Auktionsobjekt

Avslutat rop
850 kr

äldre-modernt, sorterade efter länder i A6 kuvert, Mest från Rumänien, Polen, Tjeckoslovakien, Ungern, Portugal, Spanien samt blandat övriga världen i skolåda. Inemellan även lite löst [..]

Avslutat rop
2 500 kr

1938-1949 (+ Tre kronor). Mängder med BC-/CB-par (dock inga Berzelius eller Slottet), varav några få ser lite tveksamma ut. Även gott om högvalörer med höga katalogvärden, ofta i stort [..]

Avslutat rop
1 200 kr

äldre-modernt med separata album även för Australien, USA, Kanada och samväldet. Totalt 13 album + lösa märken i plastfickor.

Avslutat rop
900 kr

svenska Radiolicenser 1925 och framåt, Kronodebetsedlar med postala stämplar, Skattekvitton etc. Även 2 st plomberade svenska kilovaror 1967 och 1971 samt låda med blandad svensk nom[..]

Avslutat rop
300 kr

SÖDERHAMN 1858.05.20.

Avslutat rop
2 000 kr

i svart färg (känd 1855-1856). Mycket vackert avtryck på litet brev med innehåll handskrivet på rosa brevpapper. Postal 6.000 kr.

Avslutat rop
1 600 kr

Europa, äldre-modernt. del av prismärkt handlarlager med plastfickor. Försändelser från många olika länder bla bättre Ryssland etc.

Avslutat rop
550 kr

+ 2 askar samt löst i plastficka. Även ca 500 st svenska försändelser mest Äldre-1950 talet samt 1 DAVO Album ** Åland.

Avslutat rop
900 kr

på frimärken Vapentyp-modernt, 26 st på försändelser och 18 st vykort från orterna: Ambjörnarp, Sjötofta, Tranemo, Östra Tranemo, Uddebo, Strömsfors, Limmared, Mossebo, Gölingstorp och [..]

Avslutat rop
350 kr

utsuddad. Sidstämplad "SÖLVESBORG 9.6.1869"

Avslutat rop
275 kr

Canalzonen O/* på 5 visirblad.

Avslutat rop
2 500 kr

F.45 + F.47. Okänd enligt Ferdén.

Avslutat rop
2 700 kr

mest 1980-90 talet. Nominal drygt 10.000 kr.

Avslutat rop
6 200 kr

Årgångarna 1992 och 1996 saknas medan det finns 2 ex av årgång 1997. I övrigt ett ex av varje årgång. Nominal drygt 23.500 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav naturligtvis mång[..]

Avslutat rop
1 800 kr

32-sidiga insticksalbum. Djur, blommor, båtar mm. Många block och kompletta serier från ett stort antal olika länder.

Avslutat rop
1 500 kr

med bla mycket Schweiz och Ungern, äldre-modernt.

Avslutat rop
1 100 kr

massor av lösa märken i drygt 12 askar/lådor samt 2 album etc. Äldre-modernt i trevlig blandning.

Avslutat rop
500 kr

365 st olika Disney. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
400 kr

på lösa blad samt i urvalshäften Bla mycket Frankrike och Sverige men även från övriga världen. Äldre-modernt.

Avslutat rop
1 500 kr

gravyrer av Slania, Hipschen, Morken, Jakus, Mörck och Sjöblom. Numrerad 296/350. Högt nypris. Eftertraktad.

Avslutat rop
800 kr

massor med frimärken, lösa och i pergamynkuvert samt på visirkort. Vapentyp-modernt med massor att gå igenom och sortera. Överst i lådan 100-tals ortsstämplar, äldre-modernt.

Avslutat rop
375 kr

mest enklare stämplat Sverige, flera album med **/*(*) häften samt skolåda med delvis fuktskadade märken, med en hel del **, helt oräknad nominal.

Avslutat rop
1 650 kr

avstämplat "LJUNGBY 19.5.1866" med notering "Retour a Laholm".

Avslutat rop
150 kr

Kanadensisk Ishockeymålvakt.

Avslutat rop
100 kr

från 1975-1977 samt något från 1980 talet. Även diverse Samlarnytt, FH Nytt, Postfolket etc.