Denna uppsättning Hitler-övertryck trycktes privat den 7 december 1944 för att fira befrielsen av Saverne, en kommun i Alsace-regionen i Frankrike. De var inte officiellt auktoriserade.
uppsatta på 3 visirblad varav några på klipp.
Totalt 86 serier (de flesta kortserier) samt 24 st block.
dubbletter i pergamynkuvert. Massor att gå igenom.
Spanien O/**/* äldre till 1930-talet. Gott om märken med hyggliga katalogvärden. Även telegrafmärken, lokala utgåvor och bältespännariana.
pergamynkuvert att gå igenom.
Ej vykort.
Tyskland "GÖRLITZ 12.7.1887" sänt till Göteborg ankomststämplat 15/7.
dels romaner och kortare historier av Arthur Conan Doyle, dels nyare versioner av andra författare samt verk om författaren och hans karaktärer. 26 st på svenska och 74 st på engelska, [..]
i A5 format (Tom Puss på svenska) + 4 andra böcker, alla på originalspråket Holländska. Även 6 seriealbum på svenska, nr 1-2, 4-6 (+ dubblett av nr 6)
och Tyskland. Några lite bättre märken och en del ortstämplar har setts.
Priskuranter och Kataloger 1920-30 talet från Åhlen & Holm, John Fröberg, Stråhlin & Persson, Oscar Ahrén etc, Väggalmanackor 1940-1960 talet med flera från bla ICA, bunt järnvä[..]