Auktionsobjekt
äldre-modernt, sorterade efter länder i A6 kuvert, Mest från Rumänien, Polen, Tjeckoslovakien, Ungern, Portugal, Spanien samt blandat övriga världen i skolåda. Inemellan även lite löst [..]
1938-1949 (+ Tre kronor). Mängder med BC-/CB-par (dock inga Berzelius eller Slottet), varav några få ser lite tveksamma ut. Även gott om högvalörer med höga katalogvärden, ofta i stort [..]
äldre-modernt med separata album även för Australien, USA, Kanada och samväldet. Totalt 13 album + lösa märken i plastfickor.
svenska Radiolicenser 1925 och framåt, Kronodebetsedlar med postala stämplar, Skattekvitton etc. Även 2 st plomberade svenska kilovaror 1967 och 1971 samt låda med blandad svensk nom[..]
i svart färg (känd 1855-1856). Mycket vackert avtryck på litet brev med innehåll handskrivet på rosa brevpapper. Postal 6.000 kr.
Europa, äldre-modernt. del av prismärkt handlarlager med plastfickor. Försändelser från många olika länder bla bättre Ryssland etc.
+ 2 askar samt löst i plastficka. Även ca 500 st svenska försändelser mest Äldre-1950 talet samt 1 DAVO Album ** Åland.
på frimärken Vapentyp-modernt, 26 st på försändelser och 18 st vykort från orterna: Ambjörnarp, Sjötofta, Tranemo, Östra Tranemo, Uddebo, Strömsfors, Limmared, Mossebo, Gölingstorp och [..]
utsuddad. Sidstämplad "SÖLVESBORG 9.6.1869"
Canalzonen O/* på 5 visirblad.
F.45 + F.47. Okänd enligt Ferdén.
mest 1980-90 talet. Nominal drygt 10.000 kr.
Årgångarna 1992 och 1996 saknas medan det finns 2 ex av årgång 1997. I övrigt ett ex av varje årgång. Nominal drygt 23.500 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav naturligtvis mång[..]
32-sidiga insticksalbum. Djur, blommor, båtar mm. Många block och kompletta serier från ett stort antal olika länder.
med bla mycket Schweiz och Ungern, äldre-modernt.
massor av lösa märken i drygt 12 askar/lådor samt 2 album etc. Äldre-modernt i trevlig blandning.
365 st olika Disney. Blandad kvalitet.
på lösa blad samt i urvalshäften Bla mycket Frankrike och Sverige men även från övriga världen. Äldre-modernt.
gravyrer av Slania, Hipschen, Morken, Jakus, Mörck och Sjöblom. Numrerad 296/350. Högt nypris. Eftertraktad.
massor med frimärken, lösa och i pergamynkuvert samt på visirkort. Vapentyp-modernt med massor att gå igenom och sortera. Överst i lådan 100-tals ortsstämplar, äldre-modernt.
mest enklare stämplat Sverige, flera album med **/*(*) häften samt skolåda med delvis fuktskadade märken, med en hel del **, helt oräknad nominal.
avstämplat "LJUNGBY 19.5.1866" med notering "Retour a Laholm".
från 1975-1977 samt något från 1980 talet. Även diverse Samlarnytt, FH Nytt, Postfolket etc.