Auktionsobjekt

Avslutat rop
900 kr

stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1973) Ovanlig stämpel för utgåvan + 3 öre svart (F.6b) med välplacerad stjärnstämpel.

Avslutat rop
900 kr

med 3 st Oscarsfrankeringar och 1 st rysk helsak till Sverige.

Avslutat rop
900 kr

självhäftande. Nominal 2.174 kr.

Avslutat rop
900 kr

av Otto Kugelberg. Inbunden, 1894, 280 sidor. Knäckt och delvis lagad rygg.

Avslutat rop
900 kr

svår på koppartryck, sista dagen).

Avslutat rop
850 kr

Det första albumet är ett förtrycksalbum med egenmonterade fickor som sträcker sig fram till 1987, medan det andra albumet innehåller de modernare märkena monterade på Varioblad. Samlin[..]

Avslutat rop
850 kr

stämpel. Svagt avtryck. 8 kända (Alla med svagt avtryck). Postal 2.000 kr

Avslutat rop
850 kr

visiralbum. Stor mängd och vackra stämplar inemellan. Även ett antal ostämplade Sverige Brev utan gummering i ett av albumen. I lådan finns också ett insticksalbum med God Helg- och and[..]

Avslutat rop
850 kr

äldre-modernt, sorterade efter länder i A6 kuvert, Mest från Rumänien, Polen, Tjeckoslovakien, Ungern, Portugal, Spanien samt blandat övriga världen i skolåda. Inemellan även lite löst [..]

Avslutat rop
850 kr

välfyllda album (varav 37 st mindre format) äldre-modernt. Frimärkena är sorterade efter land på vissa albumsidor, på andra helt oorganiserat. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
850 kr

lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
850 kr

alla olika på ett eller annat sätt. Flera bättre, t.ex. HA1 både R och O.

Avslutat rop
850 kr

lösa blad samt diverse löst i skolåda. Massor att gå igenom med en del Sverige ** med oräknad nominal.

Avslutat rop
850 kr

med mest från England på 1900-talet med enstaka äldre samt flera äldre Australien med stater. Även 2 st äldre plomberade Engelska ** frimärksrullar, nominellt värde £54.

Avslutat rop
850 kr

Ett lager av mest Tyska klipp i botten av lådan. 2 st plomberade svenska 1966 och 1964, även 1 öppnad 1964, samt en plomberad men öppnad på sidan (1943). 2 Tyska kilon öppnade men packa[..]

Avslutat rop
850 kr

på brevomslag avstämplat "WISBY 15.7.1858".

Avslutat rop
850 kr

Praktstämplat "MOTALA 14.5.1867".

Avslutat rop
850 kr

"NORDMALING 22.6.1864". F.10 e Klar Gulorange.

Avslutat rop
850 kr

flyttlåda. 15 insticksalbum och lösa visirblad med Riket, Bundes, Berlin mm. Här och där lite bättre märken, stor mängd frimärken med sammantaget mycket högt katalogvärde. Lågt utrop.

Avslutat rop
850 kr

i 5 tjocka pärmar och större låda ifrån Tyskland, DDR, BERLIN och BUND. Flera praktstämplar har setts. Intressant låda för den som samlar Tyskland.

Avslutat rop
850 kr

och presentsatser etc. Mest 1970- till 1990-tal. Stor mängd. Enstaka stämplade inemellan.

Avslutat rop
850 kr

I botten ett lager av försändelser, sedan (mest) moderna A6-kort med ett lager av äldre vykort överst. Massor att gå igenom (32 kg).

Avslutat rop
850 kr

inkl. Azorerna och Madeira med tillsammans hundratals moderna ** block. I ett av albumen finns även lite block från andra länder. I lådan finns också en dubblettsamling Portugal äldre t[..]

Avslutat rop
850 kr

drygt 3400 kr med mervärde för lite rabattmärken i satserna (1981-1990). Posten innehåller: 1x1971, 1x1972, 1x1973, 1x1974, 2x1977, 6x1978, 2x1979, 2x1980, 3x1981, 2x1982, 2x1983, 2x1[..]

Avslutat rop
850 kr

Intyg Hedstrand (1975) Fettfläckar, Godtagbart till gott exemplar.

Avslutat rop
850 kr

"ÖRNSKÖLDSVIK 10.9.1874" sänt till Husum. Vackert.

Avslutat rop
850 kr

av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg, 1971, 209 sidor + separat häfte på 57 sidor med en engelsk och en fransk översättning. Mycket vackert exemplar av den Japanska utgåvan utan num[..]