Auktionsobjekt

Avslutat rop
800 kr

22 insticksalbum av olika storlek och fyllnadsgrad.

Avslutat rop
800 kr

i 2 album + lösa blad, mest **/*. Även 5 lådor mest lösa märken från Hela världen. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
800 kr

lösa blad samt mängder av blandat i skolåda. Bla Samling Sverige **/* Oscar II-1970 talet i välfyllt album, Äldre mycket glest besatt Shaubek album. Även bunt blandade klämfix, skärap[..]

Avslutat rop
800 kr

äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
800 kr

ca 1920-talet. 19 st olika i serien "En Avant". Alla oanvända med spår av infästning på adressidan.

Avslutat rop
800 kr

löst i lådan. Massor att gå igenom, äldre-modernt och mest från Sverige.

Avslutat rop
800 kr

Medlemsorgan för "The Royal Philatelic Society, London". Privat inbundna blå band med guldskrift på ryggen.

Avslutat rop
800 kr

i DAVO album med fickor. Från 10 kopek rundklippt, 5 st stortandade, Vapentyp etc. En trevlig samling att bygga vidare på. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
800 kr

(nära A3) med mestadels topografi från stora delar av Sverige, det mindre (ca A4) med äldre gratulationskort, Jul, Påsk etc. Även 8 st tomma brefkortsalbum av äldre design.

Avslutat rop
800 kr

totalt 147 olika. De flesta kuverten innehåller ett flertal märken och varje kuvert är uppmärkt med plåtnumret. Totalt ingår minst 1000 märken.

Avslutat rop
800 kr

Bra variation och fräsch kvalitet.

Avslutat rop
800 kr

varav en samling om Vikingar i 8 visiralbum, mest enklare material men av stor bredd: Frimärken, vykort, frankostämplar, brev, etiketter, bältesspännarmaterial etc. Även massor av frim[..]

Avslutat rop
800 kr

100 kr (1), 50 kr (1), 2 kr (1), 1 kr äldre (5), 1 kr nyare (8), 50 öre (3), 25 öre äldre (22), 10 öre (164). Även 5 och 10 kr sedlar 5 av varje samt låda med diverse svenska koppar[..]

Avslutat rop
800 kr

med enstaka moderna i DAVO album. Trevlig samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
800 kr

lösa blad samt skolåda med mängder av frimärken löst och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i blandad kvalitet.

Avslutat rop
800 kr

massor med frimärken, lösa och i pergamynkuvert samt på visirkort. Vapentyp-modernt med massor att gå igenom och sortera. Överst i lådan 100-tals ortsstämplar, äldre-modernt.

Avslutat rop
800 kr

lösa blad. Bättre Tyskland, äldre-modernt i 6 album.

Avslutat rop
800 kr

insticksalbum och en mapp. Mest Oscar men även lite Ringtyp och några andra utgåvor. Läsbart-Prakt.

Avslutat rop
800 kr

mängder av lösa blad samt märken i presentsatser och löst i askar.

Avslutat rop
800 kr

1999-2001 i 3 album + 1 album 2006-2008. Hög nominal från Euroländerna.

Avslutat rop
800 kr

av gamla formatet. Många trevliga kort.

Avslutat rop
800 kr

svenska vykort med militäranknytning, alla av gamla formatet. Mestadels bilder av kasernbyggnader men även vyer från fältövningar och bilder på krigsfartyg etc. Enstaka tecknade, varav [..]

Avslutat rop
800 kr

med enstaka modernare märken i 2 välfyllda visiralbum, det första albumet med enbart Vapentyp och mängder av Ringtyp och Oscar II med många dubbletter och snygga stämplar inemellan. Bla[..]

Avslutat rop
800 kr

Bläckskrift på baksidan. Mycket vackert, rent och fräscht. Signerad "Gordon" på baksidan. Gott Exemplar 2,3,2. Facit 4.000 kr.

Avslutat rop
800 kr

"GAMLEBY 3.9.1857". Intyg HOW (2005) Ett vackert och fräscht exemplar med en sliten plåt, typiskt för denna nyans, samt en klichéskada vid höger "M". Mycket gott exemplar 3,3,4.

Avslutat rop
800 kr

(3 Visir och 2 Leuchtturm) 1960-tal till 2010, diverse postens julgåvor och lite PT och Maxi kort. Allt i proppfull flyttlåda.

Avslutat rop
800 kr

topografi och övrigt. Ca 2000 kort av nya formatet och 400 av gamla. Utöver detta bunt julkort i miniformatet, brefkortsalbum med vykort samt ett par tomma album av olika slag.

Avslutat rop
800 kr

Facit 2000 kr. Som referens medföljer även ett exemplar av Block 38 så som det normalt ser ut.

Avslutat rop
800 kr

originalförpackning. Bruksanvisning medföljer. Nypris runt 3000 kr. Perfekt apparat för dig som vill kunna tvätta några tiotals frimärken och få dem torra och välpressade på några få mi[..]

Avslutat rop
800 kr

mängder av lösa albumblad.

Avslutat rop
800 kr

Äldre-modernt i 17 album + lösa blad. Mexiko, Nicarague, Venezuela, Chile, Haiti, Paraguay, Guatemala, Argentina, Equador, Peru, Panama, Uruguay, Costa Rica, Colombia, El Salvador, B[..]

Avslutat rop
800 kr

+ ask med några 100-tals lösa bilder av olika typer. Alla album med olika teman, Filmstjärnor, sport, djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen [..]

Avslutat rop
800 kr

varav 4 visiralbum med drygt 200 st nästan nya visirblad. Mycket att gå igenom bla: 2 album Albanien etc.

Avslutat rop
800 kr

Topografi och gratulationskort blandat.

Avslutat rop
800 kr

Vi håller stängt måndagen efter auktionen för att förbereda fakturor inför utlämning/hämtning. Hämtning kan ske personligen tidigast på tisdag den 27/2 klockan 10:00, ring/maila oss [..]

Avslutat rop
800 kr

egengjorda förtrycksblad från Vietnam, Laos och Kambodja. Vietnam O/**/* 1946-1999 (glest besatt de första och sista åren), Laos O/**/* 1951-1997, Kambodja stämplat 1951-2001 (glest de [..]