.

Avslutat rop
300 kr

"FRÅN UTLANDET", "med EXPRESS" etc. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
750 kr

mestadels stämplad samling 1873-2010 på egengjorda förtrycksblad i 4 tjocka pärmar. Relativt välbesatt. Utöver detta även en separat pärm med luftpostmärken, ett insticksalbum med bara [..]

Avslutat rop
7 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets årssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för 128 st rabattfrimärken till den red[..]

Avslutat rop
1 000 kr

i visiralbum, den andra på förtrycksblad i klämpärm. Mest äldre material inkl. kompletta serier och bättre märken. Spännande post.

Avslutat rop
1 700 kr

mest topografiska svenska A6-kort.

Avslutat rop
600 kr

Utgiven av SFF som en minnesskrift vid de svenska frimärkenas 50-års jubileum. Inbunden med guldtryck i relief, 1905, 322 sidor. Mycket fräscht välbevarat exemplar i mörkblå färg med lä[..]

Avslutat rop
425 kr

(2015) 1 kort tand. Ett fräscht exemplar 2,3,2.

Avslutat rop
8 400 kr

form av lösa märken, större enheter samt häften, allt monterat i 6 st röda 6-ringade visiralbum samt i två insticksböcker. Nominal drygt 31.300 kr.

Avslutat rop
6 200 kr

dessutom dubbletter av årgångarna 2019 och 2020. Nominal närmare 23.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav naturligtvis många självhäftande. I den här posten ingår också en li[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Märken från framför allt Guadeloupe, St. Pierre et Miquelon, Martinique, Franska Guyana, Inini, Franska Somalikusten, Djibouti och Obock. Tyngdpunkt på märken från första halvan av 1900[..]

Avslutat rop
5 000 kr

med bl a en komplett ** serie med "Danmark befriet"-påtryck + 6 påtryck med alternativ färg. Facitvärde på drygt 30.000 kr. "Olika motiv" *. Totalt sett är samlingen ungefär halvbesatt [..]

Avslutat rop
900 kr

insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]

Avslutat rop
800 kr

lösa blad. Bättre Tyskland, äldre-modernt i 6 album.

Avslutat rop
500 kr

samt Indien. Medföljande välfylld kontorspärm med kopior ur böcker om portosatser över området.

Avslutat rop
400 kr

sänt lokalt inom "EKSJÖ 9.1.19.1922", frankerad med 10 öre medaljong.

Avslutat rop
500 kr

samt lösa albumblad. Låda diverse mynt samt sedlar Hela världen i album. Tjock mapp med dokument bussfraktmärken, lösenmärken etc dito i album.