3:e Långgatan 38-40 stängdes när Tobaksmonopolet infördes
med Stående Lejon. Ex Göran Fredrikson.
Nauru 5 Sh **, Tasmanien 1 Sh * och Hongkong 1 $ ** i 8-block med gutterpar.
Tryckt i 2 storformatiga delar (250x335 mm) med text på Franska. Tome I: Matiéres soumises aux Délibérations du Congrés, 517 sidor. Tome II: Travaux du Congrés (Délibérations, actes Déf[..]
Märken från Tyskland med mycket DDR samt ** BRD från 2000-talet, Finland O/**/* med bl a några FDC från Karelen, lite blandat utom-Europa samt ett album välgörenhetsmärken med bl a sven[..]
32, 34 BC, 36 CC, 165 D1, 180 C med engelsk text och okänd signatur.
Följande från Riket: Mi. MH 13, 43, 45. Bundes: 3 olika med "Heuss".
Allt från samma dödsbo, klassiskt-modernt. Låda 1/5 i följd.
12 blad med häften 1960-70 talet.
i 21 album + lösa blad samt låda. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
inemellan även häften från övriga världen.
visirblad, 3 insticksalbum samt 13 st olika böcker, bla: Nordisk Filateli's Färglikare komplett i pärm, Postortlexikon 1883, Vykortets Historia etc.
skolåda med mest äldre FDC, flera bättre. Även 1 album stämplat samt blandad låda mest lösa märken + bunt äldre brev och vykort.
"STJERNHOF 1.7.1872". Praktexemplar.
inom ram (typ 2, tidigare än noterat i Postal) avstämplat "ESLÖF 7.3.1872" och sidostämplad "HURFVA 7.3.1872".
brevkuvert avstämplat "STOCKHOLM 28.6.1870".