samt Anders And & Co nr 5-1953 (på Danska).
skadade och lagade nedre hörn.
1,2 och 5 öre med många olika årtal.
STH-Djurholm-Rydboholm. "Lärkan 2".
ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 27.500 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.
i par med otandat mellansteg (Sista provtryck för produktion). Det översta märket med * fastsättarspår, det undre **.
Många olika länder med massor att gå igenom av främst äldre frimärken.
dels Italien O/**/* i en mängd insticksalbum och på lösblad. Mestadels enklare material. Många av insticksalbumen är i mycket gott skick.
i 1 album, Dag Hammarskjöld i 2 specialalbum, 2 album kända personer **, Låda med ca 250 st engelska vykort av äldre format samt myntalbum med mest svenska mynt med lite silver från 10 [..]
lösa blad och mängder av pergamynkuvert. Klassiskt-modernt.
blå FP sidostämpel "F 15.10.55 P." på lokalt brevomslag.
19/5 via "Helsingborg 20.5.1859" till Klippan/Åby. Korrekt porto var 16 Skilling, felande porto är 8 Skilling. Lösennotering "18" i röd krita (8 Sk = 18 öre). Intyg Möller (2016) Äkta o[..]
(och lite Danmark, Finland och Island) stämplade dubbletter i pergamynkuvert. Bandmärken t.o.m. 2000-talet. Mängder av BB- och SX-par har setts. Nettovikt för pergamynkuvert och fri[..]
inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.
i 7 album. Frimärken, häften, motivblad, presentsatser. Nominal drygt 24.500 kr. Inemellan även lite stämplat + mervärde för 60 st rabattfrimärken.
därutöver övrig nominal för drygt 2800 kr. 1950-talet fram till 1990 i form av häften samt lösa märken i ett visiralbum.