Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 700 kr

Danmark 1851-1991 O/**/* med flera bättre klassiska märken. Island 1876-1987 blandat O/**/*. Flera lite bättre märken finns.

Avslutat rop
1 000 kr

Förfilateli med 7 fyrkantsstämplar, 9 st N10 samt enstaka Båg-, Rak-stämplar etc. 21 st 12 öre Vapenbrev, några Oscar II och Ringtyp. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
4 200 kr

av svenska stämplade frimärken ca 1930-2000 talet. Många miljoner frimärken att gå igenom. Tillsammans ca 88 kg, bör hämtas.

Avslutat rop
3 000 kr

pergamynkuvert och ett par årssatser 1983-84.

Avslutat rop
1 100 kr

dubbletter i 8 tjocka och välfyllda (ofta med överlapp) visiralbum. Märken från 1938 till en bra bit in på 2010-talet. Enorm mängd, och visirbladen ser ut att i allmänhet vara i bra ski[..]

Avslutat rop
4 900 kr

Bl a ingår 7 st one penny black. Även ca 500 st one penny red och stor mängd andra Victoramärken, varav flera lite bättre, Även ett flertal bättre märken från tiden efter Victoria. Vi r[..]

Avslutat rop
650 kr

mest försändelser men även lösa svarsmärken och klipp.

Avslutat rop
1 200 kr

i 13 album. Ofta 1 eller 2 länder per album från: Algeriet, UPU, Grekland, Holland, Australien, Kanada, Monaco, Luxemburg, Liechtenstein.

Avslutat rop
700 kr

låda blandat O/**/* samt välfylld låda med 1000-tals tvättade märken. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 900 kr

Mest Koppar och järnmynt 1900-talet med enstaka utländska mynt inemellan. Även en del svenskt och något utländskt silver, uppskattningsvis 75 mynt av olika valörer. Massor att gå igenom[..]

Avslutat rop
3 700 kr

flyttlåda. Trevligt Visiralbum med en hel del läsbara till prakt inemellan, massor med askar med buntar, lösa frimärken och pergamynkuvert. Även massor av frimärken i lite större kuvert[..]

Avslutat rop
3 500 kr

78 st märken många med vackra stämplar. Facit 35.000 kr.

Avslutat rop
1 100 kr

Leuchtturm Classic med kassetter, alla blad med fickor. Många luckor i början och mest enklare märken, mer välfyllt från 1950-talet och framåt. Från 1978 mycket uppstämplat LYX mest Göt[..]

Avslutat rop
950 kr

monterade i tre äldre brefkortsalbum. Nästan alla kort är från tidigt 1900-tal. Ca 350 av korten är topografiska med mycket Stockholm, Göteborg och Malmö men även en del från mindre stä[..]

Avslutat rop
3 650 kr

i visiralbum. Delvis många dubbletter, nyanser, varianter etc. Bra bruksmärken Victoria & Edward, tronjubileet upp till 50 cent + 2 $ etc.

Avslutat rop
6 000 kr

mest 12 öre. Komplett bladsats med 7 st saknade orter, + dubbletter på enstaka orter. Mest läsbart till Prakt.

Avslutat rop
5 000 kr

ca 570 olika stämplar i visiralbum. Många Prakt/Lyx stämplar inemellan några på klipp. Bland de bättre: Bössgård, Eringsboda, Espö, Fanthyttan, Fulltofta 1879, Hinneryd, Malingbo, Mjell[..]

Avslutat rop
800 kr

Topografi och gratulationskort blandat.

Avslutat rop
7 600 kr

med många dubbletter och varianter, även några försändelser. Från 1 Penny Black, plåtnummer 1P red, £1 Edward etc i 3 visiralbum + mapp. Även lite kolonier i 2 insticksalbum samt klipp [..]

Avslutat rop
7 400 kr

delvis med många dubbletter på den klassiska delen med varianter, våfflor, nyanser, stämplar etc även back-of-the-book och någon försändelse inemellan. Bla Presidenter 1861 till 90 cent[..]

Avslutat rop
1 300 kr

2x1978, 2x1974, 2x1973 och 1st 1980.

Avslutat rop
6 400 kr

inemellan. Samlingen är mestadels monterad så att det på varje visirblad sitter en och endast en serie, vilket kan innebära allt från ett enstaka märke till ett fullt visirblad. Halvm[..]

