Auktionsobjekt

Avslutat rop
300 kr

samt Anders And & Co nr 5-1953 (på Danska).

Avslutat rop
950 kr

med enstaka modernare. Mest Finland, Åland, Island, Norge, Grönland, Danmark samt Norge + 9 st årsböcker Åland tom 2009. Även liten låda Nordiska ** häften.

Avslutat rop
40 kr

skadade och lagade nedre hörn.

Avslutat rop
300 kr

1,2 och 5 öre med många olika årtal.

Avslutat rop
1 300 kr

ca 1930 i visiralbum. Flera bättre märken, t.ex. pundmärket Mi 118 A (€450) som dock har några skönhetsfläckar. I övrigt mestadels bra kvalitet. Högt katalogvärde. Hela samlingen avbild[..]

Avslutat rop
425 kr

STH-Djurholm-Rydboholm. "Lärkan 2".

Avslutat rop
5 400 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 27.500 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
550 kr

i par med otandat mellansteg (Sista provtryck för produktion). Det översta märket med * fastsättarspår, det undre **.

Avslutat rop
1 300 kr

Många olika länder med massor att gå igenom av främst äldre frimärken.

Avslutat rop
550 kr

dels Italien O/**/* i en mängd insticksalbum och på lösblad. Mestadels enklare material. Många av insticksalbumen är i mycket gott skick.

Avslutat rop
950 kr

med massor av dubbletter och en del vackra stämplar inemellan.

Avslutat rop
650 kr

i 1 album, Dag Hammarskjöld i 2 specialalbum, 2 album kända personer **, Låda med ca 250 st engelska vykort av äldre format samt myntalbum med mest svenska mynt med lite silver från 10 [..]

Avslutat rop
500 kr

lösa blad och mängder av pergamynkuvert. Klassiskt-modernt.

Avslutat rop
475 kr

blå FP sidostämpel "F 15.10.55 P." på lokalt brevomslag.

Avslutat rop
2 000 kr

19/5 via "Helsingborg 20.5.1859" till Klippan/Åby. Korrekt porto var 16 Skilling, felande porto är 8 Skilling. Lösennotering "18" i röd krita (8 Sk = 18 öre). Intyg Möller (2016) Äkta o[..]

Avslutat rop
900 kr

(och lite Danmark, Finland och Island) stämplade dubbletter i pergamynkuvert. Bandmärken t.o.m. 2000-talet. Mängder av BB- och SX-par har setts. Nettovikt för pergamynkuvert och fri[..]

Avslutat rop
7 200 kr

dessutom ett extra ex av 2003 års bok. Nominal drygt 22.300 kr med mycket stor andel Sverige Brev. På ett par enstaka ställen sitter stämplade märken i stället för ostämplade. För dessa[..]

Avslutat rop
1 100 kr

ca 600 olika kort + dubbletter monterade i 3 album. Runt 120 av korten är äldre, medan resterande är mer eller mindre moderna. Många trevliga kort och ett ovanligt utbud.

Avslutat rop
650 kr

Posthistoria 1698-1718 i 3 delar V:I, V:II och V.III av Teodor Holm. Inbundna i 3 röda band. 1929, 419+427+476 sidor. V:1 och II med solblekta ryggar. (1,9 kg)

Avslutat rop
650 kr

inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.

Avslutat rop
7 600 kr

i 7 album. Frimärken, häften, motivblad, presentsatser. Nominal drygt 24.500 kr. Inemellan även lite stämplat + mervärde för 60 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
1 300 kr

därutöver övrig nominal för drygt 2800 kr. 1950-talet fram till 1990 i form av häften samt lösa märken i ett visiralbum.