färg på litet brev till Stockholm.
med svenska tvättade frimärken samt en mindre del utlandet.
Silvermynt: 10 öre (17), 25 öre (13), 50 öre (17), 1 kr (25), 2 kr (3), 10 kr (1), 50 kr (2) samt 100 kr (1). Även lite koppar och järnmynt 1900-talet samt några 5-10 kr sedlar.
fräscht exemplar med mycket lätt rullad rygg samt små ryggveck.
med massor att gå igenom. Bör hämtas 45 kg.
modernt sorterat i pergamynkuvert i stor kartong. Massor att gå igenom. Stämplar?
hyrverk, 2 veck vertikalt över kortet.
de fartyg som inte fick plats lossar i pråmar på redden
"Nederkalix 11.7.1880" till "Arvidsjaur 21.7.1880".
frankerad med 3 öre Liggande Lejon samt 24 öre Vapentyp. Mycket vackert.
serie användes med "Chine" övertryck 1894, avstämplat "SHANG-HAI 26 SEPT 91 CHINE" och sänt till Stockholm med ankomststämpel "STOCKHOLM K.E. 5.11.1891" samt utdelningsstämplar 5/1 1891[..]
med enstaka äldre. FDC ca 1980-2000 samt flera brevalbum blandat. En del trevliga topografiska vykort samt signaturer. Bla intressant brev till Hedvig Atterbom där Prins Eugen omnämns i[..]
av August Dietz. Inbunden, nytryck 1989 Laurence edition, 439 sidor. Lätt kantstött omslag.
av utländska serier (oftast på tyska och Franska) Huvuddelen Buck Danny med bla 13 st samlingsvolymer i nyskick (del 1-13), även många Blake and Mortimer, Felix (av Jan Lööf) och bla Ch[..]
mest militär bl.a. "Unsere Whermacht". Totalt 167 bilder i blandad kvalitet.