22 insticksalbum av olika storlek och fyllnadsgrad.
i 2 album + lösa blad, mest **/*. Även 5 lådor mest lösa märken från Hela världen. Massor att gå igenom.
lösa blad samt mängder av blandat i skolåda. Bla Samling Sverige **/* Oscar II-1970 talet i välfyllt album, Äldre mycket glest besatt Shaubek album. Även bunt blandade klämfix, skärap[..]
ca 1920-talet. 19 st olika i serien "En Avant". Alla oanvända med spår av infästning på adressidan.
löst i lådan. Massor att gå igenom, äldre-modernt och mest från Sverige.
Medlemsorgan för "The Royal Philatelic Society, London". Privat inbundna blå band med guldskrift på ryggen.
i DAVO album med fickor. Från 10 kopek rundklippt, 5 st stortandade, Vapentyp etc. En trevlig samling att bygga vidare på. Blandad kvalitet.
totalt 147 olika. De flesta kuverten innehåller ett flertal märken och varje kuvert är uppmärkt med plåtnumret. Totalt ingår minst 1000 märken.
Bra variation och fräsch kvalitet.
varav en samling om Vikingar i 8 visiralbum, mest enklare material men av stor bredd: Frimärken, vykort, frankostämplar, brev, etiketter, bältesspännarmaterial etc. Även massor av frim[..]
100 kr (1), 50 kr (1), 2 kr (1), 1 kr äldre (5), 1 kr nyare (8), 50 öre (3), 25 öre äldre (22), 10 öre (164). Även 5 och 10 kr sedlar 5 av varje samt låda med diverse svenska koppar[..]
med enstaka moderna i DAVO album. Trevlig samling att bygga vidare på.
lösa blad. Bättre Tyskland, äldre-modernt i 6 album.
insticksalbum och en mapp. Mest Oscar men även lite Ringtyp och några andra utgåvor. Läsbart-Prakt.
mängder av lösa blad samt märken i presentsatser och löst i askar.
1999-2001 i 3 album + 1 album 2006-2008. Hög nominal från Euroländerna.
av gamla formatet. Många trevliga kort.
med enstaka modernare märken i 2 välfyllda visiralbum, det första albumet med enbart Vapentyp och mängder av Ringtyp och Oscar II med många dubbletter och snygga stämplar inemellan. Bla[..]
Bläckskrift på baksidan. Mycket vackert, rent och fräscht. Signerad "Gordon" på baksidan. Gott Exemplar 2,3,2. Facit 4.000 kr.
"GAMLEBY 3.9.1857". Intyg HOW (2005) Ett vackert och fräscht exemplar med en sliten plåt, typiskt för denna nyans, samt en klichéskada vid höger "M". Mycket gott exemplar 3,3,4.
Äldre-modernt i 17 album + lösa blad. Mexiko, Nicarague, Venezuela, Chile, Haiti, Paraguay, Guatemala, Argentina, Equador, Peru, Panama, Uruguay, Costa Rica, Colombia, El Salvador, B[..]
Topografi och gratulationskort blandat.
Vi håller stängt måndagen efter auktionen för att förbereda fakturor inför utlämning/hämtning. Hämtning kan ske personligen tidigast på tisdag den 27/2 klockan 10:00, ring/maila oss [..]
Ex Göran Fredrikson.
egengjorda förtrycksblad från Vietnam, Laos och Kambodja. Vietnam O/**/* 1946-1999 (glest besatt de första och sista åren), Laos O/**/* 1951-1997, Kambodja stämplat 1951-2001 (glest de [..]