Auktionsobjekt

Avslutat rop
6 000 kr

och inkompletta rullar i mestadels frankeringsvänliga valörer. Bl a ingår mer än 2300 st Förenings-/Ekonomibrev (frankeringsvärde 6 kr/st), 128 st Julpost (frankeringsvärde 14 kr/st) oc[..]

Avslutat rop
5 200 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 26.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
1 000 kr

med ca 700 st begagnade svarta visirblad.

Avslutat rop
400 kr

10 st 64-sidiga med vita blad samt dito 3 st 16-sidiga.

Avslutat rop
1 400 kr

i visiralbum. Många prakt, dubbletter förekommer.

Avslutat rop
550 kr

Bla: stämplat 1960-2000 i två album samt **/* Vapentyp-1967 i glest besatt album. Även två tjocka delvis glest besatta insticksalbum med moderna engelska dubbletter.

Avslutat rop
4 600 kr

till 1943 på visirblad. Några Oscarsmärken, Posthuset (inte den bästa tandningen nedtill), bra Medaljong, Luftpost och Landstorm I-III komplett, starkt bandmärkesavsnitt, Kong[..]

Avslutat rop
700 kr

"STORVIK". Postal 2.000 kr.

Avslutat rop
275 kr

stämplat från Vapentyp-1992 med mängder av dubbletter. Enstaka dubbletter i början och mer välfyllt från 1970-talet.

Avslutat rop
400 kr

Hela världen album delvis välbesatt. Kontorspärm med samling reklamtryck på servetter samt separat pärm med apelsinetiketter.

Avslutat rop
375 kr

av Apolinary Smolarek föreställande Blomstermåla Värdshus i Särö, färgprov, komplett ark med fyra märken samt försändelse med lördagsutdelning signerad av konstnären. Alla 4 objekt inra[..]

Avslutat rop
2 000 kr

(Mi.438y och 439x) komplett serie €3.500.

Avslutat rop
3 800 kr

(The library of American comics) i skick som nya med några skavanker på skyddsomslagen, del 2 med delvis uppskuret omslag. Eftertraktade och slutsålda på förlaget.

Avslutat rop
3 100 kr

2 album, årssatser + löst i låda. Nominal drygt 12.000 kr. Även 10 seriealbum: Jag Farbror Joakim, BC, Bamse, Johan och Lotta etc.

Avslutat rop
1 100 kr

i visiralbum. Många praktstämplar och flera orter i dubblett.

Avslutat rop
3 500 kr

till 1970. Samlingen, som inte är monterad kronologiskt, består till största delen av ** fyrblock med ett flertal bättre. Mycket högt katalogvärde. Det ingår även lite **/* singelm[..]

Avslutat rop
1 600 kr

inklusive flera ** årssatser på den modernare delen, samt Grönland 1915-2009 i grönt Leuchtturm album med fickor med bla Olika motiv etc. Även dubbletter och lite övrigt.

Avslutat rop
400 kr

"ÖSTERSUND 11.10.1860".

Avslutat rop
1 900 kr

stämplat FRA SVERRIG 23.12.1870. Intyg HOW (1993) "Mycket gott exemplar 3, 3, 3". Facit 6500 kr.

Avslutat rop
2 500 kr

många dubbletter. Några lite bättre häften finns med liksom en hel del med markeringar. Nominal drygt 11500 kr.

Avslutat rop
1 900 kr

Blandad kvalitet med alla album från Danmark, antingen kompletta med alla bilder eller med några bilder som saknas. Dyrefabler (4 st), Bonzo/Godt Humor II (2 st), Hojt Humor (3 st). D[..]

Avslutat rop
1 100 kr

Vackra stämplar inemellan och även mängder med märken med nummer på baksidan.

Avslutat rop
2 100 kr

+ 2 påsar med ** valörer 4 kr - 5:80 kr. Nominal ca 9.000 kr

Avslutat rop
3 700 kr

Tvåfärgad siffertyp komplett, Oscar överkomplett med åtminstone de svårare valörerna *, Posthuset * och med veck, Medaljong komplett förutom Värnamo med åtminstone de svårare valörerna [..]

Avslutat rop
475 kr

varav några lite bättre (t.ex. HA1 O och 5 st HA6), 173 st maximikort, varav 152 olika, samt två Postens årsböcker (1989 och 1990, nominal 385 kr med mervärde för 20 st rabatt[..]

Avslutat rop
1 100 kr

svenska sedlar 5-100 kr (Nominal 330 kr). Liten ask med silvermynt 10 öre - 50 kr med oräknat silvervärde (182 gram).

Avslutat rop
4 800 kr

stor andel Sverige Brev med många självhäftande. Nominal drygt 17800 kr med mervärde för 42 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
300 kr

för Sverige 1951-1989 i två pärmar.

Avslutat rop
4 000 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 25.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
1 300 kr

mängder av lösa blad. Klassiskt-modernt med massor att gå igenom.