Avslutat rop
5 000 kr

2019 i fyra tjocka visiralbum. Stortandade i ovanligt bra kvalitet, bra fyrtaliga med bl a Köpenhamnstrycket, bra ryska typer med flera bättre. Ofta flera ex av varje, ibland även av bä[..]

Avslutat rop
1 500 kr

gamla formatet. Många trevliga kort.

Avslutat rop
3 100 kr

O/**/* äldre till halvmodernt. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 3600 euro. Populärt samlingsområde. Stor mängd märken.

Avslutat rop
4 500 kr

med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper delvis med många dubbletter på 8 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken oc[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Vapentyp-modernt i 13 album + lösa blad. Inklusive 1 vykortsalbum äldre format samt några album övriga världen. Även bunt brev hela världen samt spännande skolåda med mest utvalda märke[..]

Avslutat rop
700 kr

pergamynlåda. Blandat Restsamlingar och dubbletter.

Avslutat rop
16 500 kr

1800-1900 talet uppsatta land för land med en del silver inemellan. Samt svenska silvermynt i 5 album + löst i låda: 10 kr (7 st), 5 kr -66 (18 st), 2 kr -40 (53 st), 2 kr -66 (57 st), [..]

Avslutat rop
10 000 kr

med ca 930 st stämplar från ca 178 st olika Postkontor. Många vackra och svåra bla: Gärdagården, Vilske-Marka etc.

Avslutat rop
3 100 kr

med kassett, även samlingar besittningar 1:a och 2:a världskriget, lite kolonier och postkontor. Riket stämplat, resten O/*/**. Noterat lite bättre serier Weimar perioden, Nazi per[..]

Avslutat rop
2 600 kr

på mest egengjorda blad. Samlingen troligen orörd sedan 1970-talet, mycket omfattande beträffande antalet länder och kolonier men naturligtvis mest enklare material dock finns även någo[..]

Avslutat rop
2 600 kr

Oscar II i 9 insticksalbum sorterat i Länsordning, 3 album äldre-modernt samt 1 album med en gles specialsamling "Ortsstämplar i Enköpings Kommun".

Avslutat rop
2 000 kr

många olika områden representerade - BRD, Berlin, Bayern, Riket, Generalgovernementet, Danzig, tysk ockupation, Saar m.m. I lådan finns också ett visiralbum Storbritannien stämplat.

Avslutat rop
2 600 kr

i 8 visiralbum + 5 st insticksalbum samt 2 buntar försändelser. Samlingen börjar med 3x 4 Skilling, 8 skilling (1 saknad tand), 3 öre Svart lokalmärke. Delvis glest besatt och delvis me[..]

Avslutat rop
1 600 kr

vapentyp-1950 talet med enstaka modernare. Utvalda stämplar med allt från läsbart-LYX.

Avslutat rop
1 900 kr

modernt. En hel del exotiskt material med mycket Afrika. Även Australien inkl. stater, Portugal med lite kolonier samt några olika europeiska småstater. Klassiska märken finns, men tyn[..]

Avslutat rop
900 kr

Vapentyp-modernt + lösa blad. Även blandat i skolåda samt plomberad kilovara 1967.

Avslutat rop
6 400 kr

i Facitalbum. Tre st 4-skillingar, alla med mer eller mindre allvarliga defekter, en 6-skilling i hygglig kvalitet, en 8-skilling som sannolikt är omtandad, båda lokalmärkena, Vapen oc[..]

Avslutat rop
2 500 kr

på 13 lösa äldre albumblad. Börjar med Oxögon 30 och 60 R (Intyg äkta med veck) sedan trevligt urval av både rådjursögon och kattögon, komplett Pedro II tom 1879. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
5 200 kr

visiralbum, på lösblad och i 3 insticksalbum. Albumen är ofta glest besatta men totalt sett blir det ändå en hel del märken. Norden, en samling stämplat Ungern, en samling Kanada[..]

Avslutat rop
700 kr

försändelser och frimärken i stor blandning. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
2 800 kr

2x F.1 det ena med goda marginaler det andra tätklippt, Oscar I komplett många dubbletter, Vapentyp 1863 komplett med dubbletter (2 SK defekt), 1867 med många dubbletter (3 SK saknas), [..]