Auktionsobjekt
jubileumsutställning i Göteborg. Dubbletter förekommer.
Mest stämplade singelmärken och serier. Sport i 8 album, Konst i 12 album, Båtar i 3 album samt Djur i 1 album + mängder av lösa visirblad i 3 mappar. Diverse motiv i 6 album + 1 mapp m[..]
och kolonier klassiskt till modernt O/**/* i 6 album. Stark klassisk del på själva Portugal med många bättre märken. De moderna märkena är ofta **, inkl. många block. Imponerande och vä[..]
ca 110 st ortsstämplar på försändelser och postala dokument. Prismärkta upp till 200 kr. Ex Göran Fredrikson.
topografi och övrigt. Ca 2000 kort av nya formatet och 400 av gamla. Utöver detta bunt julkort i miniformatet, brefkortsalbum med vykort samt ett par tomma album av olika slag.
Svensk Nominal för drygt 480 kr, diverse Lettland O/** samt några försändelser, 13 blad med utvalda frimärken från "Exklusiv Kollektion".
världen O/**/* i fyra tjocka visiralbum, dels stora mängder Sovjet, inkl. många block, i några insticksalbum, på lösblad och i stora pergamynkuvert i en plastpåse.
totalt 977 st BREV-märken, mest självhäftande. Nominal drygt 17.500 kr.
nästan alla topografiska. De flesta korten är monterade i olika typer av album medan resten ligger löst. Drygt hälften av korten tillhör någon av kategorierna svenska slott och herre[..]
med små tjänstefrimärken. Ex. Göran Fredrikson.
i 4 pärmar och 2 insticksböcker med dubbletter. Berlin 1948-1990 stämplat/ostämplat i början sedan övergår det till postfriskt. I huvudnummer komplett förutom Svartövertrycken 1948 och [..]
& Liggande Lejon av Mikael Carlsson. Inbunden, 2022, 276 sidor. Boken innehåller 5147 brev till utlandet där Vapentyp öre eller Liggande Lejon ingår i frankeringen. 1132 inrikes brev (e[..]
af John Spohr. Häfte tryckt i 100 st numrerade exemplar, detta är nr 60 signerat av författaren, 1934, 16 sidor. Fettfläckar, veck och en avriven etikett på baksidan av omslaget. Märkt [..]
Stockholm med omgivningar. Blandad kvalitet, men en del riktigt vackra och några lite svårare.
Bl a ingår flera lite bättre bandmärken, varav de flesta, t.ex. 1,20 kr svart Postemblem, är **. Som en liten bonus ingår också 55 st rabattfrimärken.
Nominal 11.580 kr med nuvarande portosats.
på 32 visirblad. Märken från främst första halvan av 1900-talet.
Alaouites, Gabon och Senegal på totalt 23 blad av olika typ. Michelvärde bara för Alaouites drygt 500 euro och för franska Sudan drygt 270 euro, allt enligt inlämnaren. Bättre märken fö[..]
1930- till 2000-tal i valörer från 5 öre till Sverige Brev. Några lite bättre rullar ingår, t.ex. Swedenborg 100 öre från 1938 (Facit 90 kr/märke). Nominal drygt 30.000 kr.
löst i låda. Nominal drygt 18.000 kr med det äldsta helt oräknat.
3 tomma album. Bla: England, Spanien, Liechtenstein, Ryssland/Sovjet, Ungern, Rumänien, Franska kolonier etc.
med ca 650 st begagnade svarta visirblad.
ca 200 st visirblad, mest svarta. Ett 64-sidig insticksalbum, Michel 2006 Gulf-stater, Diverse frimärken/försändelser i 3 plastfickor etc.
+ lösa blad. Mycket Frankrike, Holland, Belgien med något Schweiz samt blandat i 2 album. Äldre-modernt med flera olika landssamlingar. Massor att gå igenom.
innehåller stämplade märken och ett annat album försändelser. Övriga 6 album innehåller **/*. Mycket stor mängd eftersom det ofta finns många ex av varje märke, insatta med kraftigt öve[..]
av frimärken i pergamynkuvert. Även låda med lite mynt och klockor.
inkl. Azorerna och Madeira med tillsammans hundratals moderna ** block. I ett av albumen finns även lite block från andra länder. I lådan finns också en dubblettsamling Portugal äldre t[..]
pergamynkuvert med massor att gå igenom.
40 st företagspost.
diverse Års- och Presentsatser 1973 till ca 2002. Nominal drygt 16.500 kr.
tjänste t.13. Märket har ett reparerat hörn. Postal 3500 kr.
av Margaret Hamilton och Brian Pope, Inbunden med skyddsomslag, 1979, 471 sidor. Standardverket om Western Australia. Nedre ryggslutet är kantstött, inlagan något bruntonad, sk[..]
N14 på koppartryck.
Mest 1980- och 1990-talet. Nominal drygt 10300 kr.
nominal för drygt 760 kr, kartong med drygt 1,5 kg tvättade frimärken hela världen, lite bältespännarmaterial såsom nålmärken och några medaljer, en enklare stämplad Sverigesamling, lit[..]