Auktionsobjekt
och inkompletta rullar i mestadels frankeringsvänliga valörer. Bl a ingår mer än 2300 st Förenings-/Ekonomibrev (frankeringsvärde 6 kr/st), 128 st Julpost (frankeringsvärde 14 kr/st) oc[..]
ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 26.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.
med ca 700 st begagnade svarta visirblad.
10 st 64-sidiga med vita blad samt dito 3 st 16-sidiga.
i visiralbum. Många prakt, dubbletter förekommer.
Bla: stämplat 1960-2000 i två album samt **/* Vapentyp-1967 i glest besatt album. Även två tjocka delvis glest besatta insticksalbum med moderna engelska dubbletter.
till 1943 på visirblad. Några Oscarsmärken, Posthuset (inte den bästa tandningen nedtill), bra Medaljong, Luftpost och Landstorm I-III komplett, starkt bandmärkesavsnitt, Kong[..]
stämplat från Vapentyp-1992 med mängder av dubbletter. Enstaka dubbletter i början och mer välfyllt från 1970-talet.
Hela världen album delvis välbesatt. Kontorspärm med samling reklamtryck på servetter samt separat pärm med apelsinetiketter.
av Apolinary Smolarek föreställande Blomstermåla Värdshus i Särö, färgprov, komplett ark med fyra märken samt försändelse med lördagsutdelning signerad av konstnären. Alla 4 objekt inra[..]
(Mi.438y och 439x) komplett serie €3.500.
(The library of American comics) i skick som nya med några skavanker på skyddsomslagen, del 2 med delvis uppskuret omslag. Eftertraktade och slutsålda på förlaget.
2 album, årssatser + löst i låda. Nominal drygt 12.000 kr. Även 10 seriealbum: Jag Farbror Joakim, BC, Bamse, Johan och Lotta etc.
i visiralbum. Många praktstämplar och flera orter i dubblett.
till 1970. Samlingen, som inte är monterad kronologiskt, består till största delen av ** fyrblock med ett flertal bättre. Mycket högt katalogvärde. Det ingår även lite **/* singelm[..]
inklusive flera ** årssatser på den modernare delen, samt Grönland 1915-2009 i grönt Leuchtturm album med fickor med bla Olika motiv etc. Även dubbletter och lite övrigt.
stämplat FRA SVERRIG 23.12.1870. Intyg HOW (1993) "Mycket gott exemplar 3, 3, 3". Facit 6500 kr.
många dubbletter. Några lite bättre häften finns med liksom en hel del med markeringar. Nominal drygt 11500 kr.
Blandad kvalitet med alla album från Danmark, antingen kompletta med alla bilder eller med några bilder som saknas. Dyrefabler (4 st), Bonzo/Godt Humor II (2 st), Hojt Humor (3 st). D[..]
Vackra stämplar inemellan och även mängder med märken med nummer på baksidan.
+ 2 påsar med ** valörer 4 kr - 5:80 kr. Nominal ca 9.000 kr
Tvåfärgad siffertyp komplett, Oscar överkomplett med åtminstone de svårare valörerna *, Posthuset * och med veck, Medaljong komplett förutom Värnamo med åtminstone de svårare valörerna [..]
varav några lite bättre (t.ex. HA1 O och 5 st HA6), 173 st maximikort, varav 152 olika, samt två Postens årsböcker (1989 och 1990, nominal 385 kr med mervärde för 20 st rabatt[..]
svenska sedlar 5-100 kr (Nominal 330 kr). Liten ask med silvermynt 10 öre - 50 kr med oräknat silvervärde (182 gram).
stor andel Sverige Brev med många självhäftande. Nominal drygt 17800 kr med mervärde för 42 st rabattfrimärken.
för Sverige 1951-1989 i två pärmar.
ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 25.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.
mängder av lösa blad. Klassiskt-modernt med massor att gå igenom.